Karadeniz Pet

Kabarma ve gagadan ses gelme

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
Yeni aldığım dişi kuş çoğu zaman tüyleri kabarık bir durumda tüneğe iyice oturmuş bir vaziyette duruyor. Birde gagasıyla ses çıkarıyor birşeyler yiyormuş gibi gıcır gıcır ses geliyor
Bu bir hastalık belirtisi mi dışkısı falan normal ishal yok yem yemesi normal sayılır çok yemiyor bulunduğu ortam sıcak.

resim eklerseniz iyi olur...büyük bir ihtimal bir şeyi yoktur...benim kuşlar da aynısı yapıyorlar...maşaallah gayet sağlıklı gözüküyorlar...daha net yorumlar için resim yükleyin....

Resim çekmek için yanına yaklaşınca toparlanıyo geriden bakıyorum hemen balon gibi oluyor.

Biraz durun yanında çok yakınlamayın yine eski haline döner.

Bu dişinin derdi ne acaba?
Alalı 1,5 aya yaklaşıyor geldiğinden beri bu şekilde çok pasif dışarı çırarınca biraz canlanıyor ama kafes içinde çok durgun. yazık erkek kuş sürekli kur yapıyor ama karşılık yok.

[YOUTUBE]L4TxrK0QTKI[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]49Q9BNX_Ujk&feature=youtu.be[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]VPuZxDkVC3U&feature=youtu.be[/YOUTUBE]

Son düzenleme:
maşallah...kuşlarınız güzel...dişiniz daha kızışmamış...nijer ve mama takviyesi yapın...kafesi değiştirin...güzel geniş bir kafes alın kuşlarınıza vee kendiniz için de bol bol sabır dileyin...
ya da dişi kuşunuzu geri verin ve yerine kızışmış bir dişi alın...

Ne yaptıysam ikisinede mama yediremedim. Ama elimle havuç, yeşillik, salatalık, ıspanak, ekmek, lahana (azar azar) uzatıyorum yiyorlar. Yemlerine nijer tohumu ve kızıştırıcı yem katıyorum.
Dişinin tam yaşını bilmiyorum çiftleşecek kadar büyük olduğunu bilsem yapacağımı biliyorumda bana henüz olgun gibi gelmiyor.
TAM YAŞINI BİLEN VARSA LÜTFEN SÖYLESİN!!

valla bu belirlilenler benım kusumdada var sorun yoktur diye düşünüyorum ;) ama çok kabarıyor ... yanı

Bu bir sorun değil aksine mutluluk göstergesi :) Yerinden ve halinden memnun olan her muhabbet kuşu yapar bunu.

Durgunluğunun nedeni de yeni almış olmanızdır. Ortama alışınca o da erkeğin kurlarına karşılık verecektir eğer anlaşırlarsa :)

İçiniz rahat olsun şu an bir problem görünmüyor.

Hasta olmadığını biliyorum çünkü bir sorunu yok. Durgunluğu erkekten veya bizdenmi korkuyor veya daha küçük olduğundan mı onu çözemedim.
Erkek kuşum nazar değmesin canavar gibi kafesin içindede dışarı çıkıncada sonradan dişiyi alıpta bu kadar durgun görünce sinirlerim bozuluyor. Dişi kuşun yumurtlayıpta yavru büyüteceğine hiç inanasım gelmiyor.
En fazla 1 ay daha sabredeceğim düzelme olmazsa artık mangalda pişirir yerim :) yaz geliyor nasılsa.

Dişi kuş daha 5-6 aylık gibi sanırım yani videodan seçmeye çalıştığım kadarıyla. Daha var dişi için.

Peki bu gagasıyla çıkardığı sestemi keyfinin yerinde olduğunu gösteriyor.

Evet genelde öyledir veya uykuya geçiş yaparken de öyle yaparlar genelde.

benim kuşta aynısını yapıyor hatta bazaen cenesini kopacak derecede yana kaydırıyor :)

8 9 aylık erkek kuşuma dişi aldım 5 6 aylık bir kac gün yabancılık çekti ama suan kasesin icinde yerinde durmuyor benim tavsiyem degiştir derim saten 1 .5 ay gecmiş

Arkadaşlar videoda gördüğünüz dişiyi bir türlü canlandıramadım sağlık problemi yok ama çok durgun.
Bir arkadaşımda 1 yaş civarında kızışmış bir dişi var acaba bu durgun dişiyi ayrı bir kafese koysam arkadaşdaki kızgın dişiyi benim erkeğin kafesine koysam çiftleşirlermi. Birde iki kafes yanyana dursa sorun olurmu?

Arkadaşlar 2 tane kulum var birisi kendisini kabartıp gagasını gıcırtıyor daha önce hiç olmadı banyodan sonra başlad

Kusumu nasil konusturabilirim ayni seyleri benim kusumda yapiyor erkek cinsiyeti bi ara hevesleniyor disari cikiyor ucuyor ötuyor ama bizden korkuyor gibi elimizi issiriyor sogjk kanli bi bakiyorum susmus kabarmis uyuyor gibi ne yapacagimi bilemedim acaba yanina disimi istiyor? Yardimci olursaniz sevinirim :confused::(:cool:

Geri