Karadeniz Pet

Kafes Temizliği (Dikkat)

Melih.S59

Onursal Üye
Kafes Temizliği :
Çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) PH : 11-13 Kuvetli bir Bazik (Alkali) kimyasal maddedir.
Kafes temizliği ve kafes malzemelerinin temizliğinde kullanılmamalıdır.
1-Kafes tellerindeki boya ve kaplamaları,ahşap tünekleri bozar
2-Ahşap tünekler tarafından emilen çamaşır suyu kuşlarınız için son derece ölümcül bir ortam oluşturur.
3-Yağ sökücü,kireç sökücü gibi temizlik maddeleride çok tehlikelidir.

Kafes temizliğine ne kullanmalıyım?
1-Kafes ve malzemelerinde dezenfektan olarak sirke kullanımında bir sakınca yoktur.
2- Kafes ve malzemelerini yıkarken EL VE YÜZ YIKAMA KÖPÜK SABUN kullana bilirsiniz.Alış veriş sitelerinde bulabilirsiniz.

Çamaşır suyu ile yıkayıp iyice durulayıp tekrar sirkeli su ile yıkamak zararlı mı?
( kafes temizliğini bu şekilde yapıyorum)

Çamaşır suyu ile yıkayıp iyice durulayıp tekrar sirkeli su ile yıkamak zararlı mı?
( kafes temizliğini bu şekilde yapıyorum)
Evet tehlikeli çünkü çamaşır suyu kafes ve malzemelerinede korozyona yol açar.Sirke bir asit türevidir nötralizasyon sağlar fakat korozyana engel olamaz.

Evet tehlikeli çünkü çamaşır suyu kafes ve malzemelerinede korozyona yol açar.Sirke bir asit türevidir nötralizasyon sağlar fakat korozyana engel olamaz.
Hocam anlıyorum fakat ben zaten iyice yıkıyorum kokusu bile kalmıyor
Sirkeyi engellemesi için değil tahta tünekleri sirkeli sıcak su ile temizliyorum onu temizlemişken kafesi bir daha yıkıyorum tamamen iç rahatlatma

Hocam anlıyorum fakat ben zaten iyice yıkıyorum kokusu bile kalmıyor
Sirkeyi engellemesi için değil tahta tünekleri sirkeli sıcak su ile temizliyorum onu temizlemişken kafesi bir daha yıkıyorum tamamen iç rahatlatma
Metal,ahşap ve bazı plastik türleri üzerinde çamaşır suyu ve amonyak vb. gibi kimyasalar zamanla küçük çatlaklar oluştur.her yıkamada bu çatlaklar büyür ve tepkimeyle dahada tehlikeli bir hal alır.Hocam senin anlayacağın evcil hayvan malzemelerin temizliğinde kimyasal madde kullanmayın.

Metal,ahşap ve bazı plastik türleri üzerinde çamaşır suyu ve amonyak vb. gibi kimyasalar zamanla küçük çatlaklar oluştur.her yıkamada bu çatlaklar büyür ve tepkimeyle dahada tehlikeli bir hal alır.Hocam senin anlayacağın evcil hayvan malzemelerin temizliğinde kimyasal madde kullanmayın.
Anladım bir daha kullanmam sizce bu kuşlarıma çok hasar vermiş midir? Kafesleri değiştirmem gerekir mi? Zaten değiştirmeyi düşünüyordum neyse Teşekkür ederim benim açımdan güzel konu olmuş :)

Anladım bir daha kullanmam sizce bu kuşlarıma çok hasar vermiş midir? Kafesleri değiştirmem gerekir mi? Zaten değiştirmeyi düşünüyordum neyse Teşekkür ederim benim açımdan güzel konu olmuş :)
Hocam ben tekstil kimyageriyim .Hemen hemen bütün kimyasalları bilirim.Ben hep şunu derim.Bir savaş olduğunda yanına alacağın ilk şey 2 lt çamaşır suyu olmalıdır.Çamaşır suyu en iyi mikrop ve bakteri öldürücüdür.Temiz su kaynağı bulunmadığı zaman 1lt süzülmüş dere veya göl suyuna bir damla damlatığın zaman o su içilebilir hale gelir :D

Kafesiniz ve kuşunuz hakında birşey söyleyemem.Görmediğim için yorum yapamam.

Son düzenleme:
Hocam ben tekstil kimyageriyim .Hemen hemen bütün kimyasalları bilirim.Ben hep şunu derim.Bir savaş olduğunda yanına alacağın ilk şey 2 lt çamaşır suyu olmalıdır.Çamaşır suyu en iyi mikrop ve bakteri öldürücüdür.Temiz su kaynağı bulunmadığı zaman 1lt süzülmüş dere veya göl suyuna bir damla damlatığın zaman o su içilebilir hale gelir :D

Kafesiniz ve kuşunuz hakında birşey söyleyemem.Görmediğim için yorum yapamam.
Hocam belli zaten birikiminiz var zararın neresinden dönülürse kardır sağ olun. ☺️
Haklısınız bir anda kuşlarımla ilgili telaş yaptım. :D

özellikle dışardan geldiğimizde ellerimizi yıkarken sıvı sabun sıkarken yanına birazda çamaşır suyu damlatsak iyi olur mu peki ?

özellikle dışardan geldiğimizde ellerimizi yıkarken sıvı sabun sıkarken yanına birazda çamaşır suyu damlatsak iyi olur mu peki ?
Çamaşır suyu damlatmanıza gerek yok.Sabun yapımında çamaşır suyu gibi baz (Alkali) olan Kostik kullanılır.
Sabun Hayvansal ve bitkisel yağların kostik ile reaksiyonundan elde edilir.Eğer sadece sabun temizliği içinize sinmiyorsa önce biraz sirke ile ellerinizi yıkayın, sonra sabunla yıkayabilirsiniz. :)

Geri