Karadeniz Pet

hobici ve üretici abiler bakabilirmisiniz?

nihal_goksu

Meraklı Üye
bayadır dört kuşla tek tük de olsa yavru alma peşine düştüm kuşlarımı seviyorum yoksa çoktan değiştirirdim aşırı büyük hedeflerim yok bu konuda (kocaman üretimhane açmak gibi).Allah razı olsun mama ve verilecek yiyecekler açısından çok faydalı tavsiyler veren üreticiler oldu burdan hepsine teşekkürü bir borç bilirim aklıma takılan önemli bir soru var.
arkadaş muhabbetinde öyle laf arasında geçti" bazı kuşları kısırlaştırıp da satıyorlarmış" dedi nasıl dedim kendi de bilmiyor ama artık arkadaşının arkadaşı biliyor mevzusu ile bende etraflıca bilen kişiye ulaşamayabilirim.
burdan deneyimli üretici abilerime soruyorum.
böyle yapan üreticiler var mı?(burda kimse ben yaptım demez kimse ifşa edilmez ama para için bu uygulamayı yapan var mı?)
bir kuşun dişi de erkekte farketmez çok yaşlı olmasa da(üretim çağında) kısır olduğunu yada kuluçka yapamayacağını nasıl anlıyorsunuz?

Merhaba ben kısırlaştırıldığını düşünmüyorum ama kuş sağlık problemleri nedeniyle yumurtlamıyor olabilir yada erkek yumurtları yine sağlık sorunları veyahutta eksik bir şeyler yüzünden doldurmuyor olabilir.

Merhaba ben kısırlaştırıldığını düşünmüyorum ama kuş sağlık problemleri nedeniyle yumurtlamıyor olabilir yada erkek yumurtları yine sağlık sorunları veyahutta eksik bir şeyler yüzünden doldurmuyor olabilir.
işte karşılaştığınız bilinen bir şey var mı yeri geliyor dr lar insanlardaki bazı hastalıkları çözemiyor.bu yüzden bazı çiftlerinizi elinizden çıkardınız mı?

Nihal hanım bu özellik ile yapılan bir durum değildir, böyle birşey söz konusu olamaz benim bildiğim kadarı ile. Yurt dışında söyle birşey var ama türkiye'de varmı bilmiyorum. Nasıl tavukları erken kesecek kıvama getirmek için yedikleri içtikleri ile oynayıp 20 günde yenecek kıvama getiriyorlar ise bunu kuşlarda da yapıyorlarmış. buda doğal olarak kuşların bünyesini bozuyor zarar veriyor. kimi zaman ölümcül hastalıklara sebep oluyor kimi zaman kısırlığa kimi zaman bağışıklık sistemi düzgün olmadığı için sık sık hastalıklara... bunu anlamanın yolu ise ya testler ile uzman veterinerler yada deneme ile. Eyer çiftleşme sonucunda dişi yumurtlamıyor ise dişi kısırdır, eyer çiftleşme sonrası yumurta gelipte döllenmiyor ise erkek kısırdır. Tabi bunu tek çiftleşme ile söylemek mümkün değil kimi kuşlar 3. kuluçka da dolu yumurta yapmaya başlıyor acemilikten kimisi 1.de

işte karşılaştığınız bilinen bir şey var mı yeri geliyor dr lar insanlardaki bazı hastalıkları çözemiyor.bu yüzden bazı çiftlerinizi elinizden çıkardınız mı?
Ben kendi adıma böyle bir sorunla karşılaşmadım. Kuş kısırlaştıran bir üretici de bilmiyorum. Vardır yada yoktur diyemem ama olabilir fakat Türkiye'de bunu yapabilecek üretici yoktur diye düşünüyorum sonuçta hayvan kısırlaştırmak veterinerler tarafından yapılabilecek bir şey. Kİmsenin veterinere gidip kuşu kısırlaştıracağını sanmam.

Yurt dışında kısırlaştıran üreticiler var duydum. Fakat Türkiye'de zaten üretim yetersiz bu yüzden ülkemizde olduğunu düşünmüyorum. Eğer sizin kuşlar yurt dışındaki bir üreticinin elinden çıktıysa birsey diyemem. Yerli bir üretimse kısır olduğunu düşünmüyorum.

