Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu için Kuş kumu kullanımı gerekli mi? (Bilimsel Cevaplar)

Bir çok insanın bildiği şekliyle Kum ve çakıl zararlıdır.Kedi kumu,Akvaryum kumu,İnşaat kumu v.b gibi.
Bir Atasözü var. Her gördüğün sakallıyı deden sanma. Her gördüğümüz kumun da kuşlara verilebilir olduğunu düşünmemeliyiz.
Ülkemiz deprem bölgesi.Bina analizlerinde hep ne denir ? Bu bina riskli deniz kumu kullanılmış.Peki deniz kumunun ne zararı var.Tabii ki içinde bulunan deniz canlılarının fosil kabukları.Bu kabuklar betonun tamamen, bir birine tutunmasını engelledikleri ve betonun içinde eridikleri için.Binanın yıkılma riski arttırırlar.
Fakat bu deniz canlılarının ( midye,istiridye,deniz salyangozu gibi ) kabuklarından oluşan Grit kumun içindeki mineraller ,kuşlar için çok faydalıdır.

Bilmeyenler için yazıyorum.Kuş kumunun İngilizcesi : Bird sand , Grit sand şeklinde yazılır.Bu şekilde google da arama yaparsak bir çok ülkede kuş kumunun satıldığını göreceğiz...Tabii ki kuşlar için olan.

Fakat bu deniz canlılarının ( midye,istiridye,deniz salyangozu gibi ) kabuklarından oluşan Grit kumun içindeki mineraller ,kuşlar için çok faydalıdır.

Bilmeyenler için yazıyorum.Kuş kumunun İngilizcesi : Bird sand , Grit sand şeklinde yazılır.Bu şekilde google da arama yaparsak bir çok ülkede kuş kumunun satıldığını göreceğiz...Tabii ki kuşlar için olan.
Grit kuş kumlarını verebilir miyiz yani Melih hocam? Ayrı bir yemlikte sabit olarak mı, yoksa sebze diyetlerinin içine mi katılmalı?
0013844_versele-laga-grit-kus-kumu-25-kg.jpeg

Görseldeki kumu kullanıyordum, içerik olarak söylediğiniz faydalı içerikleri sağlıyor mu?

Grit kuş kumlarını verebilir miyiz yani Melih hocam? Ayrı bir yemlikte sabit olarak mı, yoksa sebze diyetlerinin içine mi katılmalı?
Ekli dosyayı görüntüle 50301
Görseldeki kumu kullanıyordum, içerik olarak söylediğiniz faydalı içerikleri sağlıyor mu?
Bu Grit kumdan hiç kullanmadım.Ben Rotipet Grit kum kullanıyorum.İçeriğine bir büyüteç yardım ile bakmak gerek.
Her türlü ürünü kullanırken kuşlarımızın karakterini tanımamız lazım.Forumda görüyoruz bir çok kişi yazıyor.Kuşum çok kum tüketiyor.Böyle durumlarda yem veya mama kabına kum koyarak vermek yerine.Küçük parmak bal kapları var.İçine haftada 2-3 kum tanesi atmak yeterli olacaktır.

Bir salma kafes düşünelim.İçinde 10 tane muhabbet kuşu var.Yeşilliklerden bir tabak hazırladık ve kafese koyduk.9 muhabbet kuşu bu yeşilliklerden az miktarda tüketiyor.Bir tanesi çok fazla tüketiyor ve ishal oluyor.Bir kuş yeşilliği fazla tüketiyor ve ishal oluyor diye kuşlara yeşillik vermememiz mi gerekiyor? Diğer 9 kuşun suçu ne ?..... Yeşillik üzerinden örnek verdim.Bu her türlü ürün için geçerli olabilir.

Çok bir üretim deneyimim olmamasına rağmen bende görüşlerimi belirtmek isterim. İlk muhabbet kuşu beslediğimde 1 tane kuşum vardı 5 yıl benimle birlikte yaşadı. O süreç zarfında hiç kum koymadım. Sağlığında da en ufak bişey yoktu en son ishalden öldü 5 yaşında. Şu anda 4 çift kuşum var kum var önlerinde ama ne faydasını ne zararını görmedim. Bence büyük üretici ustaların bu konudaki fikirleri ve tartışmaları önemli. Bizler gibi çok deneyimi olmayan insanlar için bu konunun açığa kavuşması gerekiyor. Kuşlarımıza faydalı olsun diye zarar vermemeliyiz. Teşekkürler

Bende burada ve birkaç farklı yerde okumuştum gerek olmadığına dair yazılar. İzmir'de sadece kuşlara bakam bir hekime gidiyordum, ona söyledim. Kesinlikle gerekli dedi o da. Kafam çok karışmıştı.

Geri