Karadeniz Pet

Bir türlü çözüm bulunamayan SORUN

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba, bu foruma açtığım 3.-4. konudur diye tahmin ediyorum. Daha önce de uzun uzun anlatmıştım, tekrar özet geçeyim.Gerçekten yardımlarınıza ihtiyacım var, kuşumun başına bir şey gelmesinen endişeleniyoruz :/
Dişi kuşum birkaç ay önce yumurtladı, sevindik falan ama çiftleştiklerini hiç görmemiştik, neyse tam 6 tane yumurta yaptı. Foruma yazdım falan,resimlerini de göndermiştim. Çok uzun süre bekledik boş çıktı zar zor aldım dişi kuşun altından. Ama kuş üzüldü, uzun bir süre yuvasını aradı. Çok üzüldüm gerçekten haline.
Sonra tekrar yumurtladı, ve tekrar boş çıktılar. Aldık. Bir ay sonra tekrar,tekrar.. Hepsi 6 tane oluyor ve boş olduklarını düşünüyoruz. Gerçekten çiftleşmiyorlardı çünkü, yazın bütün gün dibimizdeydiler. Neyse kuş çok aç,susuz kalıyordu ve yorgun düşüyordu. Açıkçası biz de yavru falan istemiyorduk. İki tanesi bile hayatımızda büyük sorumluluk.Neyse yuvayı çıkardık.
Aradan zaman geçti. Baktık dişi kuş kafesin köşesine tünüyor, allah allah buraya da yumurtlayacak hali yok diye düşündük. Dışkıları çok büyümeye başladı tabi, ben anladım bir şeyler olacağını. Bir gün bir baktık kafesin köşesinde yumurta duruyor öyle. Ne yapalım ne edelim diye düşündük ve tekrar yuvayı takıp yumurtayı da içine koyduk. Kuş, kırdı yumurtayı. Neyse sonra 5 tane daha yaptı. Bu arada ilk defa çiftleşmeye başladılar. Günde 2 kere falan çiftleştikleri oldu,sevindik biz de. Erkek kuşta sorun olduğunu düşünüyorduk çünkü.
3-4 hafta geçmiştir heralde. Yumurtalar büyük ihtimalle boş.Dişi kuşumuz bütün gün kuluçkada, erkek çok mutsuz çünkü çok bağlı ona :( Bütün gün yuva kapısında yolunu gözlüyor, bize yapışık yaşardı, dişi çıkacak diye bize bile gelmiyor :(
İkisine de yazık değil mi? Sürekli kuluçka, sürekli boş yumurtalar.. Biz çok sıkıldık. Hem yuva varken kafesi taşımak zor oluyor. Ciddi sıkıntı. Hem dışkıları o kadar o kadar büyük ki sürekli yastıklar,şunlar bunlar yıkanıyor :) Bu tabi büyük bir problem değil ama asıl sorun kuşumuzun hayatı. Sürekli yumurtladığı için bir gün problem yaşamasından korkuyorum.Bu konularda tecrübesiziz.
Bu döngü hep böyle sürecek mi? Kuş sürekli yumurtlayacak mı? Ve çiftleşmeye 2. yumurtasını yaptığı zaman falan başladılar. O yüzden bunlar da boştur herhalde, hatta benim ileridekilerin de dolu olacağına dair umudum yok. Zaten istemiyoruz. Dolu olsa bile sürekli yumurtlayacak mı, yeni yavrular mı gelecek? Cidden bilmiyorum,aydınlatırsanız çok çok sevinirim. Ne olacak bu işin sonu?

Öncelikle kuşların çiftleştiklerini görmemeniz onların çiftleşmedikleri anlamına gelmiyor.
Kuşlar genellikle sabah güneş doğduktan sonra çiftleşiyorlar diye biliyorum ki eğer güneş doğarken kalkmıyorsanız görememeniz normal.
Şimdi ise çiftleştiklerini görmüşsünüz zaten.
Bence kuşlardan biri kısır değilse dolu olma ihtimali yüksek.
Hatta ilk kuluçkadan sonraki kuluçkalarda aldığınız yumurtalar bile dolu olabilir :)
Erkek de mutsuz değildir, çünkü yuva kapısında dişiyi beslemek için nöbettedir :)
Bu mutsuzluk değil mutluluk sebebidir bence :)
Eğer yavru alabilirseniz beslemek zorunda da değilsiniz, ücretli veya ücretsiz sahiplendirebilirsiniz.
Ancak yok illa ben yumurtlamasını istemiyorum diyorsanız, nasıl engellersiniz, onu da ustalar açıklayacaktır :)

Doğası gereği bu döngü devam edecektir ayırsanız bile bu seferde kızgınlık yumurtası yapacaktır.. Bence karışmayın çok hayat onların hayatı inşaallah bu sefer dolu çıkar ve yavrularınız olur. O yavruları görünce yok ben istemiyorum vs demeyeceksiniz emin olun.

