Bitmek bilmeyen uçma ve kaçma isteği !

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Ensar YILMAZ tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  Muhabbet kuşumun 5. günü bugün tahminim 45 günlük aldığımda 40 günlütü sanırım. İki gündür ele gelme alıştırması yapıyorum ama hiç oralı değil bir kaç kere kafesin dışına kaçıp uçtu ve uçmanın keyfine vardı sanırım. Ayrıca bizim buralarda serçeler vs çok fazla sürekli onların sesini dinliyor onlarla konuşuyor. Kafesin dibinde onunla konuşuyorum hiç dönüp bana bakmıyor bile eve geldi geleli.

  Saldığımda resimde de görüldüğü üzere ya çerçevenin üstünde ya avizede yada süs çiçeğinin üstünde hatta dikkat ederseniz üst kısımda kendine yuva yaptığı yeri bile görürsünüz.

  [​IMG]

  Bu sabah da saldım yine aynı yerlerde durdu 1 buçuk saate yakın serçelere öttü en son açık pencerenin üstüne kondu yanımızdaki acaba bizemi yanaşıyor derken çaktırmadan kendini tülün arkasından dışarı attı ! Allahtan sineklik vardı yoksa gitmişti kuş zor aldım kafesine attım.

  Ne yapmam lazım aklı fikri dışarda, dışarda ki kuşlarda, uçmakta kaçmakta. Sürekli kafesi ve içindekileri tülü vs kemiriyor dışarı çıkmaya çalısıyor. Kafes kapağını fındık kadar aralasak kafasını sokuyor çıkmak için. Bizi hiç takmıyor. Akıllıda hayvan dışarıyıda biliyor pencereden vs kaçmaya çalısıyor. Dışardaki serçeleride kovamıycama göre napıcam :)

  Uzun bir süre daha salmasam da kafesinde mi dursa. Evden çıkarken tembihliyorum salmayın diye severlerken kafes kapısının arasından kaçırıolar dışarı sürekli. Dediğim gibi aklı fikri dışarda dışarı kaçmakta uçmakta. Ele parmağa hiç gelmiyor kendi özgürlüğünü yaşıyor :D

  Neler tavsiye edersiniz yardımlarınızı bekliyorum.
   
 2. yakup yıldırım
  Gizli

  Kuş eve ve kafesine alışana kadar salmamanız gerekir. Ne yaparsa yapsın salmayın 1-2 hafta içerde dursun ele gelme alıştırmasını tamamladıktan sonra salarsanız dışarı çıktığında size gelir ve sizden kaçmak için çırpınmaz. İlgilenmiyor gözüksede bir zaman sonra alışıp size ilgi göstermeye başlayacaktır. 45 günlük kuşla hiçbirşey iiçin geç değildir
   
 3. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  45 günlük kuş için kesinlikle geç olduğunu düşünmüyorum zaten daha gagasındaki siyahlık tam gitmedi bile :) Bende uzun bir süre salmamayı düşünüyorum da evde babam kardeşim arkadamdan rahat durmuyorlar büyük ihtimal kafesin içinde sevmeye çalısırken kaçırıyorlar sanırım. Bunun duşında verebileceğiniz önerilerde varmı hem sizin hem diğer üyelerin. Ustalarımızdan da tavsiyeler bekliyorum.
   
 4. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  çok erken salmışsınız. ben geçen hafta kuş aldım 18.7. tarihinde daha on gün olmuş yuvadan altayalı. şu ana kadar hiç çıkarmadım kafesten. akşam eve gittiğimde elimden yem yediriyorum. alıştı elime zıplayıp yiyor ama karnı doyunca yüzüme bakmıyor sürekli cicikuş diyorum. konuşturabilmek için. tahminin 2-3 hafta sonra elime iyice alışınca odaya salarm. yerinde duramıyor zaten kafeste
   
 5. ömer duran yagar
  Gizli

  Benim kusa benzer benimki elime fln gelsede ucmayi cok sever geceb yemligi almak icin yem kapagini actim ordan nasil cikti anlamadim çıktı. Ama merak etmeyin size yeni alisiyordur.
   
