Karadeniz Pet

İlk defa kuş alacağım lütfen tecrübeli abiler bi yardım

S

scary#

Guest
Arkadaşlar ben iilk defa kuş alacağım. Tek almak istemiyorum. Onu yanlız bırakmak istemem. 1 erkek 1 dişi almayı düşünüyorum. İlk erkek alıp kendime alıştırıp sonrada 1 dişi alsam ama yavru alacagım 2-3 aylık fln eş olurlarmı ve benimle ilgilenmeyi keserler mi ? Lütfen tecrübeli abiler bi yardım çok seviyorum bu kuşları hemen beslemek istiyorum

Çok Doğru bi karar vermişsiniz ben eskiden beri bi erkek alırım kendime alıştırırım konuşur bana gelir 4/4 lük olur sonra dişi alırım erkek kuşum bana alıştığı için 2-3 günde dişide alışıyor :) ama erkek kuşla en az 1 yıl geçirmen lazım kızıştığı zaman direk dişisini al güzel bi ortam olur :) fazla uğraşmadan dişide sana alışır tabi bu erkek kuşu ne kadar yetiştirdiğine bağlı

Çok sağolun rahatlattınız beni benimle ilgilenmez diye korkuyordum.

İlk defa kuş alacaksan öncelikle bi hobiciden al.Petshopcular kandırmasın seni sonra :) Kendine 1 aylık bi erkek al 7-8 ay boyunca onunla ilgilen büyüt konuştur.İstersen sonra yanına bi dişi alırsın onunla yaşıt.Seninle erkek kuşun ilgilenmeyi azaltacaktır.Sonuçta kafesinde bi dişisi var :) hele hele yavru bekliyorsan kuşlarını hiç rahatsız etmeyeyip eşlerin birbirleriyle ilgilenmesini sağlamalısın.Ama erkek kuşun seni tanımıyormuş gibi yapmaz elini kafese soktuğunda yine eline gelir seninle ilgilenir,unutma gibi birşey söz konusu değil :)

öncelikle aramıza hoş geldin kardeşimm. tek almayacaksan eş olan kuşları al derimm nasıl yani kuşçulardaki yada petshoplardaki salmalardan alma kafeste eş olanları al biraz fiyatı tuzlu olur ama garantili olur tanıdığın üretici yada petshop varsa ordan al derimm. eş alırsan seninle ilgilenmeleri çok zor olur acele eme derimm ayrıca sen nerde oturuyosunn ona göre yönlendirelimm kardeşim seni

Siz erkek kuşu kendinize tam alıştırdığınıza emin olun hiç bişe olmaz bak bundan 7 sene önce erkek kuşum vardı ama 4/4 değil 10/10 yetişmiş bi kuşdu dişimi beğenmedim sokağa saldım benim kuşuda pek kafeste tutmazdım salardım dışarı o gezer eve gelirde ve 2-3 günlük dişi kuşu geri eve getirdi :) bizzat kendim yaşadım bu olayı :)

Çok sağol abi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:04 -->-> Daha önceki mesaj 19:02 --

Yeni üye olduğum forumda bu kadar ilgi beklemiyordum çok teşekkür ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:06 -->-> Daha önceki mesaj 19:04 --

Benim üretmek gibi bir niyetim yok açıkçası. 2 tane istememin nedeni tek kalmaması. Evde olmayacagım zamanlar olacaktır.

Çok sağol abi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:04 -->-> Daha önceki mesaj 19:02 --

Yeni üye olduğum forumda bu kadar ilgi beklemiyordum çok teşekkür ederim

Kardeş pet shopa gidiceksen cevrende kuştan anlayan biri varsa onla git genelde pislik yaparlar kötükkuslari iyi diye satarlar kazik atarlar dikkat et saygilar

İlk erkek alıp alıştırırsan, sonra dişi alırsan, erkek senle ilgilenmeyi kesebilir. Dişisini kıskanar. Sana saldırabilir. Konuşturmak ve sürekli sana bağımlı olmasını istiyorsan erkek tek olmalı. Küçük alman lazım. Büyükler zor eğitilir, üretim için alınır. Kuş alırken gaga taşı alman sağlığı için çok yararlı olur, bit önleyici spreyler var. Kuşlar kaşınırlar merak etmene gerek yok. Şu an tüy dökme mevsimine girdiler zaten. Suyuna vitamin katabilirsin, vitaminli yemler alabilirsin,ballı kraker severler, marula bayılırlar :D, internete kuş maması yazarsan tarifleri de var; Havuç rendesi, haşlanmış yumurta vb. karışımlar olur. Kuşunun hastalığından şüphelenirsen yani halsiz gibi gözükürse hemen veterinere götürün çünkü kuşlar küçük hastalıklardan ölebilir veya ciddi hastalığın başlangıcı olabilir. Şimdilik bunları bilmen yeterli :D zaten diğerlerini zamanla merak ettikçe öğrenirsin.

planladığınız yöntemi ben genelde uygularım. öncelikle bir erkek alın. en az 6-8 ay kendinize alıştırın. sizden kesinlikle korkmamalı. kafesten çıktığında doğruca size gelecek şekilde kendinize alıştırın. ardından yanına bir yavru dişi alın. en fazla 2 aylık olsun. erkek onu büyütürken dişi size de alışıyor. ilk 3-4 gün ikisini yalnız bırakın. ardından ilgilenmeye başlayın. süper evcil bir çift elde edeceksiniz. hatta üreteceğiniz yavrular çok daha evcil olacaklar.

Ama o zaman yavrular arasında nerden baksan 1 yaş fark olur. Dişinin sağlığı için zararlı bir fark.

deniz kom sizde olduysa bende neden olmasın deneyeceğim :D Cevaplayan herkese çok teşekkür ederim.

o farkın hiçbir zararı yok emin olabilirsiniz. benim çiftimde erkeğin yanına eş attığımda erkek 3,5 yaşında, dişi ise 2 aylıktı. yıllarca hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Dişi için zararlı ise yapmam. Erkek kuşun alıştıgından emin oldugumda dişiyi alırsam evcil bir çift elde edermiyim acaba.

inanın hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. benim bütün çiftlerimde erkekler olgun ve evcil hale geldikten sonra dişi ile tanıştırdım. yıllarca hiç sorun yaşamadım hiç birisinde.

Geri