Karadeniz Pet

Ayırma yöntemi

Doğukan Hazar

Emektar Üye
Daha once yavru alinmis bir cift kusum var. Opusme- yem kusma-birbirini kasima var. Yuvaligin icine limon kabugu rendeledim -tarcin koydum kokusu ceksin diye.Ama disi yuvaligin yakinina bile ugramiyo. Erkekte de bi faaliyet girisimi yok.
Diyorum ki ayirma yontemini kullaniyim 2 hafta. Kafesim aradan bolmeli. Araya mukavva koysam birbirlerini gormeseler olur mu. Yoksa daha uzak olmalari mi gerekir ? disiyi yuvalik olan asil kafes kisminda mi birakiyim yoksa erkek mi dursun ?
Bu da fotoğrafları
a0121313bcdebfb7baf51b4f639f2e83.jpg

50e7d1f3fc58f73a72e61ec3922b5765.jpg

disinin yauvaya ilgi duymasini ayirarak basaracagini sanmiyorum. ayni sorun bendede vardi. önemli olan cift olmalaridir bence. herseyi akisina birak. biliyorum biz insanlar hemen hedefe ulasmak istiyoruz.bir an önce girsin,bir an önce yavrulasin. ama ol demekle olmuyor.

hayvan önce hormon degisikligi yani önceden hazirlanmasi lazim.

eger hazir degilse istedigini yap yine sokamazsin.
sanirim kuluckaya hazirlamayla alakali burada ayri bir oturum arayip bakabilirsin.

sunu deneyebilirsin ama.

eger dari dalin varsa 1-2 tanesi 10 cm olmak üzere kes ve yuvanin deligini onunla tika.

1.kus dariyi yemek icin yuvaya yaklasacaktir
2. yerkende bu darinin arkasinda bir delik var neyin nesi diye merak sarmaya baslayacaktir.

ben acikcasi bu tecrübe ile disi kusu yuvaya alistirdim ;)

bol sans ve sabirlar

Yemcide bulunur mu acaba dal dari ?. Bi deniyim bulursam dal dariyi.olmazsa mecbur ayircam. Peki disiyi mi ayiriyim erkegi mi ? Cifthanede araya mukavva koysam gormeseler birbirlerini olr mu

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[MENTION=3198]TALİP TEKEDERELİ[/MENTION] arkadaşımız (yaşını bilmiyorum) 1 çiftte 3 yıl bekledi yumurta için.Acele etmeyin.Ortamın ısısını sabit tutun.Bulundukları odayı daha da aydınlatın.Yuvalığı ilk yavrulardan sonra çıkarıp yeniden taktıysanız veya çiftlerden birini değiştirdiyseniz kuş daha alışma sürecinde olabilir.Tüy dökümündeki kuşlarda yumurtlamaz.Kafesi daha sık temizleyin (haftada 2).Sularını hergün tazeleyin.

Ortamin isisinda sorun yok. Aydinlik bir ortamdalar. Altlarini 2 gunde bir temizliyorum. Baska birinden aldim kuslari. Bendeyken yumurtlamadilar. Tuyde degiller. Ama ciftlesmiyolar iste

Yuvaya cay kaşığının ucu ile tarcin koy. Ama arkadaslarin dedigi gibi hayvanlar hazir hissetmiyorsa biraz zor. Sabirli olmani tavsiye ederim. Bir iki ay bekle olmadi cifti ayirirsin. Bide oyle denersin.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:04 -->-> Daha önceki mesaj 20:02 --

Gerci herseyi de denemişsiniz. İnsallah yavru alirsiniz.

Tarcin da koydum. Demekki hazir degiller. Ama beklemek zor geliyo baya

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:07 -->-> Daha önceki mesaj 20:04 --

Yuvaya cay kaşığının ucu ile tarcin koy. Ama arkadaslarin dedigi gibi hayvanlar hazir hissetmiyorsa biraz zor. Sabirli olmani tavsiye ederim. Bir iki ay bekle olmadi cifti ayirirsin. Bide oyle denersin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:04 -->-> Daha önceki mesaj 20:02 --

Gerci herseyi de denemişsiniz. İnsallah yavru alirsiniz.

Tesekkurler. Insallah cok heves yapiyo insan

Bende aynen senin gibiydim. 5 aydir ugrasiyorum daha yeni 5 yumurtasi var. Nasipse bugun yarin cikar.

Peki bunlar ciftesmiyo diye dişiyi başka kizismis erkeğin kafesine koysam olur mu ? Erkek baya kizgin

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:00 -->-> Daha önceki mesaj 20:44 --

Resimdeki kuşa
82405f3651bcf4fe0c7808a000915c6b.jpg

de258816a4c61dade4f9293fc39824d3.jpg
589e2b72b7380985dbea9531e4844348.jpg

Arkadaşın da dediği gibi ben üç sene bekledim. ilk sene denemediğim şey kalmadı nerdeyse. araştırdım, sordum soruşturdum.bana hep kuşları değiştir dediler. kuşları sevdiğim için kıyamadım. artık ümidi kesmişken yumurtalar geldi. nasip. biz biraz acele ediyoz galiba. anlaşıyorlarsa ki sen zaten yumurta alınmış diyorsun sabretmek lazım.

Son düzenleme:
Arkaşın da dediği gibi ben üç sene bekledim. ilk sene denmediğim şey kalmadı nerdeyse. araştırdım, sordum soruşturdum.bana hep kuşları değiştir dediler. kuşları sevdiğim için kıyamadım. artık ümidi kesmişken yumurta geldi. nasip. biz biraz acele ediyoz galiba. anlaşıyorlarsa ki sen zaten yumurta alınmış diyorsun sabretmek lazım.
Insan heves ediyo. Sabretmek cok zor geliyo. Bakalim biraz daha bekliyim olmadi ayirma yontemini kullancam. Ben sorunun disiden kaynaklandigini dusunmuyorum. Erkek kizismamis bence o yuzden ciftlesmiyolar. Acaba dedim baska bi erkegin yanina koysam ciftlesirler mi

Insan heves ediyo. Sabretmek cok zor geliyo. Bakalim biraz daha bekliyim olmadi ayirma yontemini kullancam. Ben sorunun disiden kaynaklandigini dusunmuyorum. Erkek kizismamis bence o yuzden ciftlesmiyolar. Acaba dedim baska bi erkegin yanina koysam ciftlesirler mi
Doğukan bence sen ayırmayı falan boşver şimdi. Yemlerini, sularını taze tut. Haftada 2 kere mama ver. Yemlerine de haftada 1'er çay kaşığı 2 kere nijer kat. Bir de öyle dene. Eğer bunları denediysen de bekle. Bu işler sabır işi çünkü. Sabretmezsen olmaz.

O acelecilik hissini iyi bilirim gittiğim her yerde bi kuşcuya dalıp şu kuşları nasıl çiftleştirebilerim diye sorardım. Kızıştırıcılar, mamalar Vs herşeyi denedim ilk seneden sonra kendi hallerine bıraktım. Dediğinde bi olasılık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi