Karadeniz Pet

dişi kuşun derdi ne ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
7Yynaa.jpg
merhaba arkadaşlar daha önceden bahsetmiştim dişi kuşum kuluçkalarını bitirmeden tekrar kuluçka başlattı. üst üste 3 kuluçka geçirdi dinlenmeden. şuan en küçük yavrusu 10 günlük ama dişi yine başladı erkeğin sırtına çıkmaya falan:( bu kez kesinlikle dinlediricem yumurta yapsa dahi. erkeği ayır diceksiniz onu da denedim ancak bu kez yavruları hiç doyurmuyor sürekli erkeği çağırıyor.

ama benim asıl sorum dişi kuluçkalardan önce de hareketli bir kuş değildi ama şuan erkeği kovalamak dışında hiç hareketi yok ve minicik bir şey kaldı ve kambur duruyor. elbette ki kolay değil 3 kuluçka geçirdi ama bunun bu çiftleşme merakı niye ? gagası beyazladı ilk kuluçkasında sadece kahverengiydi sonra hiç koyulaşmadı bile. bir de göğüs kısmı bana şiş gibi geliyor ama kambur durduğu için mi öyle bilmiyorum. yani nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama kuş psikopat gibi deli deli bakıyor. sizce bu kuşun derdi nedir ?
o26WMb.jpg

Son düzenleme:
- Kanatları ve kuyruğuna bakın düşmüş mü?
- Kanatlarda hafifte olsa oynamalar var mı?
- Kuş gözünü kapatıp birşey bekler gibi duruyor mu hiç?

Son düzenleme:
- Kanatları ve kuyruğuna bakın düşmüş mü?
- Kanatlarda hafifte olsa oynamalar var mı?
- Kuş gözünü kapatıp birşey bekler gibi duruyor mu hiç?

bu saydıklarınız yumurta belirtisi mi ?
-daha tam olarak düşmedi
-oynamadan kastınız nedir bilemedim ama değişik bir durumu yok.
-gözünü de kapatmıyor psikopat gibi bakıyor :rolleyes:

ek olarak gözlerinin çevresinde azda olsa tüyleri dökülmüş. birde gözleri dönüyomuş gibi geliyor bana. şimdi o nasıl oluyo diceksiniz ama göz bebekleri küçülüyor normalde beyaz kısım yok o ortaya çıkıyor anlamadım cidden. bir rahatsızlığı yok şükür ama küçücük kaldı ve kambur duruyor. kambur durma sebebi aylardır yuvada oturuyor olmakta olabilir mi acaba ?

bu saydıklarınız yumurta belirtisi mi ?
-daha tam olarak düşmedi
-oynamadan kastınız nedir bilemedim ama değişik bir durumu yok.
-gözünü de kapatmıyor psikopat gibi bakıyor :rolleyes:

ek olarak gözlerinin çevresinde azda olsa tüyleri dökülmüş. birde gözleri dönüyomuş gibi geliyor bana. şimdi o nasıl oluyo diceksiniz ama göz bebekleri küçülüyor normalde beyaz kısım yok o ortaya çıkıyor anlamadım cidden. bir rahatsızlığı yok şükür ama küçücük kaldı ve kambur duruyor. kambur durma sebebi aylardır yuvada oturuyor olmakta olabilir mi acaba ?

Yuvada oturmaktan olmaz diye düşünüyorum, psikopat gibi bakıyorsa yumurtası yoktur o zaman... :) Bir sorunu olmalı, kambur duruyorsa... Ama kamburluğun sebebini çözemedim... Yemliklerine bakın kızıştırıcı etki yapacak herhangi bir malzeme veya yem olmalı...

Son düzenleme:
Yuvada oturmaktan olmaz diye düşünüyorum, psikopat gibi bakıyorsa yumurtası yoktur o zaman... :) Bir sorunu olmalı, kambur duruyorsa... Ama kamburluğun sebebini çözemedim... Yemliklerine bakın kızıştırıcı etki yapacak herhangi bir malzeme veya yem olmalı...

işte bende sebebini anlamadım yuvada yatmaktan diye geldi aklıma ama yine de sormak istedim başka bir sorun var mı diye ? kızıştırıcı yem yok mamalarını havuçsuz yapıyorum sadece 15 günde 1 çok az havuç koyuyorum. gagası beyaz hatta mavimsi kahve bile değil. ama yumurta yakındır diye düşünüyorum çünkü erkek değil dişi erkeğin sırtına çıkıyor gördüğümüz zaman kışkışlıyoruz ama görmediğimiz vakitlerde olmuştur. sanırım kuşun sosyalleşmesi lazım yuvada yata yata bu hale geldi :rolleyes:

Biraz odanın içine salın gezsin yumurtası yok diye düşünüyorum ama olabilir önemli değil hatta gecikmesi bu durumda daha iyi, herhangi bir omurga sorunu olabilir, odada gezsin öne eğilmiş çünkü... İkisini birden salmayın dişiyi çıkartmanızı öneririm...

Son düzenleme:
Biraz odanın içine salın gezsin yumurtası yok diye düşünüyorum ama olabilir önemli değil hatta gecikmesi bu durumda daha iyi, herhangi bir omurga sorunu olabilir, odada gezsin öne eğilmiş çünkü... İkisini birden salmayın dişiyi çıkartmanızı öneririm...

ama bizim dişinin dışarı çıkmama sorunu da var. erkek çıkar dolaşır dişi hiç dışarı çıkmaz, çıkartamıyoruz yani. zorla mı çıkartayım ki ?

ama bizim dişinin dışarı çıkmama sorunu da var. erkek çıkar dolaşır dişi hiç dışarı çıkmaz, çıkartamıyoruz yani. zorla mı çıkartayım ki ?

Çıkartın, sanırım sürekli kafeste, birazda olsa çıkması gerekli, çıkmaya zamanla alışır siz kafesin dışına koyun, alıştıkça uçar inşaallah...

Son düzenleme:
Evet disi ilk fotolara gore zayif kalmis. Maasallah ne kadar anac bir kus, kendini uretime adamis adeta... Bence de kafes disinda zaman gecirmesinin faydasi olabilir. Ben sizinkinin tam tersine kafese alistirana kadar cok zorlandim, cunku disarda oyun oynamayi cok severdi erkek kus gelmeden once

Evet disi ilk fotolara gore zayif kalmis. Maasallah ne kadar anac bir kus, kendini uretime adamis adeta... Bence de kafes disinda zaman gecirmesinin faydasi olabilir. Ben sizinkinin tam tersine kafese alistirana kadar cok zorlandim, cunku disarda oyun oynamayi cok severdi erkek kus gelmeden once

evet oldukça zayıf aslında yemek yiyor erkekte besliyor ama oda yavrularını doyuruyor tabi baya zayıfladı. bizim dişide bir sorun var uçmayı pek sevmiyor ama kuluçka geçirmeden öncede böyleydi 2 tur atar kafese girerdi. uçurdum konudan sonra ama bu defa da korktum açıkçası birde yumurta varsa uçarken sorun olabiliyormuş sanırım.. aslında şuan merak ettiğim bu dişi neden sürekli böyle kuluçka geçirmek istiyor dinlenmeyi düşünmüyor.

sebebini bilen hiç kimse yok sanırım bu durumun ?

Geri