Karadeniz Pet

Bal verilir mi ?

veysel boz

Meraklı Üye
bi kaç gün önce duydum kimi arkadaşlar kuşlarına bal veriyormuş bağırsak ve böbrek sağlığına iyi geldiğini söylüyorlar mamaya yeme suya vs karıştırılıp veriliyormuş kimiside kuşlar için zararlı olduğu boğulabileceğini boğulmazsada yüksek şeker içerdiği için körlük hastalık vb şeylerin gerçekleşebileceğini söylüyor üretici arkadaşlar ve muhabbet kuşu besleyenler olarak siz ne yapıyorsunuz doğrumudur vermek ?

Balı mamalarda katkı olarak verildiğini, evde kraker hazırlarken içine konulduğunu duyuyoruz. Bunlarda bir zarar verdiğini söyleyen duymadım. Bazı üreticilerinde balı, ilaç kullanımından önce susuzluğunu artırmak için ağzına birkaç damla damlatıp kuşun su içmesini sağlamak için verildiğini duydum ama doğruluğu veya etkisini bilmiyorum.

Ben balı kızışması için çok az suluguna koyup iyice çözüp veriyorum faydasıda oluyor aslında

Bal enerji değeri yüksek bir besin zaten.Bundan dolayı kızıştırmada kullanılabilir. Bu nedenle mamalarda BALLI olarak özellikle belirtilir. Ama direkt verilirken ölçüyü iyi ayarlamak lazım.

Çok az miktarlarda ve iyice çözündürülüp verildiği sürece bir sorun teşkil etmeyecektir.

Benim şahsi fikrim kaliteli bi ballıyumurtalı mama alındığında kuşa ihtiyacı olduğu vitamini sağlar ben şahsen yavrulu takımlara hergün yavrusuz takımlara haftanın 3 günü mama yaptığım için balı gerek görmüyürum mamanın içinde var. Mama ise versele lega ballı yumurtalı patee

Benim şahsi fikrim kaliteli bi ballıyumurtalı mama alındığında kuşa ihtiyacı olduğu vitamini sağlar ben şahsen yavrulu takımlara hergün yavrusuz takımlara haftanın 3 günü mama yaptığım için balı gerek görmüyürum mamanın içinde var. Mama ise versele lega ballı yumurtalı patee

aynı mama bendede mevcut yediremiyorum içine elma falanda atıp denedim yine işe yaramadı nasıl yedirebilirim

Son düzenleme:
aynı mama bendede mevcut yediremiyorum içine elma falanda atıp denedim yine işe yaramadı nasıl yedirebilirim

Aynı tur mamadan bende kullanıyorum. İlk başlarda bizim yaramazlarda yanaşmıyordu. Akşamdan yemlikleri alarak sabah kafese mama koyuyordum ufaktan ufaktan alıştılar şimdi koyduğum gibi bitiriyorlar. Aynı yöntemi deneyebilirsiniz umarım faydalı olur sizin kuşlarınızda.

En iyisi evde kendiniz ballı kraker yapıp vermeniz mamada bal miktarını ayarlamak ve harmanlamak zor. Piyasada ki ucuz balların hepsinde şeker katkısı var onlardan kullanmaktansa hiç kullanmamak daha iyi yalnız doğal olduğuna inandığınız bal varsa evinizde kraker yapın 2 haftada bir koyun kafese

Son düzenleme:

Ben bu versele laga nın hem ballı hem yumurtalı mamasını nerden temin edebilirim. Internette ballı nemli olanı var ama ballı yumurtalı olanı bulamadim yardimci olabilir misiniz? Bahsettigim mama bu
rRn2nP.png

Aynı tur mamadan bende kullanıyorum. İlk başlarda bizim yaramazlarda yanaşmıyordu. Akşamdan yemlikleri alarak sabah kafese mama koyuyordum ufaktan ufaktan alıştılar şimdi koyduğum gibi bitiriyorlar. Aynı yöntemi deneyebilirsiniz umarım faydalı olur sizin kuşlarınızda.

bende aynı şeyi yaptım çetin bey geceleyin yemlikleri çıkardım mamayı koydum ertesi gün öğlene kadar dokunmadılar kıyamadım yem koydum çatlayana kadar yediler bundan sonra merhamet yok o mama yenecek :)))

Konuyla alakali olarakta benim bi ara el üretimi bir jakom vardi ona haftada bir defa az bi miktar bal veriyodum yani cay kasiginin ucuyla enerji acisindan zengin bi besin oldugu icin miktari abartilmadikca muhabbet kusuna da bi zarari olacagini sanmiyorum ben kendi muhabbet kusumda da denemeyi dusunuyorum

