Karadeniz Pet

Evcil muhabbet kuşuma eş almalı mıyım?

SadeceHasan

Meraklı Üye
Kuşum çok evcil. Aile bireyleri, özellikle ben, yanından gittiğim zaman beni çağırıyor, ilgilenmediğimiz zaman bağırıyor. Oysaki günün 3-3.5 saat ilgilenmeme rağmen. Bu bağırış ve bizi çağırma ötüşü son zamanlarda daha da arttı. Annem ve babam okula gidiyorlar. Kuşum da evde olmadıklarını bildiği için onları istiyor, bağırıyor. Sonra 1.5 saat dışarı çıkarıyorum, bağırışı azalıyor fakat yine de devam ediyor. Liseler de açılacaktır yakında, bende okula gideceğim. Kuşum uzun süre evde yalnız kalacak. Ne yapacağımı bilemedim. Eş mi alsam acaba diyorum. Acaba anlaşırlar mı, dişi kuş benim kuşumu döver mi diye korkuyorum. Çünkü çok evcil. Kasım ayında, 1 ay sonra 1 yaşını dolduracak. Sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. Erkek kuşum kızışık zaten, yavru yapmak istiyor. Benim tek endişelendiğim şey onun bir daha üzülmemesi. 2-3 aylıkken kış günü birinin evinden kaçtı, biz sahiplendik. Ayağı kırıldı, şükür iyileşti. Şimdi de dişi kuşla anlaşamayıp depresyona falan girmesini istemiyorum. Sizce ne yapabilirim. Herkesten tavsiye bekliyorum. @Recai @FındıkBaba @ADRIAN , @Ahmet ASLAN , @Melih.S59 siz de konumu görüp tavsiye verirseniz sevinirim.

8-9 aylık uysal dişi alın..
Hocam kendime de alıştırmak istiyorum. Yarın öbür gün anlaşırlarsa ve yavru yaparlarsa benden tedirgin olup yavrulara veya erkek kuşuma zarar verir diye korkuyorum. Ve uysal olup olmadığını nasıl anlayacağım? Güvendiğimiz bir kuşçu var, arkadaşız. Sürekli ondan alışveriş yaparız.

Yani 8-9 aylık alırsam bana alışması zor olmaz mı?

Elinizi kafese soktuğunuzda korkup kaçmasın. Kendini sağa sola vurmasın. İlla elinizde durmasına gerek yok zamanla erkek size geldikçe o da gelecektir. Uysal kuş kendini belli eder zaten..
Teşekkürler hocam. Hocam bir de kuş aldığım zaman erkek kuşum benimle ilgisi kesilir mi? Öğrettiğim kelimeleri artık söylemez mi? Hep dişi kuşla mı ilgilenir? Son olarak anlaşamama durumları fazla oluyor mu? Yoksa nadir mi? Siz kaç defa karşılaştınız? Benim kuşum evcil olduğundan dolayı üstüne daha fazla düşüyorum bu konu hakkında

Eş aldığında size olan ilgisi azalacaktır.Konuşuyorsa konuşmayı kesebilir.
Lütfü Luna'yı almadan önce konuşuyordu.Luna geldikten sonra konuşmayı kesti.Benimle hala ilgileniyor fakat luna ile olduğu kadar değil.Tabii ki bu çok normal Luna hem onun kendi türü ve karşı cinsi.Lütfü kafasından şöyle geçiriyordur tamam senide seviyorum fakat beni aşkımla rahat bırak :D:D:D

Eş aldığında size olan ilgisi azalacaktır.Konuşuyorsa konuşmayı kesebilir.
Lütfü Luna'yı almadan önce konuşuyordu.Luna geldikten sonra konuşmayı kesti.Benimle hala ilgileniyor fakat luna ile olduğu kadar değil.Tabii ki bu çok normal Luna hem onun kendi türü ve karşı cinsi.Lütfü kafasından şöyle geçiriyordur tamam senide seviyorum fakat beni aşkımla rahat bırak :D:D:D
Teşekkürler hocam. Elbette onun mutlu olmasını, kendi türüyle birlikte mutlu mesut yaşamasını isterim. Benimle de ilgilenmesini isterim tabii bir de öğrettiğim kelimeleri umarım unutmaz. İlgileniyor derken mesela hocam size falan hala kur mu yapıyor? Ve sizin kuşunuz Lütfü size alışıktı galiba. Anlaşamama sorunu oldu mu hiç? Ve Luna'da Lütfü'den göre göre size alıştı mı?

