Karadeniz Pet

Dolu yumurtayı atmak?

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba, kuşlarımın hiçbir zaman yavru sahibi olmasını istemedim. İstememe rağmen 5 yavruları oldu, şu an evde tam bir kaos var. O yavrular büyüdü. Hepsi her gün dışarıda, o kadar çok yoruluyorum ki.. Ailem de zaten bir daha yavru istemiyor kesinlikle. Yavruları kimseye veremiyoruz, çünkü kendimden başka kimseye güvenmiyorum. Benim için zaten doğal hayatlarından koparılmış bu canlıları en iyi, en özgür ve mutlu şekilde yaşatmak en önemli şey.
Kuşum daha iki yavrusu kafesten çıkmadan tekrar kuluçkaya yattı. Çiftleşiyorlar zaten bu aralar. Yumurtlayacak ve muhtemelen dolu olacak. Yumurtladığı an altından alsam bu etik olur mu? Lütfen günah falan demeyin, dini tarafıyla ilgilenmiyorum. Yumurtayı ilk yaptığı an, içinde bir canlı olur mu? Nasıl olur? Alıp atsam bir canlıyı öldürmüş mü olurum yoksa sadece oluşmasını mı engellemiş olurum? Lütfen akıl verin, ben yapmasam da babam atacak zaten, bunu biliyorum. Herhangi bir kuşçuya vermek istemiyorum yumurtaları. Köle olarak yetiştirmesindense hiç olmasın daha iyi.

Bence kuşları vermemeyi bahane ediyorsunuz. O kuşlara çok iyi bakacak bakıcılar var bunuda iyi biliyorsunuz. Kuşların oluşmasını engellemek hakkınız değildir. Onlara bakıp seviyorsanız üremelerinede katlanmak zorundasınız. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır.

Bana yollarsaniz düzgün ce bakariz kuslara.yumurta icinde sonucda bir canli war gun gecdikce buyuyor.onu alip atmak dogmamis anne karnindaki bebegi oldurmus gibi sayilir.sonucda hayvan oda insan gibi istekleri oluyor.kuslari istemiyosaniz ben gonullu bakmak isterim.otobusle yollayabilirsiniz yada ankara elden teslim

Bazıları yumurtlasın diye gözünün içine bakar kimiside bakamıyom diye dert yanar. Bence çevrenizde yumurtaya yatan çift kuşu olan varsa yumurtaları onların altına koyun, hem yumurtaları çöpe atmamış olursunuz hemde birilerine yavru olurlar

Kısa ve net yumurtladigi an yumurtaları alırsan hiçbir sıkıntı olmaz her gün yumurtlasin hergün al onlar tohumlu olsa bile canlı olusmuyor ne günahı var ne canlıyı öldürüyorsun için rahat olsun fakat 4 5 gün almazsan yavru oluşmaya başlar 1 2 gün yatsa bile bir şey olmaz . Bu arada yorumlara baktımda hiç hoş olmayan yorumlar var üzüldügumu belirtmek isterim.

Son düzenleme:
Yavruları sahiplendirmeyi bir kenara koyuyorum. Yumurtaları verebilirsin hobici ya da bir üreticiye.. Yumurtalarda canlı yoktur, üzerine yatmaya başladıktan sonra canlı oluşur. Aynı yediğimiz tavuk yumurtalarında olduğu gibi (dolularsa yani döllenmişlerse)..

Düşünün köylerde horoz var tavuk var yumurtluyor ve o yumurtaları alıp yiyoruz içinde canlı mi var Hayır.. Dedigim gibi yumurtaya 4 5 gün yatmasin yeter

Bence kuşları vermemeyi bahane ediyorsunuz. O kuşlara çok iyi bakacak bakıcılar var bunuda iyi biliyorsunuz. Kuşların oluşmasını engellemek hakkınız değildir. Onlara bakıp seviyorsanız üremelerinede katlanmak zorundasınız. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır.

