Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu için Kuş kumu kullanımı gerekli mi? (Bilimsel Cevaplar)

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Uzun zamandır Muhabbet Kuşları, Papağanlar, İspinozlar ve doğada yaşayan diğer kuşlar için bilimsel araştırmalar ve makaleleri toparlayıp derliyorum bu süreçte kendi derlediğim bilimsel araştırmalara dayalı bilgileri, yanlış bildiklerimizi düzelterek ilerliyoruz.

Kuşumun çakıl veya kuma ihtiyacı var mı?

Kum, kelimenin tam anlamıyla küçük çakıl veya kaya parçalarıdır. Kum ve kuşların kullanımı, her şey bilim adamları güvercinlerin beslenme şekillerini izlediklerinde başladı ve güvercinlerin tohumları yediğini, sonra da küçük kumlar, çakıllar yediğini fark etti. Güvercinlerin midelerinde çakılların ve kumların 'döndüğünü' ve yiyeceklerin ezilmesine yardımcı olduğunu keşfettiler. TÜM kuşların yiyeceklerini sindirmek için kaya yemeleri gerektiğine karar verdiler ve kısa süre sonra insanlar muhabbet kuşlarına vermek için kum satın alıyor ya da muhabbet kuşlarının kafeslerine çakıl zemin kağıdı koyuyorlardı.

Yıllar geçtikçe muhabbet kuşlarının diyetlerinde kum / çakıl ihtiyacı olup olmadığı konusunda oldukça büyük bir tartışma oldu. Bu konuda son 3 yılda veterinerler muhabbet kuşları için kumun gerekli OLMADIĞINI tamamen kabul ediyor.

Muhabbet kuşlarının çakıl veya çakıla ihtiyacı yoktur çünkü çekirdeği yemeden önce tohumun dış kabuğunu çıkarırlar. Önceleri, taşlıktaki gıdanın mekanik olarak parçalanması için sindirime yardımcı olması için kumun gerekli olduğuna inanılıyordu. Ancak, artık sadece dış kabuğunu çıkarmadan tohumları bir bütün olarak tüketen güvercin ve güvercin gibi kuşların sindirimlerine yardımcı olmak için çakıllara ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Aslında bazı muhabbet kuşları, sunulduğunda aşırı kum tüketecek ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden mide-bağırsak yolu tıkanıklıkları geliştirecektir. Bu nedenle muhabbet kuşlarına kum ve çakıl verilmemelidir.

Kuş kumu kuşların sindirim yapabilmesi için gereklidir.

Bu ilginç bir efsane. Olayın aslını anlatabilmek için öncelikle bu söylentinin nereden geldiğini açıklamak gerek. Kuş kumu olayı, bazı papağanların doğal hayatlarında yerlerdeki ıvır kıvırla beslenirken, arada sırada çamur, kum vb. şeyler yuttuklarının keşfedilmesiyle ortaya çıktı. Araştırmalara göre, papağanlar bu tip çamur yutma olayını bilhassa besinin azaldığı yada katı gıdaların daha çok bulunduğu dönemlerde gerçekleştirmekteydi. Olayın özü, kuşun kum aracılığıyla vücudundaki eksik mineralleri tamamlamak istemesidir. AMA evde beslenen, hele meyve sebze yiyen papağanların "kuma ihtiyacı yoktur!" Avian vetlere göre kum verilmesi yarardan çok zarara neden olur ve sindirimi kolaylaştırmak şöyle dursun, bağırsaklara yavaş yavaş hasar verir. Tabii avian vetler bunu papağanların düzenli meyve sebze yediğini varsayarak söylüyor. Ne yazık ki ülkemizde papağanlar (ister muhabbet kuşu ister afrika gri), darı, çekirdek, tohum gibi katı gıdalara mahkum bırakılıyor. Dolayısıyla kuşların vücudunda mineral ve vitamin eksikliği oluyor. Meyve sebze yiyen, meyve sebze dışındaki diğer faydalı besinleri yiyen (arı poleni, bal, yoğurt, yumurta gibi) yani iyi beslenen kuşların "kuş kumuna ihtiyacı yoktur! verilmesi iyi değildir!" Eğer kuşunuz verdiğiniz kuş kumunu güzel güzel yiyorsa, bilin ki onu yeterince iyi besleyemiyorsunuz. Vücudunda mineral ve vitamin eksiklikleri var ve kuş bu nedenle doğal hayatında kıtlık dönemlerinde yaptığı şeyi yapıyor ve kum yiyor!

Üye olduğum tarihten beri bu forumda kum önerenlere karşı tavrım hep bu oldu sağolsun ahmet hocamda bir mesajında kuşlara kum vermek çocuğa kola vermekle aynı şey diyip onaylamıştı.Bir kuş kumu tüketiyorsa bilin ki beslenmesi yetersiz bakımsız bir hayvandır.Isteyen istediğine kum vermeye devam etsin bu forumda ne yazılırsa yazılsın bildiğini okuyan çok insan var çünkü.

Ek olarak kum tüketme olayı kuşlara özel bir durum değil.Kedi köpek hatta insan bile kum tüketir.Ailenizde veya yakın cevrenizde mutlaka kum tüketen çocuk veya kedi köpek olmuştur.Hastaneye veya veterinere gidilip tahliller yapılır ve doktorun veya veterinerin tek söylediği şey vitamin minarel eksikliği teşhisidir.Ama inatla hala kuşların kuma ihtiyacı vardır taşliklarına gider sindirime yararı olur vb gibi cümleler görüyorum kum olayı tamamen VITAMIN MINERAL EKSIKLIGI YETERSIZ BESLENME sonucu ortaya çıkar konu aslında bu kadar basit.

Konu açılmışken belirteyim lütfen ama lütfen kuşlarınıza muhabbet olsun cennet olsun jako olsun lütfen meyve sebze verin.Inanin ben Papağanıma haftalık 50 lira taze meyve sebze alıyorum her gün sabah akşam şeklinde 2 öğün veriyorum.Daha ömrümde bir kere ne vitamin verdim ne probiyotik takviyesi yaptım.Yeminde çekirdek varsa tamamen ayıklayin vermeyin.Cekirdek tamamen yağ yapar karaciğere direk hasar verir.Verecekseniz haftada 2 3 u geçmesin onuda eğitimlerde kullanın.Ulkemizdeki kuşlarda çekirdek kullanımı dünya üzerinde hiç bir ülkede bu kadar çok ve yaygın değildir bundan eminim.Cekirdek olayı tamamen pet shoplarin düşük maliyetli en ucuz kuru yemiş ölmesinden kaynaklı.40 liralık kuşa meyve vermemek için onuna 10 liralık çekirdeği atıyor satana kadar çekirdeğe mahkum ediyor hayvani.Haftada 2 de olsa 3 te olsa 3 4 liraya bile meyve sebze alıp kuşlarınıza verin onlarda can emin olun insanlardan daha sadıklar.Hayvan muamelesi yapmayın evlat muamelesi yapın.Duzenli beslenen kuş 10 yıllarca yaşayabilir ve sizin hayat dostunuz ailenizden biri olur.Hayat arkadaşlarınıza iyi bakın lütfen

Kuşa yoğurt verilir mi kardeşim?
Verilir kuşa tabinde verilir pekmezde verilir.Kus balıkta yer tavukta.Bunlar tamamen dünyaca ünlü avian vetlerin beslenme tavsiyeleridir.Ayrinti için papagan okulu beslenme yazarsanız bilgiye ulaşırsınız.tamamen avian vet sitesinin turkce çevirisidir

Verilir kuşa tabinde verilir pekmezde verilir.Kus balıkta yer tavukta.Bunlar tamamen dünyaca ünlü avian vetlerin beslenme tavsiyeleridir.Ayrinti için papagan okulu beslenme yazarsanız bilgiye ulaşırsınız.tamamen avian vet sitesinin turkce çevirisidir
Diğer dediğin besinlere itirazım yok. Ben de veriyorum. Kuşlar laktozu sindiremez diye biliyorum. Yoğurtta da laktoz var tabi ki çünkü sütten yapılıyor. Bunun hakkında bir makale var mı? Atabilir misin?

Diğer dediğin besinlere itirazım yok. Ben de veriyorum. Kuşlar laktozu sindiremez diye biliyorum. Yoğurtta da laktoz var tabi ki çünkü sütten yapılıyor. Bunun hakkında bir makale var mı? Atabilir misin?
Yoğurdu direk olarak değil kuş hastalandığında lapa tüketimi gerektiğinde lapa hazırlamak için tamamen sütsüz olan yoğurttan yarim çay kaşığı konarak yapilan lapadan tüketebilirler.Papagan okulu lapa bölümünde mevcut tarifleri.

Ek olarak incelemek isterseniz vereceğim link tamamen avian çevirisi sağlıklı sağlıksız besinleri belirtiyor kafaniza takılan yiyecek varsa hepsinin ayrıntısı mevcut.

LINK

Yoğurdu direk olarak değil kuş hastalandığında lapa tüketimi gerektiğinde lapa hazırlamak için tamamen sütsüz olan yoğurttan yarim çay kaşığı konarak yapilan lapadan tüketebilirler.Papagan okulu lapa bölümünde mevcut tarifleri.
Öyle söyle o zaman. Sütsüz yoğurt ve yoğurt arasında dağlar kadar fark var ki birine yoğurt dediğin zaman aklına ilk olarak sütlü yoğurt gelir. Tamamdır.

Muhabbet kuşları için çok sık olmamakla birlikte ara ara 1-2 damla yoğurt verilebilir. Yoğurt tercih edilirken Laktozsuz yoğurt seçilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Öyle söyle o zaman. Sütsüz yoğurt ve yoğurt arasında dağlar kadar fark var ki birine yoğurt dediğin zaman aklına ilk olarak sütlü yoğurt gelir. Tamamdır.
Yarım yağlı laktozsuz yoğurtta verilebilir iğne ucu kadar zaten verdiğim linkte yazıyor hepsi.Garanti isteyen sütsüz yoğurt yapıp verebilir

Sütlü yoğurt verilecekse de @ADRIAN’ın dediği gibi laktozsuz verilmelidir! Laktoz asla verilmemeli! Yoğurt da pek gerekli bir şey değil zaten onlarca ek besin varken. Ben asla verilmemesi taraftarıyım. Riske gerek yok.

Uzun zamandır Muhabbet Kuşları, Papağanlar, İspinozlar ve doğada yaşayan diğer kuşlar için bilimsel araştırmalar ve makaleleri toparlayıp derliyorum bu süreçte kendi derlediğim bilimsel araştırmalara dayalı bilgileri, yanlış bildiklerimizi düzelterek ilerliyoruz.

Kuşumun çakıl veya kuma ihtiyacı var mı?

Kum, kelimenin tam anlamıyla küçük çakıl veya kaya parçalarıdır. Kum ve kuşların kullanımı, her şey bilim adamları güvercinlerin beslenme şekillerini izlediklerinde başladı ve güvercinlerin tohumları yediğini, sonra da küçük kumlar, çakıllar yediğini fark etti. Güvercinlerin midelerinde çakılların ve kumların 'döndüğünü' ve yiyeceklerin ezilmesine yardımcı olduğunu keşfettiler. TÜM kuşların yiyeceklerini sindirmek için kaya yemeleri gerektiğine karar verdiler ve kısa süre sonra insanlar muhabbet kuşlarına vermek için kum satın alıyor ya da muhabbet kuşlarının kafeslerine çakıl zemin kağıdı koyuyorlardı.

Yıllar geçtikçe muhabbet kuşlarının diyetlerinde kum / çakıl ihtiyacı olup olmadığı konusunda oldukça büyük bir tartışma oldu. Bu konuda son 3 yılda veterinerler muhabbet kuşları için kumun gerekli OLMADIĞINI tamamen kabul ediyor.

