Karadeniz Pet

Evde muhabbet kuşu beslenmesi için ortam şartları neler olmalı nelere dikkat edilmeli?

MehmetD.

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Çocukluğumda bıldırcın, yavru keçi, tavuk, muhabbet kuşu besledim.

Şimdi 29 yaşındayım ve 2017 mayıs ayına kadar herhangi bir canlı beslemiyordum. Mayıs 2017 de karınca hobisi diye birşeyi keşfettim ve o zamandan beri kraliçe karınca bulup koloni ve formicarium kurma hobisi ile uğraşıyorum. Bu durum beni canlı hayvan besleme hobisine tekrar teşvik etti fakat bu sefer biraz farklı. Karınca beslerken kraliçenin yumurtlaması ve işçilerin büyümesi beni baya heyecanlandırdı.

Aynı durumu muhabbet kuşu içinde düşünüyorum. Amacım hobi olarak üretim yapmak ve en iyisi için ne gerekiyorsa yapmak. 1 aydır videolar ve bu site aracılığı ile bir çok araştırma yaptım ve aklımda bir takım soru işaretleri kaldı. Üretim yapan bir tanıdıkdan alacağım 1 takım ingiliz var. Bugün akşam gidip bakacağım ve beğenirsem kafesi dahil neler gerekiyorsa alacağım.

Şuan ki ev ortamı şartları,

- Kullanmadığım bir oda var.
- Kombili ev fakat o odanın peteği kapalı duruyor. Gerekirse mecbur açacağım.
- Odanın sıcaklığı 19 derecelere kadar düşüyor.
- Oda gün ışığını direk almıyor. bir duvarında 3 pencereli yarım duvar pencere var. Pencere, evin 2. balkonuna bakıyor balkonun 1,5 metre kadar uzağında diğer apartman var. Bu sebeple güneş o odaya girmiyor ama gün ışığında aydınlanıyor. Hava alan serin bir yer.
- Evin diğer odaları 20-21 derece arasında bulunuyor.
- Evde eşim ve ben haricinde kuşlara rahatsızlık verecek kimse bulunmuyor.
- Gerekirse kafesi duvara asabilirim.

Aklıma gelen şuan ki şartlar yukarıda yazdığım gibi. Bu şartlarda 1 takımdan üretim yapabilmek adına nasıl bir yol izlemeliyim? Nasıl bir ortam oluşturmalıyım?

Ayrıca ingiliz takımı eve getirdiğim andan itibaren hangi yemler hangi vitaminlerden beslemeliyim? hangi sıklıkla, hangi ölçekle vermeliyim?

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi forumlar.

Son düzenleme:
oda sıcaklığı 19 derece gayet iyi bence günışığı alması yeterli su sıra hava erken kararıyo saat 22,00kadarda odanın ışığını yakabilirsiniz yüksek bir yere asma imkanınız varsa daha iyi olur eğer imkanınız olursa bir çift daha alın derim karşılıklı asın yem olarak vitakraft iyi bi marka ben hobi marka kullanıyorum memnunum haftada 2 gün yumurta maması verin nekton e ve nekton s kullana bilirsiniz sularına haftada bi elma sirkesi ayda birde sarımsaktan yaptığım sudan veriyorum benimde iki çiftim var şuan birinde 1 yavru 3 yumurta diğerşnde 6 yumurta var fazla rahatsız etmiyorum aksamları 15 dk bakım yapıyorum daha sonra girmiyorum yanlarına umarım en kısa zamanda yumurta yavru alırsınız

-Kafes yayvan olsun. Çifthane adında kafesler var, onlar ideal.

-Tünekler tahta olsun, sallanmasın. Vixpet vidalı tünekler var. Yoksa erkek dişinin üstünde uzun süre duramaz.

-Ben Nature Plan'nın ürünlerini kullanıyorum.

-Alacağın yuvalık plastik folluklu olsun. Birkaç yedek folluğun olsun. Yuvalık temizliği kolay oluyor.

-Akıllı yemliği çok övüyorlar ama sıcak havalarda böceklenme yapıyor. Ben sevmedim.

-Suluğa haftada bir, 1. hafta vitamin, 2. hafta sirke, 3. hafta sarımsaklı su, 4. hafta prebiyotik.

-Sirkeli suyla düzenli sıpreyleme dış parazitleri uzak tutar.

-Kuşlar yağmurlu ve nemli dönemlerde ürerler. Kuşların yavrulayacağı odadaki nem oranı %70-90 civarında olmalı.

Son düzenleme:
Geri