Karadeniz Pet

Çoko tüylerini koparıyor

cocomade

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 7 aydır benimle birlikte olan muhabbet kuşum Çoko hem kaşınıyor hem de tüylerini koparıyor son birkaç gündür. Birkaç aydır tüy dökümü devam ediyordu ama ben mevsimsel olduğunu düşünüyordum kafesinde sadece minik minik beyaz tüyler vardı ama son birkaç gündür kafeste kanat ve kuyruk tüylerini görüyorum ve çok endişeleniyorum neden kaynaklanıyor olabilir? Stres olduğunu düşünmüyorum çünkü oldukça mutlu 7/24 ötüyor konuşuyor, yeme içmesi normal.
wi5v.jpg

s6sw.jpg

3k37.jpg

Tüy değişiine girmiş korkmana gerek yok. Benim ufaklıklar da kuyruk ve kanatlarını yolmuştu tiye girdiklerinde

Nasıl bir tüy değişimiyse geldiğinden beri çıkamadı. :) Umarım tek nedeni tüy değişimidir. Ev ortamında yaşıyor, parazit vs oluşmuş olabilir mi? kaşınıyor da çünkü.

Eğer üzerinde dolaşan minik böcekler varsa dış parazit'te olabilir. Sen yine de avi sprey al ve kullanma talimatına göre uygula bakalım değişme olacak mı.

her ıhtımala karsı 3 ayda bır kuşunuzu ılaclarsanız ıyı olur.vilmectin kullana bılırsınız yada artap sprey vılmectını enseye bır damla
( ınsulin ıgnesıyle cok verılırse kör yapıyor dıkkat edılmelı)

Avisprayi dün kafes temizliğimizden sonra sıktım ama pek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Başlığı açtıktan sonra vilmectin almak için veterinere gittim ama ordaki adam strong hold diye birşey önerdi ama açıkcası kuş ve tavşan konusunda veterinerlere güvenmediğim için vilmectin aldım çıktım. Şimdi vilmectini uygulayacağım bakalım. Yapmam gereken başka birşey var mı? Dediğim gibi yemesi içmesi normal, vitakraft marka yem, yumurta maması ve ara sıra elma ve brokoli veriyorum. Onun dışında evin maskotu olduğu için sürekli omuzlarda, bi sevilme halinde. Ama gelin görün ki şu tüy sorununa bir türlü çözüm bulamadık.:(

Avisprayi dün kafes temizliğimizden sonra sıktım ama pek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Başlığı açtıktan sonra vilmectin almak için veterinere gittim ama ordaki adam strong hold diye birşey önerdi ama açıkcası kuş ve tavşan konusunda veterinerlere güvenmediğim için vilmectin aldım çıktım. Şimdi vilmectini uygulayacağım bakalım. Yapmam gereken başka birşey var mı? Dediğim gibi yemesi içmesi normal, vitakraft marka yem, yumurta maması ve ara sıra elma ve brokoli veriyorum. Onun dışında evin maskotu olduğu için sürekli omuzlarda, bi sevilme halinde. Ama gelin görün ki şu tüy sorununa bir türlü çözüm bulamadık.:(

Avimec Antiparaziter deneyin.

dıkkatlı kullan tam ensesıne derıye temas edecek sekılde başka bır sorun olmaz eger ımkanın varsa ardap sprey de alabılırsın ama orjınal olmasına dıkkat et cok sahtesı var pıyasada

Vilmectini deneyim bakalım. Eczaneden damlalık aldım dozajını aşmamak için, onunla uygulayacağım. Diğer önerdiğiniz ilaçları da vilmectin işe yaramazsa alabilirim ama bünyesini çok yorar arka arkaya kullanırsam sanırım. Vilmectin de işe yaramazsa Ankara'da bildiğiniz güvenilir bir veteriner varsa ya da site içinde yardımcı olabilecek üreticiler varsa götürebilirim. :)

bu kadar sıkıntı yapmasaydınız kuyruk yada kanat tüylerini değiştiği için atıyordur normal bir durum siz temizliğine dikkat ediyorsanız kuş yıkanıyorsa problem olmaz zaten

Temizliğine dikkat ediyorum, iyi de bakım sağladığımı da düşünüyorum çünkü çok bağlandım birşey olmasından, onu kaybetmekten korkuyorum sanırım bu kadar telaşlanmamın nedeni de bu. :/

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:57 -->-> Daha önceki mesaj 18:43 --

Gündüz vilmectini damlattım ama hala tüyleriyle oynamaya devam ediyor. Daha ne kadar devam edecek bu durum? :(

