Karadeniz Pet

İkinci Tüy Dökümü(?)

timesinfinity

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar,5 aylık jumbo bi kuşum var.İlk tüy dökümünü atlatmak üzere.İlk tüylerine genelde 3-7 ay arası girdiklerini biliorum..Benim merak ettiğim; ikinci tüy dönemi için de böyle bi ay tahmini oluo mu? Yoksa artık havalar ısınınca normal mevsimlik ara tüye mi girecek.

Mevsimsel ara tüy mü olduğu yoksa bedelsel döngümü olduğunu değişen tüy yapısı ile kendiniz gözlemeleye bilirsiniz bu şekilde ezbere birşey söylenemez. ana tüy döneminde yetişkinliğe geçişte yani 6-7 aylıkken ki tüy zamanında kafa,gövde,sakal ve kanat tüyleri tamamen yenilenir süreci uzundur. Diğer ara tüylerde ise kısa sürede geçer ve genelde sadece kafa-ense de gerçekleşir

Mevsimsel ara tüy mü olduğu yoksa bedelsel döngümü olduğunu değişen tüy yapısı ile kendiniz gözlemeleye bilirsiniz bu şekilde ezbere birşey söylenemez. ana tüy döneminde yetişkinliğe geçişte yani 6-7 aylıkken ki tüy zamanında kafa,gövde,sakal ve kanat tüyleri tamamen yenilenir süreci uzundur. Diğer ara tüylerde ise kısa sürede geçer ve genelde sadece kafa-ense de gerçekleşir

Teşekkürler.Şimdiye dek 3 kademede tüy döktü ve yeniledi.Şu an durdu gibi bişi.Ama henüz uzun kanat tüyleri ve kuyruklarda dökülme olmadı.Ben de onları dökmücek herhalde demiştim.Meğersem süreç daha bitmemiş.Sağ olun

ilk tüy göğüs kuyruk ve kafadan farkedersiniz. 2. tüy kanatlardaki uzun tüylerde düşer ozaman anlarsınız.

Geri