Karadeniz Pet

Cere üstü tüyler problemi ve diğer sorularım

rock

Meraklı Üye

Merhaba arkadaşlar;
1) Kuşum 2,5 aylık civarı. Ama haala ceresinin üstündeki tüylerin bir kısmı çıkmadı. 1 aylıkken aldım ve aldığımda da aynıydı. İleride çıkarmı yoksa 2,5 aylık oldu daha da çıkmazmı, kalıtsalmı. Birde seyreklik olan taraftaki göz cevresinde de tüyler sanki biraz az gibi ya da kısa gibi.
2) Asıl kuyruğu alt kuyruğu daha yeni geçti ve sanırım şu an 18 cm civarı. Irkı nedir sizce ve daha uzar mı?
3) Banyo yapmayı çok seviyo elde bardak gördümü duramıyo biz de 4-5 günde bir tabağa su koyuyoruz hemen atlıyo içine sık banyo yapmasında bi sakınca olurmu.
4) Diğer odada misafir bi dişimiz var 6 aylık. Arada onun sesini duyuyo bikaç günde bir de 2sini bir araya getirip salıyorum. Dişi kızışmış gibi sanki erkeğe yaklaşmaya çalışıyo ama bu bi süre sonra kaçıyo. Bu yavru kuşumuzun psikolojisini bozar mı, ilerde bu kuşları atıyorum 6 ay sonra bi kafese kapatsak eşleşirler mi. Dİşi de normalde alışıkdı ama sanırım yeğenimin alerjisi var o yuzden bizde bi süredir. ama 2 sini bir saldığımda yüzümüze bakmıyolar tabi. Ben bunları bi 6-7 ay sonra baş göz edeyim diyorum o zaman erkek 8-9 aylık olmuş olacak ama dişi bi 4-5 ay daha büyük sonucda..
5) Bir de resimlerde görüldüğü gibi kuş bizimle oynamadığı zamanlarda kendini çok kaşıyo acaba tüylerinimi temizliyo yoksa bit falanmı var bilemedim ama olsa görürdüm heralde.

Çok sordum ama cevap verenlere şimdiden teşekkürler. En önemlisi şu çıkmayan tüyler. Maşallahınızı esirgemeyin:)

1-cere ustu normal gıbı ama göz kenarlarında bır sorunvar sankı göze deydirmeden sarımsak suyunu surersenız ıyı gelır ama göze kesınlıkle degmemesı gerklı
2- yaklasık 3 aylıkken tuye gırecek kuş ozman duzlelır goz ıcınde aslında tüy dokumunu bekleyın
3-ortam sıcaksa sorun olmaz banyo ceyran yaparsa o zman kuş telef olur
4-aralarında cok yaş farkı var uygun degıl ama eş tutursada sorun olmaz
5-tüye gırıyor olabılır ama sız yıne de bır bıt ılacı kullanın 3 ayda bır

Teşekkür ederim cevaplar için. Uygun değil derken şimdilik 2-3 güne bir bir araya getirip salıyorum dişinin kanatları açılsın diye bu mu uygun değil ilerde eşe atmak mı. Bir de ırkı hakkında fikriniz?

dişi kızgın ise zarar verır ılersı ıcınde erkek kucuk kkalır aynı yaşda yada erkek buyuk olursa daha ıyı rainbow cek rainbow gibi masallah güzel kuş

Geri