Karadeniz Pet

Bir aceminin soruları

Yasinn

Yeni Üye
Arkadaşlar yaklaşık 1,5 aydır muhabbet kuşu besliyorum. Kuşum erkek ve yaşı bir ile iki arasında. Acemi olunca insanın pek çok sorusu oluyor. Bu sorularla ilgili tecrübelerinizden yararlanabilirsem mutlu olurum.

1. Muhabbet kuşları hareketli ve oyuncu olurlar diye biliyorum ancak benim Maviş çok sakin. Biz çıkarmadıkça kafesten çıkmıyor. Kafeste de sakin sakin oturuyor. Hatta bazen dertli dertli oturuyor gibi geliyor. Ele alışık. Elimizden korkmuyor hatta istediğimiz gibi sevebiliyoruz hiç kaçmıyor. Yanağını gagasını kafasını istediğin gibi sev öylece duruyor, kaçmıyor. Sizce endişe etmeli miyiz? Yoksa karakteri mi böyle?

2. Yemden başka birşey yemiyor. Ne kraker ne dal darı ne sebze ne meyve. Kalamar kemiği de öyle duruyor bir kere bile dokunmadı. Suyuna vitamin ekliyorum ama hiç su içtiğini görmedim umarım ben görmeden içiyordur.

3. Kepek gibi beyaz birşeyler döküyor. Geldiğinden beri devam ediyor bu durum. Yıkanmıyor. Yıkamalı mıyım?

4. Geldiğinde ceresi koyu maviydi. Şimdi kahverengine döndü. Bu normal mi?

Cevap yazanlara şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar yaklaşık 1,5 aydır muhabbet kuşu besliyorum. Kuşum erkek ve yaşı bir ile iki arasında. Acemi olunca insanın pek çok sorusu oluyor. Bu sorularla ilgili tecrübelerinizden yararlanabilirsem mutlu olurum.

1. Muhabbet kuşları hareketli ve oyuncu olurlar diye biliyorum ancak benim Maviş çok sakin. Biz çıkarmadıkça kafesten çıkmıyor. Kafeste de sakin sakin oturuyor. Hatta bazen dertli dertli oturuyor gibi geliyor. Ele alışık. Elimizden korkmuyor hatta istediğimiz gibi sevebiliyoruz hiç kaçmıyor. Yanağını gagasını kafasını istediğin gibi sev öylece duruyor, kaçmıyor. Sizce endişe etmeli miyiz? Yoksa karakteri mi böyle?

2. Yemden başka birşey yemiyor. Ne kraker ne dal darı ne sebze ne meyve. Kalamar kemiği de öyle duruyor bir kere bile dokunmadı. Suyuna vitamin ekliyorum ama hiç su içtiğini görmedim umarım ben görmeden içiyordur.

3. Kepek gibi beyaz birşeyler döküyor. Geldiğinden beri devam ediyor bu durum. Yıkanmıyor. Yıkamalı mıyım?

4. Geldiğinde ceresi koyu maviydi. Şimdi kahverengine döndü. Bu normal mi?

Cevap yazanlara şimdiden teşekkür ederim.
1- eğer kuşta herhangi bir sağlık sorunu yoksa karakteri bu şekildedir.
2- meyve sebzeye alıştırmak için, mesela marulu kafese asın. Zamanla alışır. Mama yapıp ta verebilirsiniz. Zamanla alışacaktır. Muhabbet kuşları az su tüketirler, merak etmeyin su içiyor dur.
3- kuşun fotoğrafını atarmısınız, tüye girmiş Olabilr.
4- kuşun ceresinin fotoğrafını atarsanız daha iyi yorum yapabiliriz

Kuşu şu şekilde yıkasam olur mu?

kuşunuzla iyi arkadaşsanız sorun yok. Kendi kendine yıkanarak kuyruk tüyünü parlatamaz. Biz çoğu kuşu öyle yıkadık, sorun yok. Suyuna sirke damlatırsanız güzel olur.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Geri