Karadeniz Pet

İlk defa muhabbet kuşu bakıyorum ve ne yapacağımı şaşırdım

mikathebudgie

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Geçen gün yolda erkek ve yavru olmayan bir muhabbet kuşu bulduk. Rüzgar yemiş olma ihtimaline karşılık kaçırmamaya çalışarak parmağıma aldım. Öbür arkadaşlarımdan korkuyordu ama benim omzuma tırmandı, saçımı falan kemirdi. Üzülerek kendisini kandırıp kutuya koymak durumunda kaldım ve yakında veteriner olmadığı için otobüse binip uzaktaki bir yere götürdük. Veteriner biraz kanadı incinmiş biraz da üşütmüş olma ihtimali var dedi ve suyuna karıştırarak kullanmam için bana vitamin verdi. Ben de neler almam gerektiğini henüz bilmediğim için öncelikle kafes, yemlik, suluk ve yemini aldım. Biraz dışarıda kaldık dolayısıyla yine üşümüş olabilir o ara. Yaklaşık iki saat metro, otobüs derken yollarda geçti hatta daha fazla üşümesini istemediğim için dönüşte otobüse binmek yerine taksiyle eve geldim. Eve geldikten sonra kafesinin özel malzemeler ile temizlenmesi gerektiğini, gaga taşı, kraker vs. malzemeler edinmem gerektiğini öğrendim ve o an elimde hiçbiri yoktu. Arayıp bir veterinere sordum birkaç tüyo verdi. Kafesini önce ıslak mendil ile sildim sonra da sabunlayarak yıkadım ve iyice durulayıp kuruladım. Yemlik ve suluğunu suyla ovuşturup kuruladım çünkü hassas canlılar yani herhangi bir kimyasal değdirmek istemedim. Sonra onunla konuştum, muhabbet ettim. Birkaç kez parmağımı uzattım ama benden korkmaya başlamıştı buna da çokça üzüldüm sanırım onu kandırıp kutuyla yollarda sürüklediğim için küstü bana. Şimdi bu güvensizlik durumu hala devam ediyor. 3 gün oldu. Hala onunla konuşuyorum ama en minik hareketimde tırsıyor, hayvancağız resmen tetikte. Uyurken kafesinin üstüne hırkamı örtüyorum dışarıda çok soğuk aldıysa endişesinden ötürü. Üç farklı yere koydum; aslında yerlerinin değiştirilmesinden pek hoşlanmıyorlarmış biliyorum ama ilk koyduğum yer çalışma masamın üstüydü ve odamın her tarafını görüyordu fakat üşüyüp üşümediğinden emin olamadığım için yatağımın komodinine koydum çünkü kombiye daha yakın, bu sefer de o kadar alçak yere koymamam gerektiğini benden korkacağını öğrendiğim için kitaplığımın bir bölümüne koydum ama şimdi de yukarıda kaldı. Yerini nereye koymam sizce daha uygun olur? Biraz daha değiştirirsem iyice kafası karışacak diye korkuyorum. Yanısıra herhangi bir hastalık belirtisi görmedim veya görüp de anlamadım. Başlarda hiç ötmüyordu şimdi minik minik mırıldanıyor, arada onun için şarkı kuş sesi falan açıyorum öyle olunca daha çok ötmeye başlıyor ama hep böyle minik minik ötüşler, şarkıya eşlik ederken arada çok yükseltiyor korkuyorum bir şey mi oldu bir şey mi anlatmaya çalışıyor diye. Bazen de ayağını ısırıyor, tüylerini gagalıyor ben anlamıyorum hasta mı değil mi? Kafesine elimi sokup parmağıma almaya çalışıyorum hemen gagalıyor ısırıyor çekiliyor. Ama kafesini yıkamak için çatısını kaldırdığımda korkarak da olsa elime atlıyor omzuma çıkıyor hatta bugün elimden yem bile yedi ama yemi ağzına aldığı gibi hemen kafasını çekiyor bir şey yapacak mıyım diye. Dışarıda kaldığında parazitlenmiş olma ihtimaline karşın banyo olayını araştırdım ama aynı zamanda üşümüş de olabilir o yüzden napmam gerektiğini tam anlamayarak da olsa temiz bir kaba ılık su koyup kafesine yerleştirdim ama bu sefer sanırım benden daha çok korktu. Öyle yani. Kafam çok karışmış durumda. Suyunu her gün tazeliyorum ve vitaminini damlatıyorum. Yemini kafesten yerken zorlanıyor veya bilmiyorum yani azar azar yiyor gibi bir hali var. Bugün elimden yediği zaman daha çok yedi ama korktu. Sonra tekrar elime almaya çalıştım belki güven oluşmuştur diye ama parmağımı gagaladı. Ne yapmam gerek?

merhaba
aradığınız bütün bilgere buradan ulaşabilirsiniz.

Geri