Öncelikle kuşların çiftleştiklerini görmemeniz onların çiftleşmedikleri anlamına gelmiyor.
Kuşlar genellikle sabah güneş doğduktan sonra çiftleşiyorlar diye biliyorum ki eğer güneş doğarken kalkmıyorsanız görememeniz normal.
Şimdi ise çiftleştiklerini görmüşsünüz zaten.
Bence kuşlardan biri kısır değilse dolu olma ihtimali yüksek.
Hatta ilk kuluçkadan sonraki kuluçkalarda aldığınız yumurtalar bile dolu olabilir :)
Erkek de mutsuz değildir, çünkü yuva kapısında dişiyi beslemek için nöbettedir :)
Bu mutsuzluk değil mutluluk sebebidir bence :)
Eğer yavru alabilirseniz beslemek zorunda da değilsiniz, ücretli veya ücretsiz sahiplendirebilirsiniz.
Ancak yok illa ben yumurtlamasını istemiyorum diyorsanız, nasıl engellersiniz, onu da ustalar açıklayacaktır :)
cevabınız için teşekkürler, biz kuşlarla aynı odada uyuduğumuz için (yazın) çiftleşmediklerini düşünüyorum çünkü, çiftleşirken yaptıkları gürültüyle uyanacağımı düşünüyordum, yani bizim kuş konuşuyor ve kur/çiftleşme esnasında bağır bağıra konuşuyor, ötüyor. Eskiden de çift kuşlarımız olmuştu, onlar çok sık çiftleşirdi özellikle akşamları. O yüzden böyle düşündük.
İlk kuluçka 20 günü geçmişti ve ışığa tuttuğumuzda gerçekten en en ufak bir şey bile görmedik, foruma fotoğraflarını yüklediğimdeyse boş yorumunu aldım. Zaten sanırım 20 günlük bir yumurtanın içinde hiçbir şey görmesek bile dolu olduğunu elimize aldığımızda anlardık diye düşünüyorum. Ki hem sarı hem beyaz ışıkta defalarca baktık, gerçekten en ufak bir şey göremedik.
Şimdi de rahat 4 haftayı buldu,az önce tekrar düşündüm. 4 haftalık yumurtalardan hala ses seda yok, bunları da defalarca ışığa tuttum ama hayır en ufak bir şey yok. Bir ağırlık olması da gerekmez mi?

Ağırlık olmasından ziyade içlerinin karanlık olması lazım zaten 4 haftalık yumurtalar daha çıkmadıysa çıkacağını düşünmüyorum.. Bir de en son yumurta kaç günlük oldu ilk yumurta 4 haftalıksa belki son yumurtalarda bir şeyler olabilir

Doğası gereği bu döngü devam edecektir ayırsanız bile bu seferde kızgınlık yumurtası yapacaktır.. Bence karışmayın çok hayat onların hayatı inşaallah bu sefer dolu çıkar ve yavrularınız olur. O yavruları görünce yok ben istemiyorum vs demeyeceksiniz emin olun.
Cevabınız için teşekkürler, kuşları çok severim, tüm hayvanları. Hatta o kadar çok severim ki küçük kafeslerde ömürlerini tüketmenin ne kadar korkunç bir şey olduğunu bildiğim için asla satın almam. Biri tarafından 'hediye edildi' bize. O günden sonra yalnız kalmaması için bir eş almak zorunda kaldık. İkisini de çok seviyorum ve mutlu bir hayat geçirmeleri için her türlü fedakarlığı ve bakımı yapıyorum. Yavru istememe sebebime gelince, onlar için neredeyse yolculuğa bile çıkamıyoruz. Çok büyük sorumluluk. Hatta bir yere gittiğimizde kimselere teslim edemiyoruz başlarına bir şey gelir diye. Eğer yavruları da olursa sorumluluk artacak ve kimseye güvenemediğim için (kuşları kafese tıkıp bir ömür boyunca orada çürümelerine neden olan zihniyet çok) yavruları vermeyeceğim. Bende kalacaklar Bu yüzden istemiyorum aslında :/ Ha bir de, kuluçka esnasında ölen çok kuş hikayesi duydum, o yüzden bu döngü beni biraz korkuttu. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim ^^

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:28 -->-> Daha önceki mesaj 15:23 --

Ağırlık olmasından ziyade içlerinin karanlık olması lazım zaten 4 haftalık yumurtalar daha çıkmadıysa çıkacağını düşünmüyorum.. Bir de en son yumurta kaç günlük oldu ilk yumurta 4 haftalıksa belki son yumurtalarda bir şeyler olabilir
Maalesef içleri karanlık bile değil. Sadece şey var, yumurtanın ortası daha kalın kenarlarından. O da beyaz bir kalınlık ve çok fark yok zaten. Sanırım son yumurta zaten 3 haftalığı geçti. Yani ben aslında son yumurtayı düşünerek söyledim. Eğer boşlarsa bir an önce almak istiyorum altından,emeğine yazık :/ Tekrar bir bakmayı düşünüyorum, çok rahatsız olur mu? Daha önce iki defa baktım ama hemen gelip kuluçkaya yatmak istediği için çok bakamadım koydum hemen yuvaya.

Kafesten mürekkkep balığı kemiği kalsiyum minaraller kuş kumu vitamin mama eksik etmeyin yoksa dişi kuşunuz yorgun düşüp ölebilir.

Mubiş94 ün sözlerine katılıyorum.. O yumurtalar boştur.. O kalıntı da dişinin yatmasından dolayı içeride kuruyan sıvı sıcaklıktan dolayı

Böyle ince fikirli olmanız gerçekten çok çok güzel. Okuyunca çok mutlu oldum. Ben de disi kuşuma es almayı istiyodum yaninda arkadaşı olur hem diye ama olucak yavruların akıbeti ve kimlerin elinde olacağı belli olmuyo diye vazgeçtim. Keşke bir kuş rehabilitasyon merkezi olsaydı da kuş sahiplendiğimizde falan hep oraya başvursaydık. Umarım yakın zamanda olur.
umarım dişi kuşunuza da bisey olmaz ve atlatırsınız bu durumu.

Geri