Karadeniz Pet

Çiftleşme ile ilgili soru

Hasan17

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,benim mkuslari ekim24 de ilk defa çiftlesti ve dışı aksama yumurtladi ve 1kasima kadar ara ara ciftlesti ve son yumurtasını yaptı(toplam 5tame). Simdi 19 kasim oldu ve hic catlayann yumurta yok, muhtemelen boşlar, belki bi ihtimal son yumurta doludur bilmiyorum, dişi sadece tuvalet için 45saniye falan dışarı çıkardı, ama bi 10 dakika önce ciftlestiklerini gordummm!
Simdi burada yardımlarınızı gerek lütfen, bu disi bidahami yumurtlayack? Nie kuluckadayken çiftleştiii?

Arkadaşlar demin dayanamadım ilk defa yumurta kontrolü yaptım isikla baktım 3 tanesinin yarısı dopdolu kırmızı damarlar falann vardı onları bıraktım geri yuvaya, iki tanesi ağırlığında diğerlerine gore haffti zaten ve kirmizi damarlar yoktu bos gibiydi aldım onları, (bide dayanamayıp atmadann önce o ikisini kirdim baktım bildiğimiz yediğimiz yumurta sarısından vardi azcik) doğumu yaptım sizce - yumurta kontrolünü doğru okuyabilmismiyimmm

Arkadaşlar demin dayanamadım ilk defa yumurta kontrolü yaptım isikla baktım 3 tanesinin yarısı dopdolu kırmızı damarlar falann vardı onları bıraktım geri yuvaya, iki tanesi ağırlığında diğerlerine gore haffti zaten ve kirmizi damarlar yoktu bos gibiydi aldım onları, (bide dayanamayıp atmadann önce o ikisini kirdim baktım bildiğimiz yediğimiz yumurta sarısından vardi azcik) doğumu yaptım sizce - yumurta kontrolünü doğru okuyabilmismiyimmm
Belli ki siz kuşu çok strese sokmuşsunuz kuşunuz yumurtalara yatmamış. Bence yumurtalara dokunmayın bırakın sonucunu bekleyin. Ben yumurtladıktan sonra hiç bir kuşumun yumurtasını elime almadım ve maşallah şimdi 5 yavrum var. Er yada geç o yavrular yumurtadan çıkıyor. Ama elinize aldığınızda yumurtaların üstüne ten kokunuz sindiği için dişi stres yapıp yatmıyor yumurtalara. O yüzden yavrulama geç oluyor. Bence hata yapmışsınız yumurtaları atmakla.

Bugun ilk yumurtadan beri 26. Gun, ve kusda hic stres falan yoktu yani yumurtalara cok iyi bakamaya calisiyodu, dedigim gibi sadece yarim dakika 1 dakika falan en fazla disarda kaliyo tuylerini duzeltiyo tuvaletini yapiyor ve hemen yumurtalara yatiyordu onun disinda hic kalkmamisti ve ilk defa yumurtalari elime aldim baktim ve bos gorduklerimi attim, bide doktorlarin kullandigi beyaz eldivrn varya ondan taktim elime yumurtalari almadan once:) daha ne kadar bekleyeyim, arkadaslar benim amacim yavru almak degil gercekten disiye üzülüyorum yavru cikmayacaksa bosuna kuluckada durmasin ac susuz kuscagiz valla:) tamam besleniyo ediyo ama butungum yumurtalain ustunde, bosuna ugrasmasin die ogrenmek istiyorum

Bide şu kuslarin ciflesme durumu? Disi yine arada sirada yaptigi gibi tuvaletini yapmaya cikmisti yaptida, tam gircek bi baktim ciftlesiyorlar, bugun yumurtalarinda ilk kuluckaninda 26. Gunu ve ciftlestiler, ne yapmam gerek?? Hepinize ayri ayri tesekkur ederim simdiden

Yapman gereken şey kafesini sadece temizle 5 günde bir yumurtaları gözlemle eline alma. Tek yavru yumurtadan çıktıktan sonra yumurta kontrolü yap. Bir de erkek dişiyi besliyor siz o konuda sıkıntı etmeyin. Düzenli olarak yumurta, havuç, yulaf maması yapın verin kuşunuza. Kuşlar dirençli olması gerekiyor ki yumurtalara, yavrulara baksın

Yapman gereken şey kafesini sadece temizle 5 günde bir yumurtaları gözlemle eline alma. Tek yavru yumurtadan çıktıktan sonra yumurta kontrolü yap. Bir de erkek dişiyi besliyor siz o konuda sıkıntı etmeyin. Düzenli olarak yumurta, havuç, yulaf maması yapın verin kuşunuza. Kuşlar dirençli olması gerekiyor ki yumurtalara, yavrulara baksın
Tesekkur ederim, peki kaçıncı günde yumurtalar hala catlamamis yavru cikmamissa hepsini alayim??

Tesekkur ederim, peki kaçıncı günde yumurtalar hala catlamamis yavru cikmamissa hepsini alayim??
Şimdi şöyle söyliyim benim yumurtalar 4 gün arayla çıktı. Ancak siz düzenli olarak kuşlara mama yapın ki kuşlarınız dolu yumurta versin.

Şimdi şöyle söyliyim benim yumurtalar 4 gün arayla çıktı. Ancak siz düzenli olarak kuşlara mama yapın ki kuşlarınız dolu yumurta versin.
Danci biz bi anlasamadik yaa:) mama veriyorum tamam, suan yuvalikta 26 gunluk yumurtalar var onlari daha ne kadar bekleyeyim, cikmayacaklar gibiyse ne zaman ümidi kesit alayim yumurtalari, cunku yine ciftlesmeye basladilar bidahami yumurtlayacak napacak bu kus anlamadim:)?

Danci biz bi anlasamadik yaa:) mama veriyorum tamam, suan yuvalikta 26 gunluk yumurtalar var onlari daha ne kadar bekleyeyim, cikmayacaklar gibiyse ne zaman ümidi kesit alayim yumurtalari, cunku yine ciftlesmeye basladilar bidahami yumurtlayacak napacak bu kus anlamadim:)?
Şimdi yumurta kontrolü yap o şekil yol izle

Mama tarifini verirmisiniz
Yumurta maması petshoptan alınabilr
Havuç
Sağlık tohumları
Buğday ruşeyni
Yulaf
Mısır unu
İrmik unu
Galeta unu

Hepsinden 1 kaşık koy karıştır kuşlarına ver. Bu mamayı cok severler. Yumurta olana kadar haftada 2 defa ver. Yunurtalar olduktan sonra her gün ver

Günlük olarak değişmeyi unutma

Geri