Karadeniz Pet

Ayak ve gaga rengi

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Erkek kuşumla dişi kuşumun ayak ve gaga renkleri tamamen farklı bunun sebebi cinsi, cinsiyeti, renkleri veya başka bir sebepten mi?
Erkeğin ayakları patlıcan gibi dişininki ten renginde
Erkeğin gagası daha koyu dişininki açık

mxdcp.jpg

genç kuşların ayaklarının ve gagalarının daha açık renkli pembemsi daha taze göründüğünü biliyordum ama sizin mavişiniz de genç duruyor buna rağmen ayakları koyu renkli, yapısall bişey olduğunu düşünüyorum insanlarda da herkesin ten renginin bir olmadığı gibi :)

Irk derken şöyle söyliyeyim normal bir kuşun ayak ve gaga renkleri sizin erkek kuşunuz gibi oluyor.Ama dikkat ederseniz lutinolarda,albinolarda bu gaga rengi ve ayak renkleri dişi kuşunuzdaki gibi oluyor.Sizin dişi kuşunuzda da lutino kanı var bu yüzden ayak ve gaga rengi böyle kırma bir kuş anlayacağınız..

Irk derken olay bu yoksa.Yerli,çekoslavak tarzı değilde.Aslında ırk değilde mutasyon desek daha doğru olur gibime geliyor...

Vay be demek ki buymuş.!!! Söylediğiniz doğruysa yani lutino
Dişi kuşa geldiğinden beri bir türlü ısınamadım çünkü çok uyuz alalı 3 aya yaklaşacak geldiği günden beri çok hareketsiz sürekli kabarık uyuklar vaziyette duruyor. Neredeyse her hafta değiştirmeyi düşündüm ama bir türlü değiştiremedim sürekli bir tarafım biraz daha sabret bu kuşta bişey var diyordu.

Vay be demek ki buymuş.!!! Söylediğiniz doğruysa yani lutino
Dişi kuşa geldiğinden beri bir türlü ısınamadım çünkü çok uyuz alalı 3 aya yaklaşacak geldiği günden beri çok hareketsiz sürekli kabarık uyuklar vaziyette duruyor. Neredeyse her hafta değiştirmeyi düşündüm ama bir türlü değiştiremedim sürekli bir tarafım biraz daha sabret bu kuşta bişey var diyordu.

Senin bu dişiye benzer bendede var ama sırf sarı ve yeşil ağırlıklı benek,manto vs yok.13-15 aylık arası bir yaşı var.Normal de gözlerde iris oluşması lazım ama bizimkinde oluşmadı.Seninkinde bu durum varmı bilemiyorum.Sırf bende yavrulardan lutino çıkar diye tutuyorum.Çok ötlek,tırsak,pısırık birşey benimkide :D

Kardeş seninkinin akrabası galiba benim dişi.
Aynen benimkinin de gözünde iris yok ben 9-10 aylık diye tahmin ediyorum ama gözleri simsiyah.
Biz senle irtibatı koparmayalım bende bu dişinin güzel yavruları olur diye tahmin ettiğimden değiştirmedim.
Ama şuan sabrım kalmadığı için çiftleştirmek için uğraşmıyorum. Çünkü dişi yuvalığı bırakın yemliğe bile korkarak inip çıkıyor.

Lutino cinsleri acaba daha mı korkak çekingen oluyor.
Besleyen arkadaşlar kuşlarınız nasıl?

Ben korkaklığını benim elime geçmeden önceye bağlıyorum kim bilir ne şartlar altında duruyordu diye bir düşüncem var çünkü benim elimde sıkıntı çekecek bir durumu yok.Birde genelde salmada büyüyen kuşlarda böyle durumlar gözükür deniliyor ama ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Lutino cinsleri çekingen mi oluyor soruna gelecek olursak alakası yok.Tamamiyle yaşadığı şartlar ile ilgili.O korkuyu adam akıllı bir tatdıysa uğraştırıyor.

Ben korkaklığını benim elime geçmeden önceye bağlıyorum kim bilir ne şartlar altında duruyordu diye bir düşüncem var çünkü benim elimde sıkıntı çekecek bir durumu yok.Birde genelde salmada büyüyen kuşlarda böyle durumlar gözükür deniliyor ama ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Lutino cinsleri çekingen mi oluyor soruna gelecek olursak alakası yok.Tamamiyle yaşadığı şartlar ile ilgili.O korkuyu adam akıllı bir tatdıysa uğraştırıyor.

bende lutino ve albinoların biraz sert mizaçlı olduğunu duydum :)

Aslında ben bu dişiyi almayacaktım da kuşçu tanıdık diye aldım.
Kuş Aydın'dan gelmiş uzun bir yolculuk yapmış birde petshopa hırsız girmiş kafesin içine elini sokup tutabildiğini almış tabi diğer kuşlar şokta.
Bende biraz kuş psikolojisi hakkında bilgi sahibi olayım diye bu psikoyu aldım yani kuşu aldığımda bunalımdaydı.

Aslında ben bu dişiyi almayacaktım da kuşçu tanıdık diye aldım.
Kuş Aydın'dan gelmiş uzun bir yolculuk yapmış birde petshopa hırsız girmiş kafesin içine elini sokup tutabildiğini almış tabi diğer kuşlar şokta.
Bende biraz kuş psikolojisi hakkında bilgi sahibi olayım diye bu psikoyu aldım yani kuşu aldığımda bunalımdaydı.

Benimki için düşündüğüm şey senin kuşunda yaşamış.Ben benimkinin ne yaşadığını bilmiyorum ama seninki gibi birşey.Büyük ihtimal akraba çıkacaklar benimki ile :D

Seninki fena kızışmış gibi duruyor ama tırsıklığından bir icraat olmazsa şaşırmam.

Seninki fena kızışmış gibi duruyor ama tırsıklığından bir icraat olmazsa şaşırmam.

Kızıştı da ateşi sönüyor bile :D Eşi ile her şeyi iyi her şeyi var ama sadece çiftleşme yok:D

Sadece insanlara karşı bir tırsaklık var eşi hariç diğer kuşlara karşı çok agresif

Hayırlısı bakalım.
Peki erkeğe yem veriyormu onu kaşıyor mu? Birde normal şartlarda hiç ötüyormu?

Geri