Üretici bir arkadas kuslari eline alip inceliyor bu kus uremez uretimde kullanilmaz diyor ayiriyor uretimhanesine girdim cok guzel kuslari var nasil biliyosunuz diye sordugumda cevap yok bir diger ureticide ayni sekilde kontrol ediyor olur yada olmaz diyor bende byle bir uygulama nasil olur cok merak ediyorum ilk inanmadim diger arkadsda aynisini yapinca bir acaba olustu

Üretici bir arkadas kuslari eline alip inceliyor bu kus uremez uretimde kullanilmaz diyor ayiriyor uretimhanesine girdim cok guzel kuslari var nasil biliyosunuz diye sordugumda cevap yok bir diger ureticide ayni sekilde kontrol ediyor olur yada olmaz diyor bende byle bir uygulama nasil olur cok merak ediyorum ilk inanmadim diger arkadsda aynisini yapinca bir acaba olustu
yaşlı kuş, yağlı kuş, sağlık problemli olan kuş üretimde sıkıntıdır anca onlara bakarak konuşur tutup bakarak kısırlığı anlaşılmaz

Aynen distan kisir oldugunu anlamak imkansiz inceliyor bakiyor biliyor ben ve benim gibi bilgisi olmayan arkadaslarin cok fırın ekmek yemesi gerek anlasilan

Arkadaşlar merhaba konu güzel bir konuymuş yazma ve konuyu açıklıga kavustrmak istedim
Kuşlar genel olarak 3 4şekilde kısır olurlar.
1.dogustan
2.yanlış ilaç ve antıbıyotık kullanımı kuşlarda gecıcı kısırlık yapar.
3.sunni tohumlama amaçlı kuşlardan aşırı derecede sperm almakta kuşları kısırlaştırır.(erkek kuşlar için gecerli)cogukez tanık oldum sperm alacam dıye kan getırdıler bırcok uretici.fakat kan geldi diye kuş kısır olmaz.belirli bır zaman sonra hala inatla bu işlem gercekleşiyorsa kuş artık üreyemez hale gelecektir.malesef artık sperm gelmez.
4.aşırı şekilde sürekli yumurta almak dişi kuşları kısır yapar.örnek vermek gerekırse erkeği kısır olan bır dişi yumurtlar yumurtalar boş cıkar.bos cıktı dıye uretıcı yumurtaları alır dısı tekrar yumurtlar yıne aynı sonuc yıne yumurtlatır bu busekılde devam eder taki işinin popo kısmı şişer ve kararır.bilinki o saatten sonra artık dişi için cok gectir bunun gibi benzer sebeplerde dişileri kısır eder kuş ölmeyip yasada ve popo kısmı düzelsede o kusun üreyemeyecıgı bıraz inceledikten sonra anlaşılır
Kısır kuş satma meselesi ise kuşları kısır edesiye kadr ugrasırlar kuşlar artık kısır oldugunda ellerinden cıkartırlar.
Bunu anlamak biraz zaman alsada kusu elime aldıgımda daha önce yumurtlamısmı yada erkekten daha önce sperm gelmişmi yada gelirmi vs 3 asagı 5 yukarı tahmin ediyorum.fakat bu anlatılacak birşey degıl nereye dokunup nereye bakacagınızı bilmeniz lazım.yada bır hayli kazıklanıp artık yeter deyip kendı elınızdekı saglıklı kuslarla kısır kuşlar arasındaki farkları ınceleyerek zaman içinde anlayabilecek duruma gelmek pekte zor degıldır.

Yurt dışından gelen show jumbolar hakkinda dusunceleriniz nedir tane 150 tl (suan 200 300 isteniyor) yavru ve damizlik kuslar var bir uretici arkadas show jumbo uretimi icin yurt disindan gelenleri tavsiye etti bir ciftim var acikcasi yorumlarda uresin yeter agirliktaydi fikir alisverisi iyi olur fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim

Yurt dışından gelen show jumbolar hakkinda dusunceleriniz nedir tane 150 tl (suan 200 300 isteniyor) yavru ve damizlik kuslar var bir uretici arkadas show jumbo uretimi icin yurt disindan gelenleri tavsiye etti bir ciftim var acikcasi yorumlarda uresin yeter agirliktaydi fikir alisverisi iyi olur fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim
Banamı sordunuz :)

Şimdi Ahmet bey 20 tl kus var 2000 tl kuş var kuşları görmeden yorum yapmak zor.

Kuslarin iyiside var kotusude tabiki ama ne olursa olsun yurt disindan gelenler denilmesinin nedeni kotu kusun iyi irktan gelip ilerde iyi yavrular verme olasiligimidir