Muhabbet kuşlarının çakıl veya çakıla ihtiyacı yoktur çünkü çekirdeği yemeden önce tohumun dış kabuğunu çıkarırlar. Önceleri, taşlıktaki gıdanın mekanik olarak parçalanması için sindirime yardımcı olması için kumun gerekli olduğuna inanılıyordu. Ancak, artık sadece dış kabuğunu çıkarmadan tohumları bir bütün olarak tüketen güvercin ve güvercin gibi kuşların sindirimlerine yardımcı olmak için çakıllara ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Aslında bazı muhabbet kuşları, sunulduğunda aşırı kum tüketecek ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden mide-bağırsak yolu tıkanıklıkları geliştirecektir. Bu nedenle muhabbet kuşlarına kum ve çakıl verilmemelidir.
Bu hayatımı ikinci kez kurtarışınız o günde yemliği demirlere asın demiştiniz yarın sabah ilk işim yemliğindeki kumları ayıklayacağım inşallah zaten çok yemiyordu çook teşekkürler :)

Konu açılmışken belirteyim lütfen ama lütfen kuşlarınıza muhabbet olsun cennet olsun jako olsun lütfen meyve sebze verin.Inanin ben Papağanıma haftalık 50 lira taze meyve sebze alıyorum her gün sabah akşam şeklinde 2 öğün veriyorum.Daha ömrümde bir kere ne vitamin verdim ne probiyotik takviyesi yaptım.Yeminde çekirdek varsa tamamen ayıklayin vermeyin.Cekirdek tamamen yağ yapar karaciğere direk hasar verir.Verecekseniz haftada 2 3 u geçmesin onuda eğitimlerde kullanın.Ulkemizdeki kuşlarda çekirdek kullanımı dünya üzerinde hiç bir ülkede bu kadar çok ve yaygın değildir bundan eminim.Cekirdek olayı tamamen pet shoplarin düşük maliyetli en ucuz kuru yemiş ölmesinden kaynaklı.40 liralık kuşa meyve vermemek için onuna 10 liralık çekirdeği atıyor satana kadar çekirdeğe mahkum ediyor hayvani.Haftada 2 de olsa 3 te olsa 3 4 liraya bile meyve sebze alıp kuşlarınıza verin onlarda can emin olun insanlardan daha sadıklar.Hayvan muamelesi yapmayın evlat muamelesi yapın.Duzenli beslenen kuş 10 yıllarca yaşayabilir ve sizin hayat dostunuz ailenizden biri olur.Hayat arkadaşlarınıza iyi bakın lütfen
Günde iki kez değil haftada iki kez Meyve sebze verince benim kuşlar direk ishal oluyor siz ne şekilde nasıl veriyorsunuz bunuda paylaşabilirseniz

Günde iki kez değil haftada iki kez Meyve sebze verince benim kuşlar direk ishal oluyor siz ne şekilde nasıl veriyorsunuz bunuda paylaşabilirseniz

Benim papağanım var her gün 1 yemek kaşığı yarısı sebze yarısı meyve günde 2 çeşit veriyorum.Yani kaşığın yarısında bir gün elma marul diğer gün armut salatalık oluyormuş gibi düşünün.Her öğünün fazlası ishale neden olur muhabbet kuşunun bünyesi daha küçük olduğu için daha çabuk ishal olurlar.Sizde 1 çay kaşığı şeklinde verebilirsiniz.

Mineral Bloğun grit kuş kumundan farkı ne ? İçerik olarak grit kumla karşılaştırınca aynı şeyler var hemen hemen. @ADRIAN

Mineral Bloğun grit kuş kumundan farkı ne ? İçerik olarak grit kumla karşılaştırınca aynı şeyler var hemen hemen. @ADRIAN
İçerikleri genel olarak aynı amaç mineral ihtiyacını karşılamak lakin kuş kumunu yem gibi aşırı tüketip taşlıkta birikme yapıyorlar, mineral bloğu ise genelde gaga törpülemek ve mineral eksikliğinde kullanıyorlar bu sebeple fazla kullanım yapamıyorlar ve taşlıkta birikme olmuyor.

Geri