Karadeniz Pet

kanat ve kuyruk problemi

serkann29

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar bu kuşu ilk aldığımda kuyruğu yoktu dökülmüştü kanatlarıda 1-2 eksikdi ve tüyleri özellikle kafa tüyleri hiç gür değildi sadece deriyi göstermeyecek kadardı ancak çok bol şekilde yeni tüy kapsülleri vardı kuş yaklaşık 2 aylıkdı. aldığım kişi annesi yuvadan atarken yapmıştır dedi taşıma kafesine koyduğumuzdada kuş resmen çiş yapmıştı sade sıvı korktu diye düşündük evde yavru yemi probiyotik nekton s derken kendine geldi kuyruğu yavaş yavaş uzamaya başladı ancak 2 hafta oldu kanatlarında bir ilerleme yok dün akşam durduk yere gözleri kızarık gibiydi tam yatmaya giderken ben sabah kalktım hiç bişeyi yoktu öğle vakitlerindede fotoğraftaki dışkısını yaptı üstüme sanki işiyor gibi benmi pinpirikleniyorum yoksa kuşun bi sıkıntısımı var acaba

Ekli dosyalar

• IMG_2158.JPG
    IMG_2158.JPG
    884.3 KB · Görüntüleme: 132
  • IMG_2162.PNG
    IMG_2162.PNG
    1.1 MB · Görüntüleme: 129
  • IMG_2163.PNG
    IMG_2163.PNG
    985.2 KB · Görüntüleme: 129
Tüy kapsülleri çoksa tüy dökümündendir. Kuşlar işemez. İshaldir. Dışkı sadece sudan mı ibaret? Evetse şimdi kuşun ağzına bir damla(dikkat edin çok kaçırmayın) elma sirkesi damlatın. @Selçuk YÜKSEL bakabilir misiniz?

kuş çok enteresan simdi tekrar düzeldi gibi dışkısı yeşil katı yapıyo keyfi yerinde yemini yiyor gibi daha henüz en fazla 2.5 aylık ama tüy dökümü gibi kapsülleri var

Kuşta ciddi bir sıkıntı yok. 3 gün suluğuna 6 damla sirke damlatın. Sonrasında da probiyotik + vitamin yine 3 gün. Sonrasında sade probiyotik.

tamamdır selçuk bey acaba tüy dökümü zamanındamı gelir uzun kanatları yoksa onu beklemezmi veçok tüy tomurcuğu elime bana çok alıştı ama arada huysuzluk yapıp sevdirmek istemiyo tüy tomurcuklarından olabilirmi ve daha 2 aylıkken tüy dökümünemi girdi acaba kuş yoksa annesinin yolduklarımı çıkıyor acaba

Muhtemelen kuş 3 aylık civarı ve tüy dökümüne girmiş. Kanat tüyleri uzar merak etmeyin.

hadi ya adam annesi dövdü onu daha 2 ayı yoktur diye önerdi bana ele kola bana çabuk alıştı diye kandım ama sanırım arada kendini sevdirmemesinden anlamalıydım

Ekli dosyalar

• IMG_2083.PNG
    IMG_2083.PNG
    784 KB · Görüntüleme: 137
zavallı yavrum anneden çekmiş heralde çekiceni :)

iki haftadır hiç tüy dökmedi 3-4 ay tüy dökümü böylemi oluyo acaba

arkadaşlar merhaba yeni kuyruk çıkmasını bekliyoduk 2 haftadır ilk fotoğraftaki gibi yamuk ve bi garip çıktı. niye böyle diye incelerken yeni çıkan yamuk kuyruk elimde kaldı hiç bir fikrim yok size danışmak istedim neden böyle çıktı yeni kuyruk ve düştü hemen

Ekli dosyalar

• IMG_2317.JPG
    IMG_2317.JPG
    937.4 KB · Görüntüleme: 127
  • IMG_2318.JPG
    IMG_2318.JPG
    2.1 MB · Görüntüleme: 104
dışkısında falan kuşun problem yok ancak yerine uzayan kuyruklar sağlıksız görünüyor ve biri hemen elimde kalıverdi yardım edicek biri varmı acaba

Evet problemli. Vilmetin alın ense derisine gelecek şekilde bir damla damlatın. 7 gün arayla toplam 3 damla. Ayrıca 4-5 gün üstüste 1/3 oranında sirke katılmış suyla fısfıs yardımıyla yıkayın. Tüm derisine temas etmeli su bolca sıkın. Ayrıca amino asitler içeren multivitamin , probiyotik ve B kompleks vitamini alın. İlk üçgün yarım suluğa hepsinden katın. Sonra multivitamini kesin diğerlerine sürekli devam edin. Haftada iki kez de vitamin katın suyuna. Su her gün yenilenmeli. Bozuk çıkan tüyleri üçgün vitamin kullandıktan sonra çekin yenileri gelsin. eğer genetik bir tüy problemi değilse düzelecektir.

Teşekkürler selçuk bey acaba vilmetin eczaneden alabilirmiyim reçetesiz ve halihazırda kuşumuza bi tedavi süreci uyguluyorduk zaten 3gün sirkeli su verdim ardında 3 günde nekton s ve probiyotik acaba bugün nerden devam edeyim tedaviye

Vilmectin veterinerden bulursunuz. Vet ilacıdır. İlacı alana kadar sirkeli suyla yıkayın. Yıkadıktan en az bir saat sonra ilacı kullanın ki ilaç suyla karışmasın. Demem o ki en az bir ay sürekli probiyotik ve B kompleks katın suyuna her gün. Multi vitamini de ilk 3-4 gün üstüste sonra haftada 2.

teşekkürler çok yardımcı oldunuz ben biraz bu işlerde yeniyimde bu vilmectini bikaç yerde kuşuma iyi gelmedi ertesi günü öldü gibi msjlar okudum ondan dolayı korktum o ilaçtan acaba ne gibi yararları olan bir ilaç bu vilmectin

Geri