Hayır bilmiyorum, kuşlara çok iyi bakacak kimseyi tanımıyorum etrafımda. Bir üreticiye ya da kuşçuya vermem. Tanıdığım ve kuş bakan insanlar yeterince özenli değil. Bir arkadaşım vardı. Kuş bakıyordu ve çok vicdanlı olduğunu,kuşlara çok iyi bakacağını düşünüyordum. Hem bir erkek kuşu da vardı. Evine gittim ve kuşuna her şeyi yedirdiğini gördüm. Kuşa ekmek, makarna, tarhana çorbası,çikolata.. Aklınıza gelebilecek ne varsa veriyor. Verme öldürüyorsun kuşu dedim, hayır o seviyor dedi. Üstelik hayvanın yemi bile yoktu doğru düzgün. Etrafımdaki en ince olduğunu düşündüğüm insan böyle. Kime verebilirim söyler misiniz? Tanıdık istiyorum, çünkü ailem de öbür türlüsünü kabul etmez.
Yedi tane kuşla uğraşıyorum, hepsi kocaman oldu. Ne kadar yorulduğumu tahmin edemezsiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:41 -->-> Daha önceki mesaj 20:39 --

Kısa ve net yumurtladigi an yumurtaları alırsan hiçbir sıkıntı olmaz her gün yumurtlasin hergün al onlar tohumlu olsa bile canlı olusmuyor ne günahı var ne canlıyı öldürüyorsun için rahat olsun fakat 4 5 gün almazsan yavru oluşmaya başlar 1 2 gün yatsa bile bir şey olmaz . Bu arada yorumlara baktımda hiç hoş olmayan yorumlar var üzüldügumu belirtmek isterim.
Çok teşekkür ederim, ben zaten kararsızım hala. Yumurtladığı an alırım altından, almaya karar verirsem. Yediğimiz yumurtalarla aynı hesap zaten..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:44 -->-> Daha önceki mesaj 20:41 --

Bana yollarsaniz düzgün ce bakariz kuslara.yumurta icinde sonucda bir canli war gun gecdikce buyuyor.onu alip atmak dogmamis anne karnindaki bebegi oldurmus gibi sayilir.sonucda hayvan oda insan gibi istekleri oluyor.kuslari istemiyosaniz ben gonullu bakmak isterim.otobusle yollayabilirsiniz yada ankara elden teslim
Yumurta yiyor musunuz merak ettim? O halde cinayet işlediğinizi mi düşünüyorsunuz ya da bunu kabul ediyor musunuz?
Yok yavrulara bakacağım. Sadece yeni yavru istemiyorum kesinlikle.

Son düzenleme:
aynı soruyu bende sormuştum günler önce, nitekim yumurtladığında alınırsa canlı oluşmuş olmuyor. tabi ben bunu yavruların olmaması için değil dişi kuşumun artık dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm için yaptım ve her ne kadar üzülsem de yeni yumurtladığı yumurtayı attım :(

aynı soruyu bende sormuştum günler önce, nitekim yumurtladığında alınırsa canlı oluşmuş olmuyor. tabi ben bunu yavruların olmaması için değil dişi kuşumun artık dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm için yaptım ve her ne kadar üzülsem de yeni yumurtladığı yumurtayı attım :(

Yani neticede döllenmiş tavuk yumurtası da tüketiyoruz ve henüz bir canlı oluşmamış oluyor.
Yumurtası yumurtlar yumurtlamaz mı attınız? Ben de atacağım galiba, durum bunu gösteriyor :(

Yani neticede döllenmiş tavuk yumurtası da tüketiyoruz ve henüz bir canlı oluşmamış oluyor.
Yumurtası yumurtlar yumurtlamaz mı attınız? Ben de atacağım galiba, durum bunu gösteriyor :(

evet yumurtayı gördüğüm ilk anda attım. zaten ben dişi ve erkeği ayırmıştım kafes tabanına yapmıştı yuvaya değil.

Teşekkürler yorumlarınız için. Bir de hazır bu konuyu açmışken buradan sorayım.
Yaklaşık 34-35 günlük kuşum ( ayrı kafese koyalı 2-3 gün oldu) çok halsiz. Besleniyor, beslenmesinde sıkıntı yok ama biraz burnu akıyor ve kardeşleri gibi uçmuyor, halsiz. Burnunun akması da beni çok tedirgin etti. Soğuk mu almış? Bu yavruya c vitamini versem zararı olur mu? Yumurta maması da yapacağım yarın. Albino olduğu için mi böyle hassas, ama onların derileri sadece cilt hastalıklarına karşı hassas oluyordu. Bir alakası yoktur değil mi?