En iyisi evde kendiniz ballı kraker yapıp vermeniz mamada bal miktarını ayarlamak ve harmanlamak zor. Piyasada ki ucuz balların hepsinde şeker katkısı var onlardan kullanmaktansa hiç kullanmamak daha iyi yalnız doğal olduğuna inandığınız bal varsa evinizde kraker yapın 2 haftada bir koyun kafese

2 sefer yaptım kıvamı tutturamadım fatih bey ilkinde cıvık oldu bi gaga attılarmı yarısı dökülüyordu ikinci seferde biraz fazla tuttum fırında rengi kahverengiye kaçtı sanırım kokusu değişince yemek istemediler varsa elinizde ölçekli tarif denemek isterim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:40 -->-> Daha önceki mesaj 16:33 --

Ben bu versele laga nın hem ballı hem yumurtalı mamasını nerden temin edebilirim. Internette ballı nemli olanı var ama ballı yumurtalı olanı bulamadim yardimci olabilir misiniz? Bahsettigim mama bu
rRn2nP.png

bende bu mamadan aldım çoğu sitede fiyatları aşırı derecede kazım 250 gramını 15-20 liraya satanlar var benim 5 kuşum olduğundan denemelik 1 kg buradan aldım en ucuz fiyatı burda buldum Versele Laga Orlux Frutti Patee Kuş Maması 1 Kg 119 - n11.com

eğer fazla kuşun varsa 5 kg lıklar daha hesaplı tabi onuda en hesaplı burdan alabilirsin
https://www.hobipet.com.tr/urun/versele-laga-orlux-frutti-patee-meyveli-balli-nemli-kus-mamasi-5kg

2 gün araştırdım bütün petshop alış veriş siteleri vs en hesaplı buralar

2 sefer yaptım kıvamı tutturamadım fatih bey ilkinde cıvık oldu bi gaga attılarmı yarısı dökülüyordu ikinci seferde biraz fazla tuttum fırında rengi kahverengiye kaçtı sanırım kokusu değişince yemek istemediler varsa elinizde ölçekli tarif denemek isterim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:40 -->-> Daha önceki mesaj 16:33 --

bende bu mamadan aldım çoğu sitede fiyatları aşırı derecede kazım 250 gramını 15-20 liraya satanlar var benim 5 kuşum olduğundan denemelik 1 kg buradan aldım en ucuz fiyatı burda buldum Versele Laga Orlux Frutti Patee Kuş Maması 1 Kg 119 - n11.com

eğer fazla kuşun varsa 5 kg lıklar daha hesaplı tabi onuda en hesaplı burdan alabilirsin
https://www.hobipet.com.tr/urun/versele-laga-orlux-frutti-patee-meyveli-balli-nemli-kus-mamasi-5kg

2 gün araştırdım bütün petshop alış veriş siteleri vs en hesaplı buralar

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Benim bir tane kusum var o yuzden bu 250gr lik olani tercih etmek istiyorum 1kg olanlar bozulabilir. Ama bu da yumurtali degil iste simdi sizin paylastiginiz urunlere bakicam

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Benim bir tane kusum var o yuzden bu 250gr lik olani tercih etmek istiyorum 1kg olanlar bozulabilir. Ama bu da yumurtali degil iste simdi sizin paylastiginiz urunlere bakicam

yinede siz bilirsiniz ama 250 gramlık paketin kilo 50 - 60 tl ye denk geliyor fazla mamayı kuru bi yerde ağzı kapalı muhafaza ederseniz kullanma tarihine kadar gider bende böyle düşünüyordum mamayı kullanan bi kaç üretici bu şekilde saklandığında problem çıkmayacağını söyledi yinede tercih sizindir

yinede siz bilirsiniz ama 250 gramlık paketin kilo 50 - 60 tl ye denk geliyor fazla mamayı kuru bi yerde ağzı kapalı muhafaza ederseniz kullanma tarihine kadar gider bende böyle düşünüyordum mamayı kullanan bi kaç üretici bu şekilde saklandığında problem çıkmayacağını söyledi yinede tercih sizindir

Aslinda haklisiniz daha buyuk bi paket alinabilir peki bunlarin ekstra yumurtali olanlari yok mu

http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...-kuslariniz-icin-balli-kraker-yapimi-280.html

Bu linktekini deneyebilirsiniz ben yemi biraz daha fazla katıyorum o kadar vede folyo ile tamamını sarıyorum.

bu resimdeki meyveli yanlız yemezler alışması lazım ballı yumurtalı mybest petsop veya akyol kardeşlerde var

versele laga nın meyveli ballı mamasını mamalığa koyup veriyorum,haftalarca kafeste duruyor,arada tek tük gagalıyorlar.