Karadeniz Pet

Kafese Ayna Koymalı mı?

ahmets.1

Yeni Üye
Kafese ayna koydum birkaç gün sonra kafeste elimi yaklaştırınca ısırmaya başladı, acıtmıyor ama ısırıyor. Eskiden hiç böyle halleri yoktu. 2 ayına anca girecek, erkek yavru. Aynayı çıkarmalı mıyım sizce huyunu kötü etkiler mi daha sonra? Teşekkürler...

Aynayı çıkartınız. Hiçbir faydası yok aksine birçok zararı var.
Ayna yerine: Zilli oyuncaklar, renkli taşlarla yapılmış salıncaklar(aynasız), zeminde ızgara varsa masa tenisi topu vb. şeyler koyabilirsiniz. İnternetten benzer oyuncaklar bulabilirsiniz ve el beceriniz varsa yapabilirsiniz.
Yeter ki yansımasını görmeyeceği nesneler olsun.

Çok bilgili değilim yanlış bir bilgi verirsem kusuruma bakmayın lütfen. Ben kendi muhabbet kuşumdan tecrübe ettiğim kadarıyla kuşlar ayna ile oynamayı çok seviyor. Kuşunuz eğer kafeste yalnız ise aynadaki görüntüyü yeni bir kuş gibi algılayıp onunla oynamak, konuşmak ister. Elinize saldırma sebebi çiftleşme isteği artışından olabilir. Bence aynayı deneme amaçlı bir süre daha kafeste bırakın. Hala saldırmaya devam ederse çıkarırsınız.

Evet. Ayna ile oynamayı gerçekten çok seviyor kuşlar. Bunun sebebi karşıda kuş görmesi ve onu eşi zannetmesi.
1-Eşi zannettiği aynaya o kadar bağlanıyorlar ki yanına birçok eş deneseniz de illaki aynadaki görüntüsünü eş olarak istiyor. Haliyle bu da mümkün olamıyor ve kuşun çiftleşme isteği yok oluyor.
2-Kuşlar eşlerine zamanla yem kusmayı alışkanlık haline getirir. Aynayı eş olarak benimseyen kuş, aynaya yem kusmaya başlar. Kustuğu yemler 5-10 dakika aynada kalır ve kendi boğaz sıvısıyla fermante olup mantar üremesine sebep olur. Bu da kursak mantarı hastalalığına sebep olur.
3- Kızgınlık dönemlerinde ayna ile çiftleşmek isterler doğal olarak. Fakat karşılık alamazlar(fiziki ve ses olarak) ve psikolojileri bozulur.

4-Aynaların çoğu plastiktir ve kendi salgıları plastikte çabuk üreyerek diğer ayak sorunlarına yol açar.

-Aklıma gelen zararları bunlar. Ben kendi kuşuma evde çerçevelerin bile yansımasını görmesine müsade etmiyorum.

Haydarın aynası yok fakat kafesinde zilli bir oyuncağı var ve onunla oynuyor besliyor uçmadığı ve kaşınmadığı her an onu besliyor gerçi herşeye yürüyebilen bir kuş bu da beni korkutuyor bu sebeplerlede kursak mantarı olabilir mi ? Tek bir kuş herşeyi karşı cins olarak görüyor :)

Geri