Bence içini ferah tut :) kaşınıyordur sadece :) sen çok sevdiğin için acaba bi sorun mu var dîye düşünüyorsundur :) kocaman olmuş maşallah ya :) çok yakışıklı

ayşeye katılıyorum evhamından böyle düşünüyorsun temizliğine dikkat ettiğine göre kuşun canı istediği için kaşınıyordur..
hoşlarına gidiyor tüyleriyle oynamak.. hem sen rahatla hemde o kadar ilaç verme hayvana

Öyle mi düşünüyorsun gerçekten ablası? umarım dediğin gibidir ya. Bu arada evet kocaman oldu sıpa, siteye bi süre giremedim ama en yakın zamanda yeni videosunu çekip paylaşacağım. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:11 -->-> Daha önceki mesaj 00:10 --

filiz hanım haklı olabilirsiniz ama kafeste kocaman kocaman tüyler görünce ister istemez kaygılanıyor insan. :/

ben her temizlediğimde bir avuç dolusu tüy atıyorum..eskiyi atıp yenilere yer açıyorlar :)

eger iciniz rahat etmediyse bu urunlerin orjinali babasi hasi daha sayamadim aklima gelmedi :D forintline dir. gerisi yalandir :D strongholdd falan hepsi bu urunun muuadilidirr. isin icinde oldugumdan biliorum . forintline sprey urunun 100 ml si vee 200 ml si war spreyin ama damla deil yanlis olmasin kedi kopekte damlasi war cunku . urun pahalidir haberiniz olsun veterinere gidin ensesine 1 fis sksin ve hafif ufleyin ama gozune falan gelmesin dikkat deriden emilir 4-6 saat icinde uzerinde warsa yuzde 100 doker. icinizde rahat eder he alirim derseniz alin hher ay kullanin. uzerinde bocekk gorursenizde bit pire vs. 10 gun arayla uygulayinki ilk uyguladiginizda eriskinler olur yumurtalaru 10 gun sonunda eriskin olur onlarda yumurta birakmadan 10 gun sonunda spreyle hepsinin koku kazinir :D

hangi yemi kullanıyorsunuz kusunuz gercekten cok saglıklı duruyor

eger iciniz rahat etmediyse bu urunlerin orjinali babasi hasi daha sayamadim aklima gelmedi :D forintline dir. gerisi yalandir :D strongholdd falan hepsi bu urunun muuadilidirr. isin icinde oldugumdan biliorum . forintline sprey urunun 100 ml si vee 200 ml si war spreyin ama damla deil yanlis olmasin kedi kopekte damlasi war cunku . urun pahalidir haberiniz olsun veterinere gidin ensesine 1 fis sksin ve hafif ufleyin ama gozune falan gelmesin dikkat deriden emilir 4-6 saat icinde uzerinde warsa yuzde 100 doker. icinizde rahat eder he alirim derseniz alin hher ay kullanin. uzerinde bocekk gorursenizde bit pire vs. 10 gun arayla uygulayinki ilk uyguladiginizda eriskinler olur yumurtalaru 10 gun sonunda eriskin olur onlarda yumurta birakmadan 10 gun sonunda spreyle hepsinin koku kazinir :D

Devam ederse onu da düşünebilirim ama baktığım kadarıyla parazit falan görünmüyor tüylerinde. Garip bir şekilde tüylerini de yoluyor ama anlayamadık gitti. Vilmectin bildiğim kadarıyla ağır bir ilaç üzerinden biraz zaman geçmeden yeni bir parazit ilacı denemek istemiyorum açıkcası. :) Bu arada bu aralar hiç banyo yaptırmıyorum. Bi kere yaptırdım hasta oldu korktum havalar ısınına kadar yaptırmama kararı aldım. Sizce yaptırsam bir faydası olur mu? Üşütür diye korkuyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:10 -->-> Daha önceki mesaj 01:09 --

hangi yemi kullanıyorsunuz kusunuz gercekten cok saglıklı duruyor

Teşekkür ederiz. Vitakraft yem ve tarifini siteden aldığım yumurtalı mama veriyorum.

bence kusunun hiçbir sıkıntısı yok çok temiz bakımlı duruyor maşallah

aynen çok bakımlı ve yakışıklı bir erkek
banyo yaptırırsanız rahatlar belki kuşu yada deneme olarak bir kaba su koyun bakalım yıkanacak mı?
valla bizimkiler yıkanmak istediklerinde ne bulsalar içine giriyorlar özellikle dişim çayla bile yıkanıyor hayvan :)
siz yıkarsanız da küçük bir havlu ayarlayın bebek gibi sarıp sarmalayın onlar ısınınca içinden çıkıyorlar zaten peteğin yanına da koydun mu!keyiflerine diyecek yok :)

Geri