Karadeniz Pet

kardeş kuşlar

• Konbuyu başlatan muratünal
  • Başlangıç tarihi
M

muratünal

Guest
merhaba arkadaşlar benim 1 çift muhabbet kuşum var.bunların kardeş olma ihtimali var .ben bunları eşleştirsem yavrularında bi sorun olurmu?şimdiden teşekkürler:confused::confused::confused:

hiç bir sorunn olmaz gayet güzel yavru alırsınızz hayırlı olsunn beraber büyüdülerse eş tutmaları çok kolay olurr

çok sağolun ama bazı sitelerde sakat yavru olur diyolar çok iyi anlaşıyolar ayırmak istemiyorum bu yüzden

her kuşta sakat çıkma riski vardır bence. mesele anne baba kuşların genlerinde hastalık va mı yok mu bu önemli. anne babanın genlerinde hastalık varsa ve 2 yavruyada geçmişse bu hastalıklı genler, yavrulardada çıkma ihtimali yüksek. veya kuşlardan birinde bozuk gen olabilir, ama diğerinde olmaz. atıyorum dişide var erkekte yok. erkeğin genleri daha dominantsa sıkıntı olmaz. yani %100 diye bişey hiç bir zaman yoktur. ama %100 sağlam olurlar da diyemez kimse. ama şahsi fikrim anne baba sağlamsa yavrulardan da sıkıntı olmaz büyük ihtimal.

sakat yavru olsa kuşu türetip çoğaltmak biraz sorunlu olmaz mı sizce hiç bişey olmazz benim yavrular 10 gün sonra yuvadan düşecek bende sizin gibi yavruları eş yapacamm sakat yavru olsaydıı ooo kimse beslemezdi ki türetmek de bu kadar kolay olmazdı :) öyle dimi :)

Kanarya ve muhabbet üreticilerin geneli kafeslerden aldıkları yavruları çapraz eşe atarlar bilginiz olsun.Bence kardeşlerden eş tutmak yanlış ve sakıncalıdır.

üreticiler kardeş kuşların sakat yavru oranının yüksek olduğundan bahsederler ve bu yüzden anne veya baba ile yavruyu eşlerlr ırkın bozulmasını istemiyorlarsa. çünkü yavrular anneden ve babadan ortak sorunları aldığından sorunlu çıkma ihtimali artar yavrularının.

Geri