Karadeniz Pet

Bit pire ilacı?

CNK TC

Emektar Üye
ilk defa bit pire sorunuyla karşılaştım veterinere uğradım bu maksmektin ilacını verdi sizce vilmectin ilacıyla aynı mıdır kullanan varmı %80 ivermektin içermekte kullanan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Vilmectin alacaktım bulamadm onun yerine veteriner bunu verdi.

Veteriner verdi ise güvenilirdir. Kafesi ahşap malzemeleri diğer parçaları sıcak su ve çamaşır suyu ile de temizlemeyi unutma. Korunma amaçlı ivermektin etkili ilaçlar ve bit tozları yeterli gelebilir. Ama yoğun bit varsa uzun zaman alacak bir mücadeleye gireceksin.

Veteriner verdi ise güvenilirdir. Kafesi ahşap malzemeleri diğer parçaları sıcak su ve çamaşır suyu ile de temizlemeyi unutma. Korunma amaçlı ivermektin etkili ilaçlar ve bit tozları yeterli gelebilir. Ama yoğun bit varsa uzun zaman alacak bir mücadeleye gireceksin.
Kafeste hiç bir bite rastlamadım sadece yürüyen kırmızı kücük karınca kadar bir kırmızı böceğe rastladım yuvalıkta aynı şekilde bu böceğin siyahına gündüz yürürken mama yapmıştım mama kabında rastladım kafes temizlerken o da elimle yuvalığın ön tarafında yürürken elimle hafif dokunmayla böcek paramparça oldu fakat zıplamıyordu bit pire ols muhtemelen zıplardı. Yani bit pire görmedim kafeste sadece kuşlar öok kaşınıyor o yüzden veterinerden vilmectin istedim maksmektin ivermetik içeren ilaç verdi bununda dozu yüksekmidir bilmem %80 ivermektin diyor. Bundan 6 sene öncesi biyosprey vardı onunla bit sorunu yaşamamıştım. İlk defa bj kadar cok kaşındığını gördüm. 2 hafta öncesine kadar apex kullanıyordum fayda etmedi daha çok kaşındılar. Elma sirkesi aldm sprey kutusuna doldurdum kafesin üstünden fısfısladm kuşları tek tek yakalayıp kanat altları ense bölgesine sıktım tüyleri daha dün yapmama rağmen canlandı biraz da kaşıntı hafifledi bir dahaki kafesi temizlemede beyaz kağıt koyacağım altlarına enseden 1 damla damlatıp maksmektini o şekilde bakacağım gece kağıda.

Kafeste hiç bir bite rastlamadım sadece yürüyen kırmızı kücük karınca kadar bir kırmızı böceğe rastladım yuvalıkta aynı şekilde bu böceğin siyahına gündüz yürürken mama yapmıştım mama kabında rastladım kafes temizlerken o da elimle yuvalığın ön tarafında yürürken elimle hafif dokunmayla böcek paramparça oldu fakat zıplamıyordu bit pire ols muhtemelen zıplardı. Yani bit pire görmedim kafeste sadece kuşlar öok kaşınıyor o yüzden veterinerden vilmectin istedim maksmektin ivermetik içeren ilaç verdi bununda dozu yüksekmidir bilmem %80 ivermektin diyor. Bundan 6 sene öncesi biyosprey vardı onunla bit sorunu yaşamamıştım. İlk defa bj kadar cok kaşındığını gördüm. 2 hafta öncesine kadar apex kullanıyordum fayda etmedi daha çok kaşındılar. Elma sirkesi aldm sprey kutusuna doldurdum kafesin üstünden fısfısladm kuşları tek tek yakalayıp kanat altları ense bölgesine sıktım tüyleri daha dün yapmama rağmen canlandı biraz da kaşıntı hafifledi bir dahaki kafesi temizlemede beyaz kağıt koyacağım altlarına enseden 1 damla damlatıp maksmektini o şekilde bakacağım gece kağıda.
Ense kısmındaki tüylere üfleyin deri görününce 1 damla damlatın bi kaç saniye kuşu elinizde bekletin deriye nüfuz etsin daha sonra kafesi ve ekipmanları 2-3 gün süre ile temizleyin.

