Karadeniz Pet

bu ishal mi oluyor bilgisi olanlar..

pikican

Meraklı Üye
iyiakşamlar daha önce sormuştum ama cevap alamadım bilgisi olanlar lütfen paylaşabilir mi?resimde gördüğünüz oldukça sulu olan dışkıya ishal diyebilir miyiz?yoksa bı dışkı başka bir hastalık belirtisi mi?en kötüsü resimdeki olmakla birlikte 6 kuşumuzda en az 2-3aydır var buna ilaveten tüy dökme var lütfen ustalardan özellikle cevap bekliyoruz burada veteriner yok ne yapmalıyız sirke yoğurt sarımsak gibi uygulamalar denedik sanırım ilaç lazım

Ekli dosyalar

• !!!!!!!!!!!!.jpg
    !!!!!!!!!!!!.jpg
    516.3 KB · Görüntüleme: 42
Aynısı eski kuşumdada vardı bazen sadece su olarak yaptığı bile oluyordu bir çözümünü bulamadık 6 ay kadar yaşadı daha sonra gerçekten ishal olup öldü sanırım bu ishalden sayılmıyor fazla su içmesinden kaynaklanıyor yinede uzman abilerime bırakıyorum konuyu yanlış bilgi vermek istemem

Aynısı eski kuşumdada vardı bazen sadece su olarak yaptığı bile oluyordu bir çözümünü bulamadık 6 ay kadar yaşadı daha sonra gerçekten ishal olup öldü sanırım bu ishalden sayılmıyor fazla su içmesinden kaynaklanıyor yinede uzman abilerime bırakıyorum konuyu yanlış bilgi vermek istemem
teşekkürler,ilaç kullandınız mı peki?

Hocam ben şöyle sorayım size bizim kuştaki problemden olup olmadığını anlamak için, çok su içiyor mu çok su dediğim günde yarım suluk kadar

Çoğu amatör hobidaşlar mubişlerin dışkı ile idrarı aynı anda yaptığını bilmez ve bunu ishal zanneder. Eğer bu ishal ise ishal olmayan kuş yoktur. Çünkü her kuşun dışkısı böyledir. İsal olduğunda o yeşil beyaz görünen dışkı çoğunlukla tek renk olur ve sıvı halde dışarı çıkar. Krem kıvamında çıkmaz.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çoğu amatör hobidaşlar mubişlerin dışkı ile idrarı aynı anda yaptığını bilmez ve bunu ishal zanneder. Eğer bu ishal ise ishal olmayan kuş yoktur. Çünkü her kuşun dışkısı böyledir. İsal olduğunda o yeşil beyaz görünen dışkı çoğunlukla tek renk olur ve sıvı halde dışarı çıkar. Krem kıvamında çıkmaz.

resimde gördüğünüz dışkı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?dediğiniz gibi yeşil ve beyaz kısım olarak değil de tek renk sıvı olarak çıkıyor resmi büyütüp baktığınızda resimde özellikle alt tarafta dışkı çok yoğun sıvı..bir de genelde kafes tabanında duruyor kuş ve hep yüy döküyor..sizce bu dışkıda sorun yokmu?

diğer kuşlarımızın dışkılarını inceledim böyle değil,yeşil ve beyaz kısmı belirgin oluyor ve dışkını etrafında çok az bi sıvı oluyor belli belirsiz ama bu kuşun kafesiinin dibine koyduğum kağıtlar hep böyle dışkıdaki su her tarafa yayılmış halde

diğer kuşlarımızın dışkılarını inceledim böyle değil,yeşil ve beyaz kısmı belirgin oluyor ve dışkını etrafında çok az bi sıvı oluyor belli belirsiz ama bu kuşun kafesiinin dibine koyduğum kağıtlar hep böyle dışkıdaki su her tarafa yayılmış halde
Kuşun dışkısının tonu bile kıştan kuşa değişir. Benim önceki kuşum aöık yeşil dışkılıyordu şimdiki koyu yeşil dışkılıyor. Sizinkinin dışkısında idrar oranı yüksek hepsi bu ishal olan kuş görseniz anlarsınız. Yine de çok şüpheniz varsa geceleri uyurken kafesinin üstüne sıcak su torbası veya o yoksa vir şişeye sıcak su koyup kafesin yanına koyun. Sıcak suyu da içine alacak şekilde kafesin her tarafını da bir tülbent veya benzeri bişeyle kapatıp(nefes boşluğu bırakın)2 gün öyle uyutun. Ilık ortamda uyuduklarında bağırsaklarındaki enzimler daha düzgün çalışıyor ve sışkılama düzeliyor. Buna rağmen hala aynıysa bu kuşun idrar metabolizması böyledir. İlaçlık bir durum yok.

Kuşun dışkısının tonu bile kıştan kuşa değişir. Benim önceki kuşum aöık yeşil dışkılıyordu şimdiki koyu yeşil dışkılıyor. Sizinkinin dışkısında idrar oranı yüksek hepsi bu ishal olan kuş görseniz anlarsınız. Yine de çok şüpheniz varsa geceleri uyurken kafesinin üstüne sıcak su torbası veya o yoksa vir şişeye sıcak su koyup kafesin yanına koyun. Sıcak suyu da içine alacak şekilde kafesin her tarafını da bir tülbent veya benzeri bişeyle kapatıp(nefes boşluğu bırakın)2 gün öyle uyutun. Ilık ortamda uyuduklarında bağırsaklarındaki enzimler daha düzgün çalışıyor ve sışkılama düzeliyor. Buna rağmen hala aynıysa bu kuşun idrar metabolizması böyledir. İlaçlık bir durum yok.

cevap için çok teşekkürler yalnız şunu diyeceğim bu kuşu aldık bikaç ay önce dışkısı katıydi kafesin tabanında ızgara yoktu bazen dışkısını yediğini görüyordum..ama o zaman yavruydu ve büyüynce dışkısı bu şekilde değiştiyse bilmem..yine de cevap içimi bir nebze rahatlattı,teşekkürler

bak dışkı rengini sana en güzel şöyle anlatıyım ben yedikleri a dan z ye her şey dışkının rengini etkileyebiliyor mesela ben kalamar kemiği astım kafesine gagası için hayvan onu yediği aralar dışkısını beyaza yakın yapıyordu :)

Geri