Yani ilk eş olarak Luna'yı aldınız ve eş tuttular mı? Yoksa ondan önce birkaç kuş ile denediniz mi? Ortalama eş tutmaları ne kadar sürdü?

Teşekkürler hocam. Elbette onun mutlu olmasını, kendi türüyle birlikte mutlu mesut yaşamasını isterim. Benimle de ilgilenmesini isterim tabii bir de öğrettiğim kelimeleri umarım unutmaz. İlgileniyor derken mesela hocam size falan hala kur mu yapıyor? Ve sizin kuşunuz Lütfü size alışıktı galiba. Anlaşamama sorunu oldu mu hiç? Ve Luna'da Lütfü'den göre göre size alıştı mı?

Bazen bana da kur yapıyor.Bazen de ben ona kur yapıyorum :D:D:D Böyle idare edip gidiyoruz.
Lütfü çok farklı bir kuş, müthiş zekası ile beni her gün şaşırtıyor.Tam üç kağıtçı :D Kimin eşeğine binerse onun türküsünü söylüyor.
Ben lütfü'yü petshop'tan aldım.Aslında muhabbet kuşu alacaktım.Lütfü'yü gördüm ve parmağımı uzattım, hemen gelip oynamaya başladı.Tamam dedim sen bundan sonra benim kankimsin.Eve getirdikten sonra 2-3 gün kafesinde tutum ve sonra saldım.Omuzuma,parmağıma gelmeye başladı,böylece kaynaştık.:)
Luna'yı bir sultan papağanı üreticisinden aldım.Küçük hanım eş beğenmiyormuş ve uysal duruyor fakat içinde kan emici bir vampir taşıyor.:D:D Isırdığı zaman parmağın iki tarafına da delik açıyordu... Lütfü'yü görünce bir anda aşık oldu ama Lütfü'den aynı ilgiyi göremedi.4-5 gün sonra Lütfü peşinde koşmaya başladı.Sonra iyi geçinmeye başladılar.Şu anda gece yan yana yatıyorlar ve bir birlerini kaşıyorlar.Fakat Lütfü dedim ya çok uyanık Luna'ya kafasını kaşıtıyor sıra Luna'ya gelince Lütfü yalandan yere 2-3 kaşıyıp,yine kendi kafasını uzatıyordu.Luna daha önce kaşıyordu şimdi Lütfü'nün kafaya bir vuruyor.Lütfü Luna'nın kafasını itina ile yeniden kaşımaya başlıyor.:D:D Şu anda tüy dökümünün son evresindeler bu yüzden yuvalık takmadım.Heşeyleri hazır.

Luna insan elinden korktuğu için üzerine fazla düşmemiştim.Dün ve bugün parmağımla sevmeye ve parmağıma gelmeye alıştırdım.Zamanla her şey düzeliyor. :)

Her kuşun karakteri farklı oluyor. Benim Rock yi sahiplendikten 1.5 ay sonra sonra yanına hanımını Charlotte yi sahiplendik. Rocky kısa sürede evcilleşmişti, kız biraz daha nazlıydı ona göre ama şimdi kız daha alıştı bize. Rocky fazla meraklı değil o yüzden fazla üzerine konmaz insanın. Anca parmağını uzatınca şıp diye geliyo. Kız meraklı telefon fln görsün yapışıyor hemen. Charlotte de mesela öyle şıp diye parmağa çıkmaz canı isterse gelir. Rocky 2 kelime biliyor ama kız geldi diye unutmadı konuşmayı hala söylüyor bildiklerini. Rocky nin alışkın olması da kızın alışmasında bayabi yardımcı oldu . Rocky nereye gitse o da geldiği için çabuk evcilleşti. Charlotte yi ilk sahiplenseydim daha uzun sürerdi evcilleşmesi . Eşini kendi seçerse bi sıkıntı olucağını sanmıyorum. Zamanla da alışır size.

Geri