 6. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  [MENTION=6222]ERKİN AK[/MENTION] Evet erken oldu biraz o yüzden artık 1 hafta kadar yada biraz daha uzun salmak istemiyorum. Elden yem yedirmeye çalısıyorum da akşamları eve geldiğimde uyuklamaya başlamış oluyor pek bakmıyor o yüzden sabahlarıda 6 da filan yapıyor kahvaltısını kulağıma sesi geliyor hele kafesin içinde bi kanat çırpışı var ona uyandım bugün :D. Bir süre hiç salmıcam kafesten evdekileri de tembihliyorum inşallah salmazlar.
  [MENTION=8706]ömer duran yagar[/MENTION] Sizinki maşallah ele geliyor benimki çok uyanık fır dönüyor elimin etrafında kafesten kaçmak için. Ben daha nere koncanız bilemez oda da derken adam pencerenin dışarıya açıldığını öğrenmiş ordan kaçıp serçelere gitmeye çalışıyor haberi yok karga gelecek akıtacak pekmezini. Birazda bize güven duysa 45 günlük kuş demezsin hiç bize yanaşmaktan başka herşeyi düşünüp planlıyor, öğreniyor :D
   
 7. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir

  kuşun yanına giderken ani haraket yapmayın yavaş ve sesininzin tonu düşük şekilde konuşarak gidin. elinizi kafese sokarken birden değil yavaş yavaş sokun.
   
 8. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  Öyle yapıyorum ama o kafesin kapağını açsında aradan fıydırıp gideyim diye bekliyor :)
   
 9. Berna Gök
  Çevrimdışı

  Berna Gök Profesyonel

  Katılım:
  23 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  517
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Ankara
  ersan bey bende aldığım günden itibaren çıkardım artık geliyor kafama konuyor ara sıra. Gelip elimden yem yiyor acıkınca alimi ısırıyor yem ver diye dudağıma yem koyuyorum alıp yiyor birlikte şarkı dinliyorum mini mini bir kuşu arasıra nadıren oyun oynuyor günlerdir sesizce duruyordu dün kafesin tavanında gezdi çubuğunda bir oray a bi buraya gitti :) hemde bugün alalı 3. Gün konuşunca buyuk dikkatle beni dinliyor bence çıkarmak için geç değil artık benimmki evi öğrendi kafesinede alıştı evde belirli noktasını bile buldu sürekli avizelerde elimede geliyor ama sakin başı boş bırakmıyın yada ayna göstermeyin ben dün ayna gösterdim saatlarce aynayı arada birdaha göstermeyeceğim bu arada o kadar yazdım beğenir msinz ? :)
   
 10. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  Odada belli yerleri öğrendi oralara gidiyor pek vurmuyor kendini artık ama işte sorun o değil aklı dışarda oda da kesmiyor hepten kaçıp gidecek dışardan gelen kuş sesi çok ilgisini çekiyor pencerelere filan gidiyor sürekli. Sizinki maşallah ele geliyorsa iyi benimki bizi hiç takmıyor biz yokmuşuz gibi sanırım şuan için en mantıklısı bir süre daha kafesinde tutmak ondan sonrasına bakarız. Parmağımda vs durmaya başlasa yeter şimdilik, konuşma çalışmalarına başlamış olurum.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:06 -->-> Daha önceki mesaj 12:29 --

  Ustalardan bilgi tecrübe paylaşmak isteyen yokmu.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:22 -->-> Daha önceki mesaj 13:06 --

  ++++++++++++++++++

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:43 -->-> Daha önceki mesaj 16:22 --

  Arkadaşlar dün gece saat 23:30 civarı yemlikleri çıkardım ve sabah oluncada elime yem döküp yedirmeye çalıştım elime alışması için. Benim kuş yine 3 - 4 dk elim kafesin içinde ve avucumda yem olduğu halde kapağın aralık kısımlarından kaçmaya çalıştı serçe seslerine karşılıklar filan verdi diğer elimlede aralık yerleri kapatmaya çalıştım kaçmasın diye ancak 4 dk kadar beni hiç takmadı kuş sürekli ona seslenmeme ve elimde yem olmasına rağmen 4dk kadar sonra durdu ve avucumdaki yemlerden yeni bende konuşmaya devam ettim onla ancak yemesi bitince gene aynı kaçma çalışmaları atlayıp zıplamalar hiperaktiviteler :)

  Ben her akşam yemliği çıkarıp sabah bir şekilde elimden yem yedirsem alışmasında ve dışardaki serçe kuş seslerini unutmasında yada umursamamasında bir katkısı olurmu ?