Yem kiriyorsa sıkıntı olacağını düşünmüyorum belki hala atamamistir üzerinden ayrılmayı. c vitaminini hiç denemedim fikrim yok

Yulaf verseniz her ikisinede yuvaligida ortadan kaybetseniz ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır bilmiyorum, kuşlara çok iyi bakacak kimseyi tanımıyorum etrafımda. Bir üreticiye ya da kuşçuya vermem. Tanıdığım ve kuş bakan insanlar yeterince özenli değil. Bir arkadaşım vardı. Kuş bakıyordu ve çok vicdanlı olduğunu,kuşlara çok iyi bakacağını düşünüyordum. Hem bir erkek kuşu da vardı. Evine gittim ve kuşuna her şeyi yedirdiğini gördüm. Kuşa ekmek, makarna, tarhana çorbası,çikolata.. Aklınıza gelebilecek ne varsa veriyor. Verme öldürüyorsun kuşu dedim, hayır o seviyor dedi. Üstelik hayvanın yemi bile yoktu doğru düzgün. Etrafımdaki en ince olduğunu düşündüğüm insan böyle. Kime verebilirim söyler misiniz? Tanıdık istiyorum, çünkü ailem de öbür türlüsünü kabul etmez.
Yedi tane kuşla uğraşıyorum, hepsi kocaman oldu. Ne kadar yorulduğumu tahmin edemezsiniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:41 -->-> Daha önceki mesaj 20:39 --

Çok teşekkür ederim, ben zaten kararsızım hala. Yumurtladığı an alırım altından, almaya karar verirsem. Yediğimiz yumurtalarla aynı hesap zaten..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:44 -->-> Daha önceki mesaj 20:41 --

Yumurta yiyor musunuz merak ettim? O halde cinayet işlediğinizi mi düşünüyorsunuz ya da bunu kabul ediyor musunuz?
Yok yavrulara bakacağım. Sadece yeni yavru istemiyorum kesinlikle.

tavuk yumurtası yıyoruz elbette. bu bır muhabbet kusu yumurtası ustelık ıcı dolu. boş yumurta degıl. bırdaha yumurta ıstemıyorsanız kuslarını ayıracaksınız yada satıcaksınız okadar basıt

tavuk yumurtası yıyoruz elbette. bu bır muhabbet kusu yumurtası ustelık ıcı dolu. boş yumurta degıl. bırdaha yumurta ıstemıyorsanız kuslarını ayıracaksınız yada satıcaksınız okadar basıt

Ben boşuna anlatmışım neden yavru istemediğimi. Bir canlıyı 'satmak' şu dünyada yapacağım son şey. Onlara çok değer verdiğim ve iyi koşullarda yaşamalarını istediğim için istemiyorum zaten daha fazla yavru. Neyse tartışmayacağım bu konuyu daha fazla.
O kadar basit değil sonuç olarak. İyi akşamlar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:18 -->-> Daha önceki mesaj 20:17 --

Yulaf verseniz her ikisinede yuvaligida ortadan kaybetseniz ?

Yulaf alacağım yarın. Yuvalığı bugün yavrular olmasına rağmen( en küçüğü 31 günlük ama hala annesi besliyor.) kaldırdım çünkü yumurta yapmıştı. Kızgınlık yumurtası olduğunu düşünüyorum. Çünkü çiftleşmeye 2 gündür başladılar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:19 -->-> Daha önceki mesaj 20:18 --

Bugün yumurtlamıştı yuvaya. Aldım yumurta şeffaf gibiydi ve tüy kadar hafifti. Sanırım kızgınlık yumurtasıydı çünkü çiftleşmeye yeni başladılar. Hemen alıp kırdım. Yuvayı da çıkardım.

Dedigim gibi yumurtladikca alırsan tutmaz sıkıntı olmaz

Geri