Karadeniz Pet

Takıntılı dişi kuşla başım dertte :) >>>

• Konbuyu başlatan Kemal ÇETİN
  • Başlangıç tarihi
K

Kemal ÇETİN

Guest
Arkadaşlar dişi kuşum ilk yumurtasını yaptıktan 1 gün sonra kırdı, bende kıskançlıktan yapmış olabileceğini düşündüğüm için o günden sonra yuvalığı açıp bakmadım. Kafesin yanına da sadece yem ve su değiştirmek için uğruyorum.
üstünden 3-4 gün kadar geçti kuş yuvalığa girip çıkıyor uzaktan çiftleştiklerini de görüyorum ama; yumurta yapıyor mu :confused:, yaptıklarınıda tekrar kıracak mı :confused: diye endişelerim var şimdilik bekliyorum extra yapmam gereken bir şey var mı yorumunuz nedir bu konuda ?

usta sen bak yumurta yapıyor mu yapmıyor mu ? büyük ihtimalle yumurtluyordur :) ama kırıyorsa sorun var demektir. sen bi göz ucuyla bak bence.

usta sen bak yumurta yapıyor mu yapmıyor mu ? büyük ihtimalle yumurtluyordur :) ama kırıyorsa sorun var demektir. sen bi göz ucuyla bak bence.

Usta benim kuş bu konuda biraz uyuz yuvalığı açarkende yanına gelip ters ters bakıyor gaga atıyordu ilk yumurtayı kırmadan önce. Yani bu konuda fazlasıyla hashas ne yapıcağımı şaşırmış durumdayım bende...(yuvalığa kamera koymayı bile düşündüm :D)

Şimdi yorumlarınız üzerine baktım yuvalıkta yumurta yok. Aslında 2 günde bir yapması lazımsa 1 tane daha hatta 2. yi de bugün yumurtlaması lazımdı. Herhalde onlarıda kırıp yedi kokuyor zaten yuvalık ne yapmak gerek ki bu durumda şimdi ?

Şimdi yorumlarınız üzerine baktım yuvalıkta yumurta yok. Aslında 2 günde bir yapması lazımsa 1 tane daha hatta 2. yi de bugün yumurtlaması lazımdı. Herhalde onlarıda kırıp yedi kokuyor zaten yuvalık ne yapmak gerek ki bu durumda şimdi ?

Benim kuş tam 2 gün geçtikten sonraki günde yumurtluyordu. Yumurtayı baktığınız için kırmış olabilieceği gibi , kalsiyum eksikliğinden dolayıda kırmış olabilir. Bilmediğimiz başka bir nedende olabilir :confused:

Allah hayırlısını etsin , umarım güzel yavrular alırsınız...

Kalsiyum eksikliğinden kırdığını zannetmem de baktığım için ilkini kırmış olsa bile; hepsini yumurtladıktan sonra kırma alışkanlığı yapar mı acaba ?

Kalsiyum eksikliğinden kırdığını zannetmem de baktığım için ilkini kırmış olsa bile; hepsini yumurtladıktan sonra kırma alışkanlığı yapar mı acaba ?

Bu mubişler her şeyi yapar, bir arkadaşımın kuşu henuz yeme düşmeden 2 yavrununda beynini oymuştu (dişi)

Strese girer kırar
Stresten çıkar kırar
Kıskanır kırar (erkeği yavru olan dişiden)
Kıskandırır kırdırır
Aç kalacağını düşünür kırar
Kalsiyum yetmez kırar,
Yerini değiştirirsiniz kırar
Acemidir kırar
Acemidir ezer

bu yukarda saydıklarım olsa bile kırmayabilir tamamen kuşa bağlı. Kırdığı hep kıracağı manasına gelmez...

Malesef ev ortamında bu kuşlar bence bocalıyorlar ve üzücü davranışlarda bulunabiliyorlar. İnşallah sizinki bi anlık stress ile kırmıştır devamı gelir nur topu gibi yavrular alırsınız.

Benim dişi kuş ise yumurtaları nerdeyse kendi eliyle size veriyor, çok uysal maşallah, yem harici hiç kalkmadı yumurtalardan boş olduğu halde...

arkadaşlar gerekli açıklamalarda bulunmuşlar bazı muhabbetkuşlarıda bu yumurta kırma olayı huydur devamlı kırar .bendede vardı neyaptıysam vaz geçmedi

Teşekkürler arkadaşlar inşallah ama 6. gün bugün 3. yumurtayıda yapıp kırdı galiba huy edinmişse ya yavru alma durumumuz olmayacak yada kuşu değiştiricez. 1 yıl oldu alalı ailemde bunu istemez gerçi. Galiba yavru göremeyecez bu kuşla ne yapalım artık :(

biraz daha bekle bakalım belki bu huyundan zamanla vazgeçer .vazgeçmezse değişime gidersin artık

Heveslenmiştik ne güzel yavru alıcaz diye ama ne yapalım şansımız yok...

Geri