Karadeniz Pet

Kuşlara Doğal Vitamin Takviyesi

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Merhabalar,

Vereceğim tarif kuşlarımızın doğal vitamin ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanmış olup mamaya karıştırılarak tüketilmelidir.

Bunun için şimdi doğal evde yapabileceğimiz vitamin karışımı ile kuşlarımız daha canlı tüylere, doğal beslenme ile daha sağlıklı ve dirençli olacaktır.

Kullanılacak meyveler;
- Elma
- Muz
- Kivi
- Çilek
- Limon
- Portakal
- İncir
- Böğürtlen
- Üzüm
- Dut
- Vişne
- Erik
- Armut

Kurutma meyvelerin uzun süre dayanmalarını sağlamak amacıyla, içeriğinde bulunan yüzde 85-90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşürülmesiyle uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda, su oranı azalan meyvelerin şeker oranlarının yükselmesiyle birlikte dayanıklılıkları da artar.
Tavsiyem meyveleri kabukları ile birlikte kullanmanızdır.

Meyveleri kabukları ile birlikte rulo kesim ince dilimler halinde doğrayınız.
Doğradığınız meyveleri kurutmak için 2 yol izleyebilirsiniz.

- Güneş ışığının aldığı ve sıcaklığın yüksek olduğu bölge ve mevsimlerde direkt güneş ışığı ve ısısında meyveleri temiz mürekkep olmayan bir kartona yada altı hava alan ince süzgeç tepsilere sererek kurutabilirsiniz. Gün içerisinde meyveleri ters çevirerek diğer taraflarının da kurumasını sağlayabilirsiniz.

- Diğer bir yöntem 60 derece ısıda olan fırında meyveleri kurutabilirsiniz.
Kurutulan meyveleri blenderdan geçirip küçük parçacıklar haline gelmesini sağlayın ve daha sonra 1 gün daha güneş ışığında bekletip ağzı kapalı kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Tavsiyem mama yapacağınız zaman kuru mama ile karıştırıp servis etmeniz olacaktır, direkt kuru mamaya karıştırıp saklamanızı tavsiye etmem meyvelerin sıvı miktarı %20 ye kadar düşecektir fakat mamanın içinde uzun süre kalması bozulmasına sebep olacaktır.

Kurtulan meyveleri direkt güneş ışığı görmeyen ve nem oranı düşük bir yerde kapalı kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

faydalı bir konu olmuş teşekkürler

Kurutulmuş meyvelerden özellikle kuru dutu denemek istiyorum. Geçen nette bir yeme denk geldim adamlar içine kuru dut koymuşlar :) Bende merak ettim faydalarına falan baktım oldukça faydalı olduğu söyleniyor. Bir ara alıp kuşlara vericem bakalım severlerse mamada az miktarda kullanmayı düşünüyorum :)

Kuru dutlu muhabbet yemi linki ;

Kuru dutun faydaları ;

Kurutulmuş meyvelerden özellikle kuru dutu denemek istiyorum. Geçen nette bir yeme denk geldim adamlar içine kuru dut koymuşlar :) Bende merak ettim faydalarına falan baktım oldukça faydalı olduğu söyleniyor. Bir ara alıp kuşlara vericem bakalım severlerse mamada az miktarda kullanmayı düşünüyorum :)

Kuru dutun faydaları ;

Kuru dutun faydaları ;

Kendimiz yapınca en azından doğal olduğunu biliyoruz, kesinlikle faydalı olacaktır diye düşünüyorum :)

bir de meyveleri kurutmadan önce sirkeli suda bekletmek gerekir mi? dut ağaçlarının üstünde onlarca kuş oluyor ve ipek böceği yumurtaları oluyor

Geri