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:42 -->-> Daha önceki mesaj 13:43 --

  Yokmu kimse yav dövlet bize bahmiy.. :)
   
 11. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.523
  Beğenileri:
  293
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Selam Ensar,
  Kuşu etrafındaki seslerden izole etme şansın yok.
  Biraz sabır ve özveri ile yola gelecektir inşallah.
  Denediğin taktiğe bağlı kalıp devam edebilirsin. Bizi gelişmelerden haberdar et.
  Güle güle besle keratayı.
   
 12. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  Akşam yemlik çıkarıp sabah elden verme işine devam ediyorum ancak yemesi biticne gene yerinde durmuyor çıkmak istiyor, çıkınca sağa sola gitse bişe demicem de avizede oturuyor artık sürekli :)

  Bugün şeker yedim jelatini sakız jelatini gibi hışır hışır birşey hoşuna ilgisini çekti kafese yaklaştırdım kaçmadı kafesin dışından onunla kafasını kaşıdım sonra elimi soktum elimde jelatin dururken parmağımla kaşıdım filan jelatinle iyi anlaştı attım kafese oyuncağı oldu sürekli ısırıyo debelenio üstünde :D ama tabi hala kıpır kıpır parmakta elde pek durmuyo sonrasında da kafassını sevmeyi denedim gene kaşıttırmadı :) şimdilik gelişmeler bunlar levent abi.

  Bu arada senin ve diğer tüm muhabbetkusu.com.tr kullanıcılarının bayramı mübarek olsun.
   
 13. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  tebrik ederim ilgisini çekmeyi başarmışsınız artık bu şekilde jelatinle devam edebilirsiniz :)
   
 14. BURAKBASKAN
  Çevrimdışı

  BURAKBASKAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  606
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  İstanbul / Erenköy
  ERKEN SALMIŞSINIZ:  MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
  Yazı Tarihi:03.05.2014
  Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
  Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
  Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
  - İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
  - Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
  - 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
  - 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
  - 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
  - Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
  - her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
  - Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
  - kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
  - İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
  Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
  - çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
  - İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
  - Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
  - Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
  - Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
  - Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
  - En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
  - Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
  - Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
  - Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
  - Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
  Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

  Yazı Tarihi:03.05.2014

  Videolar:
  Maviş 35 Günlükken eğitimin 3. günü
  Mavisin egitimi 3. gün - YouTube

  Maviş 45 Günlükken eğitimin 10. Günü
  Mavisin egitiminde 10.gün - YouTube

  Maviş 50 Günlükken kafes Dışında Kendini Sevdiriyor
  Sevdikce mayisiyor - YouTube

  Maviş 60 Günlükken artık bize alıştı
  Mavisle yagizin arkadasligi - YouTube

  Maviş 5,5 Aylıkiken artık 4-5 kelime bıcırdıyor, konuşuyor
  Mavis 01/07---2 - YouTube

  Maviş 6 aylık ve konuşmayı başarıyor
  Mavis 01/07---1 - YouTube

  Not: Daha net ve daha fazla kelime çıkarıyor ancak kamera veya telefon bütün konsantrasyonunu bozuyor 
   
  #14 BURAKBASKAN, 31 Temmuz 2014
  Son düzenleme: 31 Temmuz 2014
 15. Ensar YILMAZ
  Çevrimdışı

  Ensar YILMAZ Profesyonel

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  767
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  kocaeli/Bekirpaşa
  [MENTION=6222]ERKİN AK[/MENTION] Evet ilgisini çekti sarı bir jelatin renginden dolayımıdır nedir üstünden inmiyor :D İşten güçten ben pek ilgilenemem belki ama evdekilere jelatinle ona yaklaşmalarını vs söylemiştim umarım unutmazlar.
  [MENTION=7411]BURAKBASKAN[/MENTION] Erken saldık biraz kabul ediyorum ama artık yapcak birşey de yok bugün 11. günü artık bu şekilde jelatinle filan alıştırmaya çalışıcaz. Ben salma taraftarı değildim parmağa gelme çalıştırması yaparken bir anda kaçtı kafesten uçtu filan o günden sonra kafeste tutamadık kapağı açar açmaz fırlamaya başladı.
   
 16. Gökhan Naçar
  Çevrimdışı

  Gökhan Naçar Profesyonel

  Katılım:
  27 Haziran 2013
  Mesajlar:
  829
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  10 ile 20 tane
  bekırderelı kardesım oncelıkle selamlar

  kusu fazla salmamanı onerırım sakın bı yere koy oda sakınlesır muhtemelen cok enerjık ve hıperaktıf bır kus yavru sanırım buyudugunde durgunlaşacagını umuyorum
   

Sayfayı Paylaş