Karadeniz Pet

Dışarıya alışan mubişi kafese alıştırmak

esra esen

Yeni Üye
Mubişimi 1 hafta önce aldım. Eve geldiği ilk gün kafesini temizlerken kafesten dışarı kaçtı, biraz yerlerde dolaştı, uçtu. Akşam olunca kafese koydum. Ertesi gün sabah kafeste duramıyordu, sağa sola zıplıyor, kafasını tellerden dışarı çıkarmaya çalışıyordu. Kafesten çıkardım, odanın bazı köşelerine dal yapıştırdım, vaktini oralarda geçirdi, elimden yem yedi, su içti, akşam olunca kafese koymadım, kafes dışında dal üzerinde uyudu, o günden beri hep dışarıda, dalların, lambanın üzerinde. İstediği gibi uçuyor, oynuyor. Kafesine de alışmasını istiyorum. Akşam olunca kafesine girip uyumasını, acıkınca kafesine girip yem yemesini istiyorum. Bunları nasıl öğretebilirim? Elime henüz tam alışmadı, parmağıma bazen çıkıyor, bazen çıkmayıp kaçıyor. Kafesine koyup kafesin kapısını kapatsam bana olan güveni zedelenir mi? Nasıl bir eğitim yolu izlemeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Tontiş
qPg8QD.jpg

PPR6Dv.jpg

Son düzenleme:
Masallah cok guzel bir kuş. Kafese elinizle tutmadan sokmaniz gerek yoksa yemek yiyemez sizin yaniniza cok acikinca gelir o da surekli olursa kus zayif duser. Elinizle yakalarsaniz size güveni zedelenir. Kafes kapisini ona dogru yaklastirip iceri sokmayı deneyebilirsiniz. Günün belli saatlerinde ayni saatler olmasi daha iyi olur kapisini acabilirsiniz o kendiliginden cikar. Bir süre sonra kendi girip cikmaya alisacaktir

Eğer kafese alışmasını istiyorsanız, kafese koyun daha yavru nereye bırakırsanız oraya alışır. Kafes dışında odada tehlikelidir onun için. Örneğin kaynamış çaydanlığa yada sobaya konup canını yakabilir yada duvara çarpıp sakat kalabilir.

kuşu kafese hapsetmeyin , uyandığınızda açın kafesi siz evdeyken o gezsin odada orayı burayı ıssırır böylelikle hem size güveni sağlar ama atıyorum dışarı kaçtı hemen peşinden yavaşca yürüyün seslenerek gel xxxx ( ne demesini istiyorsanız öyle seslenin) deyin , gelmedi ve sürekli kaçıyor mu sizden şşşşşş diye ikaz edin yorulduğunda elinize mecbur konacak elinize konana kadar şşşş demeye devam edin elinize konduktan sonra kafese koyun yarım saat sonra tekrar açın kafesi ve tekrar aynı şeyleri uygulayın artık zamanla omzunuza kendiliğinden konacak ve başka yere konacağı zaman şş derseniz geri dönüp size konar

Geri