Karadeniz Pet

ilginç bir olay..

• Konbuyu başlatan Denizci
  • Başlangıç tarihi
D

Denizci

Guest
merhaba arkadaşlar. ben de yaklaşık bir buçuk iki aylık erkek bir muhabbet kuşu var. 4 gün önce falan almıştım. burada ki arkadaşların da önerilerinden yola çıkarak her gün kafesin yanında sessizce bir süre konuşup sonra elimi kafesin içine sokup öyle bekletiyordum kuşu ellemeden ve salmamıştım hala. arada müzikler dinletiyordum keyfi yerindeydi ve baya bir ötüyordu. bugün de gene aynı uygulamayı yaparken mubişim çok hareketlendi tüneğinde hızlıca sağa sola gitmeye başladı kafası eğik bir şekilde bir yandan da ötüyordu. ben sürekli cicikuş falan diye konuşuyordum sonra inanamadım pırr diye kafesin kapısndan elimle kafes arasında ki boşluktan yararlanarak uçtu gitti. aklım çıktı çünkü evde bütün pencereler açık ocakta içi soğukta olsa yağ dolu bir tava ve masada da kocaman fanus akvaryumum vardı üstü açık. kuşun kafesten çıkması için bundan kötü zaman olamazdı anlayacağınız :) önce açık pencereye doğru uçtu ben de peşinden koşturdum. neyse perdeye kondu sonra uçtu cama doğru cama çarptı bir kaç kere allahtan açık kısmına denk gelmedi. sonra mutfağa uçtu ben de peşinden gittim mutfağa ondan önce koştum mutfak camını kapattım o kadar hareketli ki ve manevraları o kadar keskin ki yavru bir kuşun böyle uçabildiğini bilmezdim tabi konmak istediği yere konamadı patır patır yere süzüldü sonra masaya kondu ben de ne yapacağımı düşünürken elime yem döküp yaklaşmak geldi. sağa sola fıldır fıldır bakıyor kafa sürekli hareket halinde nefes nefese kalmış ben de az bi umutla avcuma doldurduğum yemle yanına yavaş yavaş yaklaştım öyle bekledim bir dakika kadar. sonra elimi farketti yem yemeye başladı bi süre sonra atladı elime öyle yemeye devam etti. bi süre öyle durduktan sonra sakin sakin konuşarak kafesine götürdüm içeri soktum. olayı iyi idare ettiğimi düşünüyorum :) yalnız ilgimi çeken bir şey oldu. normalde kafesin dışında da olsa elimi görünce kanatları tir tir titreyen kuş dışarda özgür olduğu halde yem olduğu için atladı elime yem yedi ve hiç korkmadı elimde evde gezdi benle. ben de karşı olmama rağmen aklıma takıldı acaba biraz da olsa kuşu aç bırakıp elden yemeye zorlarsak bize alışma sürecini hızlandırabilir miyiz diye?

aç bırakmadan kafesin dışında yem yedirmeye devam et. bu arada olayları çok heyecanlandırarak anlatmışsın :)

baya bi heyecanlanmıştım o sırada onun etkisiyle yazdım hemen :) kaçmasına ramak kalmıştı

öyle bir anlatmışsın ki okurken kalp atışlarım hızlandı :) kuşunu kesinlikle aç bırakma kafes dışındayken yem yedir birde marulu çok seviyorlar marulu önce kafesin içinde tattır 1-2 gün kafesin içinde marul yedir sonra dışarda yedir ben bugün marulu omzuma koydum öyle bilgisayar oynadım sonra bi anda kuşum omzuma uçtu marulu yemek için normalde elime bile gelmiyor

Dışarıda hızlı hızlı uçup sağa sola çarpmak onu acıktırmış olmalı ki direk eline atlamış ve birde o kadar ani olan çarpışma ve uçmanın ardından elin biraz daha zararsız gelmiş olabilir.İyi idare etmişsin :)

gerçekten çok oyuncu ve heyecanlı varlıklar. oradan oraya atıyor kendini beni görünce :) az önce kafesin içinde gene elime yem döküp yedirdim tekrar kaçmaya meyil etti ama bu sefer yemezler diğer elimle kapıda kalan boşluğu kapatmıştım :) kollarım ağrıyordu kaç gün böyle kafeste tutarken elimi sonunda değdi ama :) marulla yaklaşmayı deneyelim yarın bakalım :)

Senin oğlan bayağı haylazmış desene. :) Ne şirindir şimdi. Özellikle uyurken o kadar tatlı oluyorlar ki kafalarını tutup ısırmak istiyorum. :)

Eğer unutkan biri değilseniz sabahtan yemliğini alın saat 8 gibi,2 saat sonra siz verin elinizle.Bi 10 dakika bekleyin baktınız olmuyor yemliği geri takın :)

yok unutmam zaten şu anda haylaz hayatımın merkezi oldu gibi bir şey. sevdirdi kendini 4 günde :)

2 kuşum oldu ikkisinide geldikleri gün kafesden cıkartıp eğittim ilk kafesde parmağıma cıkmasını sağladıktan sonra dışarı cıkardım bir dolap masa vb şeylerin üzerine konmasıyla dönüm noktalarımız başlar cok sakin yaklaşır elime gelmesini beklerim ve 2 kuşumuda dışarda bu şekilde eğittim bence dışarda eğitmek daha iyi yani kafesde kuş gidecek yeri olmadığındna mecbur gelebiliyor ama dışarda o kadar alanda ucup baska yere konmak varken ucmayı bırakıp senin elinde duruyorsa yada omzunda bu her şeye değer :)

aynen yunus emreye katılıyorum. elimi kafesin içine ne zaman uzatsam direk atlıyor ama dışarıda yüzüme bile bakıyor. en iyisi dışarıda alıştırmak.

Geri