Dişi yavruyu istemiyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Burçin tarafından 4 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Burçin
  Gizli

  Burçin Guest

  Yaklaşık 2 ay önce dişi kuşum 4 tane yumurtladı(ilk yavruları).Sadece bir tanesi boş çıktı,diğer üçü hayata merhaba dediler.Ancak 1,5 hafta olmadan bir yavru hayata gözlerini yumdu.Diğer ikisinden en büyüğü gayet sağlıklıydı ama ortanca yavrunun ayağı yamuktu.Bundan iki gün önce ayağı yamuk olan yavruyu veterinere götürdüm ama o da korkudan orada can verdi(Zaten veteriner pek fazla yaşamaz dedi).Geriye sadece 1 aylık yavru kaldı...

  Bu sabah saat 7-8 gibi bir ses duydum koşa koşa kafesin yanına gittim.Yavru yuvalıktan çıkmış (bunu hep yapıyordu,uçamıyor) Annesi ve babasının yanında oturuyordu.Ama dişi kuş yavruyu gagalıyordu.Yavruyu alıp yuvalığa koydum.Öğlen olduğunda yine yavru bağırıyordu,bu sefer baktığımda dişi kuş yavruyu yuvalıktan kovuyordu.Şuan yavruyu kafesin yerine koydum pek fazla hırpalamıyorlar.Ama dişi kuş yavrunun ayağını gagalamış sanırım doğru düzgün basamıyor.Yarına kadar iyileşmezse veterinere götüreceğim (Umarım o da korkudan ölmez...)

  Asıl sorum şu,bugün dişi ve erkek tekrardan çiftleştiler.Anladığım kadarıyla dişi artık yavruyu yuvalıkta istemiyor,şuan yeni yavrular yapmak için yuvalığı hazırlıyor.Peki ben bu 1 aylık yavruyu ne yapacağım ? daha doğru düzgün yem kıramıyor.Cidden ruhen yıprandım(onların ölmesini istemiyorum...) Diğer ölen iki yavruya alışmadığım için pek üzülmedim ama bu yavru ölürse üzülürüm.Ölmesini istemiyorum.Başka kafese mi koymalıyım ?
   
 2. Onur SÜSLÜ
  Çevrimdışı

  Onur SÜSLÜ Süper Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İzmir
  Böyle durumlarda ben baba ile yavruyu ayrı bir kafese alıp yem kırmasını öğrenene kadar bekletiyordum size de aynısını yapın diyecektim ama tekrar çiftleşmişler. Eğer elinizde varsa mevcut bir erkeğin yanına koyun oda yem kırmasını öğretecektir , yoksa çevrenizde bulunan birinin yanına verin yani erkek bir kuş yem kırmasını öğretene kadar. Çevrenizde de yoksa internet üzerinden edineceğiniz videoları izleyerek kendiniz besleyin bir müddet yem kırmayı öğrenene kadar (olgunlaşana kadar) .
   
 3. maviş4407
  Gizli

  yem kırmayı ögrendinde koy baska kafese yoksa aclıktan ölebilr
   
 4. aysenn
  Gizli

  aysenn Guest

  Başka kafese alma imkanın varsa almalısın. Dişi kuş yeniden yumurtalayacağı için yavruyu istemez. Birde bu yavru dişi ise ki: Bu şimdiden kesin anlaşılmaz, anne kuş yavruyu kafeste bir tehdit olarak görecek ve sürekli saldırgan olacaktır. Bu saldırıların sonu bazen ölüm bile olabiliyor. Yem yeme konusunda da sana biraz iş düşüyor. Evde mama hazırlayarak sen yedireceksin. şimdiden kolay gelsin..
   
 5. Burçin
  Gizli

  Burçin Guest

  Hepinize teşekkür ederim.Sanırım yavru kuş yem kırabiliyor.Yerde çıtır çıtır bazı yemleri yiyor.Anne sürekli yuvalığa girip duruyor,bazen yavruyu gagalıyor.Baba yavruya bir şey yapmıyor,hatta yem yediriyor.Başka bir kafese koyacağım yavruyu.Şuan asıl endişelendiğim yavrunun ayağı.Yavru düzgün basamıyor,her ne olduysa zarar vermiş ayağına.Yarına kadar düzelmezse veterinere götüreceğim sizce veteriner bir şey yapabilir mi ? ölmesinden korkuyorum artık...
   

Sayfayı Paylaş