Karadeniz Pet

Çiftleri ayırdım, erkeğin davranışları

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Eş tuttuklarını düşündüğüm bir çiftim var, yaklaşık bir aydır beraberler.
Öncelikle yemleşme ve öpüşme arasında fark var mıdır?
Varsa nelerdir?
Kuşlarım sık sık ağız ağıza geliyorlar ama yemleşme mi öpüşme mi, ikisi aynı şey mi bilemiyorum.
Ancak birbirlerini kaşıdıklarını hiç görmedim.
Dişi son zamanlarda yuvalığa girmeye başladı.
Ancak erkeğin tuhaf davranışları var, kur yapıyor gibi.
Dişiye gidip kafa sallıyor, dişi yem almak için sanırım uzandığında geri gidiyor, geri geliyor.
Kafa sallarken dişi kızıp vuruyor.
Bazen de dişi erkeğin üstüne üstüne gidiyor yem almak için, ama erkek korkuyor sanırım, kaçıyor.
Zaman zaman da yine vuruyor, gaga atıyor.
Erkek genel olarak ürkek ve agresif davrandığı için siteden tavsiye üzerine ayırdım çiftleri.
Dişi biraz çırpındı, öttü ama şimdi gayet sakin, sus pus oturuyor kafeste.
Erkek ise genellikle yüksek sesle ötüyor, konuşuyor.
Odaya girdiğimde kafesin tellerine atlıyor.
Daha önce dişi yuvalığa girdiğinde yuvalığın ağzından bakıyordu, şimdi yuvalığa da girdi birkaç kez.
Hatta dişi gibi yuvalığı kazıdığını da duydum.
Sizce bunlar iyiye işaret mi?
Çiftleri ayırmam işe yarayacak gibi mi?

sen onları birleştir ve sadece günlük bakımları için yanlarına uğra ve rahatsız etme dişi yuva hazırlığına başlamış sen ayırmışsın onları dediğim gibi yaparsan yumurta yakında gelir.

Bir hafta sonra birleştirmemi söylemişlerdi siteden bugün ikinci gün.
Beklemeyim mi bir hafta kadar?
Faydası olmaz mı?

Peki yemleşme ve öpüşme arasında fark var mıdır?
Kuşların eş tuttuklarını nasıl anlarım?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:23 -->-> Daha önceki mesaj 18:22 --

Bir de kuşlar benimle aynı odada olsalar, ancak rahatsız etmesem, sıkıntı olur mu?

yemleşme dediğin yem kusma galiba erkek dişinin ağzına yem kusar görürsün zaten belli olur. yazdıklarına göre sen eş tutmuş çiftleşmek üzere olan kuşları ayırmışşın brleştir kuşları fazla ilgilenme yumurtlar merak etme

arkadaşın dediği gibi kavga etmiyorlarsa ayırmanın bir anlamı yok.yada aylarca birbirlerine yaklaşmazsa o zaman ayırırsın ama pek nadir olur buda.bence aynı odada olman pek etkilemez öyle olacak olsaydı petshopçulardaki kuşlar yavrulamazdı.çoğu petshopçularda var çünkü eş olarak ve yumurtaya yatan.yalnız akşam odanda oturuyorsan ışık açık olduğu için sıkıntı olabilir çünkü on oniki saat uyumaları gerekiyor.bunlar benim düşüncem yanlış düşünüyorda olabilirim.

Akşamları mecbur kalmadıkça ışığı yakmıyorum.
Şimdi dayanamayıp tekrar birleştirdim.
Erkek aşırı bir ilgi gösterdi.
Bu sefer üç kez yem kusma oldu, gözümle gördüm.
Şu anda ayırdığım hale, şikayet ettiğim hale geri döndüler.
Ben biraz fazla mı sabırsızım acaba.
Yem kusma eş tuttuklarının kesin bir belirtisi midir?
Kaşıma olmuyorsa da eş tutmuşlar mıdır?

bende bir çift vardı iki ay civarı aynı tünekte bile durmadılar şimdilerde gagalaşmaya başladılar yani aceleci olma biraz zaman ver kuşlara.anlattığına görede büyük ihtimal eş olacaklar.

Eski kuşum (erkek) benden cesaret alıyor olabilir mi?
Odaya girerken sus pus olan kuş, ben girdikten sonra ötmeye, kur yapmaya başlıyor?

Geri