Karadeniz Pet

Gaziantepte muhabbet kuşu için veteriner tavsiye

Byseus

Yeni Üye
Kuşta titreme ayaklarda pullanma uçmama bitkin bir hal var ayrıca kuyruk kısmı sanki bir kapıya sıkışıp kırılmış gibi uç tarafı bugün farkettim veterinere göstermek istiyorum ama yanlış tedaviden korkuyorum tavsiyeye ihtiyacım var

Kuşta titreme ayaklarda pullanma uçmama bitkin bir hal var ayrıca kuyruk kısmı sanki bir kapıya sıkışıp kırılmış gibi uç tarafı bugün farkettim veterinere göstermek istiyorum ama yanlış tedaviden korkuyorum tavsiyeye ihtiyacım var

Gaziantepte veteriner bilmiyorum, ama yardımcı olmaya çalışayım. Kuşun dışkılarının resmini eklermisin, birde kuşun videosunu çekip ekleyin.

Veterinere götürdüm çok anlamadı tavsiye verdi vitamin vs antibiyotik önerdi.. Sonra tanıdık kuşçu vardı ona götürdüm aldı eline hayvan çok zayıflamış ondan halsiz ayaklarındaki pullanma mevsimsel sıkıntı değil suyuna vitamin ve dal darı ile besle dedi. Toparlarmış. Resim ve video yükleniyor.

nd9nnv.jpg
nd9RF0.jpg

Son düzenleme:
Bu kuşun neresi zayıf ya tosun gibi maşaallah :) Uçamaması için bir sebep göremiyorum ben. Hiçmi uçmuyor? Dışkılarındada bir sorun yok. Ayaklarına bir kaç gün vazelin sürün geçer. antibiyotik kullanmaya gerek yok kuş hasta değil. Belki biraz üşütmüş olabilir. Cereyanda kalmasın. Haftada bir gün suyuna 4-5 damla vitamin damlatın yeterli.

Bu kuşun neresi zayıf ya tosun gibi maşaallah :) Uçamaması için bir sebep göremiyorum ben. Hiçmi uçmuyor? Dışkılarındada bir sorun yok. Ayaklarına bir kaç gün vazelin sürün geçer. antibiyotik kullanmaya gerek yok kuş hasta değil. Belki biraz üşütmüş olabilir. Cereyanda kalmasın. Haftada bir gün suyuna 4-5 damla vitamin damlatın yeterli.
Valla bizde öyle dedik eşimle :) dişi daha zayıf mavi nasıl zayıf olur diye ama kabartıyormuş kendini öyle dedi yesin bakalım dal darıyı vitaminde koydum suyuna inşallah toparlar.

Daha önce böyle bir olay başıma gelmişti. Aynısı ya da aynısı olacak diye bir şey yok. Ama tedbirli olun ve veterinere götürün. Çok iyi uçan bir dişi kuşum vardı. Zamanla uçma yetisini kaybetti. Yağlanma falan da yoktu. Ne yaptıysam zaten uçamadı. 1 seneye yakın uçamadı. Kısa mesafe uçar ya da pat diye hemen düşerdi yere. Yemesi içmesi çok iyiydi. Astım varmış meğersem. Uçamama sebebi astımmış. Astımın son evresinde kendisini gösterdi belirtiler ama geç kalmıştık. Hastalık 5. faz'a ulaşmıştı. 16 yılım Gaziantepte geçti. Çocukluk arkadaşımın bizzat abisi veteriner orada. İletişime geçmenizi sağlayayım. Topaloğlu Veteriner Kliniği, Vet. Hek. Hakan Topal.
Kayaönü Mah. 8 Nolu Sok. 10 Şehitkamil, Gaziantep
0342 326 21 92

Son düzenleme:
@Ali Ergün Türköz bugün tavsiye ettiğiniz veterinere götüreceğim. İnşallah çare bulabilirim. Dün akşam aşağıdaki görüntüyü aldım. Hayvan ses çıkaramıyor kuş sesi açıyorum önceden hemen karşılık verirdi şimdi hiç tepki vermiyor kafesten alınca hemen uçardı şimdi uçmaktan korkuyor çok kısa mesafe mecbur kalıp uçuyor alçaktan hemen yere konuyor. Yere çok basık duruyor kanatlar titrer vaziyette. Dal darı verdim az bişey yedi. Dedim yumurta üzerine ufalayayım ordan tadını alsın sürekli yer toparlar yedi de ama değişme olmadı. Bitkinliği ve titreme devam ediyor günlük suyunu ve vitaminin değişiyorum evdeysem sabah akşam değişiyorum. Taze taze vitamini alsın diye.

@Ali Ergün Türköz bugün tavsiye ettiğiniz veterinere götüreceğim. İnşallah çare bulabilirim. Dün akşam aşağıdaki görüntüyü aldım. Hayvan ses çıkaramıyor kuş sesi açıyorum önceden hemen karşılık verirdi şimdi hiç tepki vermiyor kafesten alınca hemen uçardı şimdi uçmaktan korkuyor çok kısa mesafe mecbur kalıp uçuyor alçaktan hemen yere konuyor. Yere çok basık duruyor kanatlar titrer vaziyette. Dal darı verdim az bişey yedi. Dedim yumurta üzerine ufalayayım ordan tadını alsın sürekli yer toparlar yedi de ama değişme olmadı. Bitkinliği ve titreme devam ediyor günlük suyunu ve vitaminin değişiyorum evdeysem sabah akşam değişiyorum. Taze taze vitamini alsın diye.
Astım olabilir dediğim gibi. İnşallah tedavi için geç kalınmamıştır, tez zamanda sağlığına kavuşması dileğiyle. Götürdükten sonra bizleri de bilgilendirirseniz sevinirim.

Üşütmüş olabilme ihtimali daha yakın geldiğinden apex axtım aldım. 3 gündür günlük değişim ile yarım suluğa 10 damla kullanıyorum 5 gün böyle devam edip 5 gün tekrar normal vitamin damlasına geçicem. Şimdiye kadar toparlanma kısmen var ama şöyle ki yine kabarık genel olarak ayrıca hareketlilik arttı tüy temizliğini devamlı yapıyor yemek konusunda da sıkıntısı yok görüyorum sıkça. Ama kanatları titremesi geçmedi sanki soğukta insan zangır zangır titrer ya aynen devam ediyor. Uçuş çok kısıtlandı. Ayrıca kanat tüylerinde deformasyon olmaya başladı gibi kıvrılmalar var.

Geri