valla bizim tombiş olan yağlı olurda digerleri de ufak tefek

Kuslarin iyiside var kotusude tabiki ama ne olursa olsun yurt disindan gelenler denilmesinin nedeni kotu kusun iyi irktan gelip ilerde iyi yavrular verme olasiligimidir
yurt dısından zamanında cok asırı bitmiş,tükenmiş yada kısır kuş geldiği için ve hala daha gelmeye devam ettiği için birçok hobicinin başı yandı ve yanmaya devam ediyor.bu şekilde tükenmiş kuşları getireninde alanında başı cok yandı.bircok toptancı bu sebepten pıyasadan silindi yok oldu.
kuşuda pahalı ve degerli kılan şey kandır.istedıgı kadar iri olsun altından sürekli ince yavrular gelirse boşa giden para bosa gıden emekler ve sezonlar olarak size gerı donecektir.dolayısı ıle kuş ırı dıye ki bırcok arkadas buna aldanır.hatta şöylede bır kıyaslama yapılır.ben 150 tl ye yurtdısı kuş aldım falancada 600 tl ye tkf kus almıs benım kusun yarısı kadar ınce kuş almıs.bunun kıyaslamasını yapar.fakat tkf kusu alan 3 5 günlük üreticilerden degıl kan takıbı yapan anne baba ataları vasıflı olan bır kus almıs ıse emin olabılırsınız 1 2 sezon sonra yurtdısı kuş alanı gececektir.
dedıgım gibi kuşlardakı ırılık degıl kan ve vasıf önemlidir.irilik ve vasıf bırbırıne karıssada cok farklı seylerdır.kuş ınce olabılır fakat kanı dedıgım gıbı vasıflı bir kandan gelıyorsa sıze muhakak vasıflı bebekler verecektir.
kısacası yurtdısıda alsanız tkf de alsanız kanının nerden geldıgını bilmeden alınan kuşlar cogukez hobicilerı yerınde saydırır.ilerleme kaydedemezsınız.en azından tkf kuşta şöyle bır artısı olur.aldıgınız üreticiye guenıyorsanız kuş bebeklerıne bakıyormu bakmıyormu yumurtaya yatıyormu yatmıyormu vs bunları sorabılırsınız.ama yurtdısı kus tamamen şans a kalmıs kısacası kumar.
show kuşlarında yine hersey bununla bıtmıyor.kümesınızde bulunan kuşlarınızın herbirinin vasıfları kanları cok guzel olsada yıne vasıflı yavru yakalamak ıcın dogru eşleme yapmanız lazım.dogru eşleme yapamazsanız yıne vasıflı yavrular almanız tamamıyle şansa kalmıştır.
amaç yavru almak değil en ıyı yavruyu almak olmalı

yurt dısından zamanında cok asırı bitmiş,tükenmiş yada kısır kuş geldiği için ve hala daha gelmeye devam ettiği için birçok hobicinin başı yandı ve yanmaya devam ediyor.bu şekilde tükenmiş kuşları getireninde alanında başı cok yandı.bircok toptancı bu sebepten pıyasadan silindi yok oldu.
kuşuda pahalı ve degerli kılan şey kandır.istedıgı kadar iri olsun altından sürekli ince yavrular gelirse boşa giden para bosa gıden emekler ve sezonlar olarak size gerı donecektir.dolayısı ıle kuş ırı dıye ki bırcok arkadas buna aldanır.hatta şöylede bır kıyaslama yapılır.ben 150 tl ye yurtdısı kuş aldım falancada 600 tl ye tkf kus almıs benım kusun yarısı kadar ınce kuş almıs.bunun kıyaslamasını yapar.fakat tkf kusu alan 3 5 günlük üreticilerden degıl kan takıbı yapan anne baba ataları vasıflı olan bır kus almıs ıse emin olabılırsınız 1 2 sezon sonra yurtdısı kuş alanı gececektir.
dedıgım gibi kuşlardakı ırılık degıl kan ve vasıf önemlidir.irilik ve vasıf bırbırıne karıssada cok farklı seylerdır.kuş ınce olabılır fakat kanı dedıgım gıbı vasıflı bir kandan gelıyorsa sıze muhakak vasıflı bebekler verecektir.
kısacası yurtdısıda alsanız tkf de alsanız kanının nerden geldıgını bilmeden alınan kuşlar cogukez hobicilerı yerınde saydırır.ilerleme kaydedemezsınız.en azından tkf kuşta şöyle bır artısı olur.aldıgınız üreticiye guenıyorsanız kuş bebeklerıne bakıyormu bakmıyormu yumurtaya yatıyormu yatmıyormu vs bunları sorabılırsınız.ama yurtdısı kus tamamen şans a kalmıs kısacası kumar.
show kuşlarında yine hersey bununla bıtmıyor.kümesınızde bulunan kuşlarınızın herbirinin vasıfları kanları cok guzel olsada yıne vasıflı yavru yakalamak ıcın dogru eşleme yapmanız lazım.dogru eşleme yapamazsanız yıne vasıflı yavrular almanız tamamıyle şansa kalmıştır.
amaç yavru almak değil en ıyı yavruyu almak olmalı
Showlar hakkinda bilmem gereken koca bir derya deniz var ama ogrenmek cok istiyorum 9 aylik bir ciftim var hobi icin bakiyorum guzel yavrularini almak insallah nasip olur vasif kan gen en iyisi konulari beni cooook asiyor :) ilgi alakaniz bilgilerinizi aktardiginiz zaman ayirip paylastiginiz icin cok tesekkur ederim Berkay bey :D

Geri