Vilmectin ile aynı etkiye sahip fazla kullanımı deride tahribata yol açar 1 damlayı aşmayın.

Ense kısmındaki tüylere üfleyin deri görününce 1 damla damlatın bi kaç saniye kuşu elinizde bekletin deriye nüfuz etsin daha sonra kafesi ve ekipmanları 2-3 gün süre ile temizleyin.

Vilmectin ile aynı etkiye sahip fazla kullanımı deride tahribata yol açar 1 damlayı aşmayın.
Teşekkürler fakat merak ettiğim benim kuşlar eş birbirlerinin enselerini kafalarını kaşıyorlar bir sıkıntı olmasın enseye damlattığımızda

Biraz bekletin elinizde deri nüfuz ettikten sonra kafese bırakın büyük sorun oluşturmaz dozu aşmayın.
Tamamdır ustam yaptm 4 kuşuda tek damla halinde elimle gezdirdim damlattıktan sonra derilerine, dişiler ısırarak elimizi yaraladı ama değdi şimdi birbirlerinin kafalarınu kaşıyorlar damlattığım yeri ayaklarıyla kaşıyorlar

Biti en kolay gece karanlıkta cep telefonu işığı ile görebilirsin özellikle beyaz zeminde çok kolay belli oluyor. Üzerine bastığında siyah bir iz bırakıyor kan gibi. Kaşınmaları tüy değişiminden de olabilir ama gece karanlıkta çırpınıyor yada erken saatlerde kanat çırparak temizlenmeye çalışıyorlar sa yoğun bit vardır. Biti gördü iseniz kafesi yuvalığı tünekleri ne varsa temizleme iz lazım. Her yere yumurta lavra bırakıyorlar ve hergün çıkarmaya devam ediyorlar. Kullanırlar ilaçlar biti bir şekilde öldürüyor ama yumurta ya pek zararları olmuyor. Ben evde beslediğim kuşlarda başıma geldi 15 gün aralıksız çeşitli ilaçlar kullanarak ancak temizledim halada kullanmaya devam ediyorum. Acayip hızlı çoğalıyorlar tüneklerin aralarını yuvalığı falan kontrol et ve ivermektin hemen ilaçla bunlar kuşu rahatlatır en azından kan emmelerini azaltır. Sonrasında kullanılan ilaçlar var olan bitlerir ve çıkan yumurtadaki leri yok etmek için.

Kuşa çok ama çok pis bakmadıgınız sürece bit olmaz. Kuşunuzun tüyleri dökülüp derisinde kızarıklıklar (mite) görmediğiniz sürece bu tarz ilaçlar kullanmanıza gerek yok.

Ağır etkenli bir ilaçtır tekrar gerektirmez bit pire akar var ise 2-3 gün içerisinde kafes temizliği ile birlikte tümü yok olur. Minimum tekrar uygulanma süresi 6 ayda birdir.
Eyvallah ustam sağolasın. O kadar etkili ilaçmış ki etkisinş hemen gösterdi kuşlar hiç kaşınmıyor artk. Hint bülbülü de var ona sıkmadım bu ilacı sürekli banyoluğunda bugün elma sirkesi koydum banyo suyuna onunda kaşıntısı yok oldu gibi çok hareketli ve küçük olduğundan ensesine ulaşmak zor

Kuşa çok ama çok pis bakmadıgınız sürece bit olmaz. Kuşunuzun tüyleri dökülüp derisinde kızarıklıklar (mite) görmediğiniz sürece bu tarz ilaçlar kullanmanıza gerek yok.
Kafesler yuvalıklar hepsi yeni 6 yıl öncesi bırakmıştım muhabet işini tekrar başladım ilk defa bu kadar cok kaşıntı gördüm kuşlardan normalde sirkeyle avispreyle geçiriyordum simdi geçmediği için ilk defa böyle bir ilaca başvurdum öğrenmek istedm skıntı yok yani tüyde değil kuşlar bizde anlıyoruzda konu ivermektinli ilaç olunca soralım dedik :)