Karadeniz Pet

Kemirme sorunu

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
Herkese iyi günler , 8 Aylık çift kuşlarım var. Dişi olanı , yaklaşık 3 haftadır gözlemlemelerimle beraber kafesin tellerini aşırı bir şekilde kemirmeye başladı. Erkek dişiye nazaran bu hareketi yapmıyor gibi bir şey. Bu hareketi nasıl durdurmam lazım ? , aklıma oyun alanı almak geldi ama kargodan dolayı kırılır diye vazgeçtim.

Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Herkese iyi günler , 8 Aylık çift kuşlarım var. Dişi olanı , yaklaşık 3 haftadır gözlemlemelerimle beraber kafesin tellerini aşırı bir şekilde kemirmeye başladı. Erkek dişiye nazaran bu hareketi yapmıyor gibi bir şey. Bu hareketi nasıl durdurmam lazım ? , aklıma oyun alanı almak geldi ama kargodan dolayı kırılır diye vazgeçtim.

Tavsiyeleriniz nelerdir ?
Yuvalık takılımı takılı değilse belki kızıştığı içinde kemirebilir

Benim kuşumda aynı şeyi yapıyor demire ağzını geçirip kemiriyor ve ses çıkarıyor. Uyutmuyorda o sesle beni. Kuşun eş istenmesinden (Kuşumun eşi yok) kızışmasından dolayı yaptığını okumuştum. Yuvalık yok ise kafeste yuvalık takabilirsin.

Yuvalık takılımı takılı değilse belki kızıştığı içinde kemirebilir

Yuvalık için erken olduğunu düşündüğüm için takmadım fakat iki kuşum da yavruluktan alınma oldukları için baya kızıştılar ve arada çiftleşmeye çalışıyorlar. Ben daha gelişimleri tamamlanmadığı için takmak istemedim ama sorun yuvalıktan kaynaklanıyorsa takabilirim.

Benim kuşumda aynı şeyi yapıyor demire ağzını geçirip kemiriyor ve ses çıkarıyor. Uyutmuyorda o sesle beni. Kuşun eş istenmesinden (Kuşumun eşi yok) kızışmasından dolayı yaptığını okumuştum. Yuvalık yok ise kafeste yuvalık takabilirsin.

Şuan eşi var yavruluktan alınma beraber ikisi de

Yeni konu açmayayım dedim buradan sorayım.

@Hayvansever03 @Yusuf Kürşat AKKUŞ @bay.akçakaya üstadlar , son 1 aydır erkek kuşum yerde kakasını görünce bazen yiyor bazen yemiyor. Bunu nasıl engellerim ? Her gün meyvesini ve sebzesini veriyorum ek olarak haftada 2 defa daldarı veriyorum ve haftada 3 gün suluklarında vitaminleri duruyor , içiyorlar fakat bir türlü bu huyunu engelleyemedim. Ne yapmam lazım ?

Yeni konu açmayayım dedim buradan sorayım.

@Hayvansever03 @Yusuf Kürşat AKKUŞ @bay.akçakaya üstadlar , son 1 aydır erkek kuşum yerde kakasını görünce bazen yiyor bazen yemiyor. Bunu nasıl engellerim ? Her gün meyvesini ve sebzesini veriyorum ek olarak haftada 2 defa daldarı veriyorum ve haftada 3 gün suluklarında vitaminleri duruyor , içiyorlar fakat bir türlü bu huyunu engelleyemedim. Ne yapmam lazım ?
Kafeste ızgara var mı?

Kafeste ızgara var mı?

evet var , dışarı saldığımda yiyor. Kafesleri kütüphanemin üzerinde , dışarı çıktıklarında rahat tünesinler diye kafeslerine tünek taktım , oradayken kaka yaptıklarında kütüphanede kalıyor ve onları yiyor. Ben ne kadar temiz tutsam da sanki bir şeyin tanıdına bakar gibi ağzına alıp bazen yemeye çalışıyor bazen de kafasını sallayıp atıyor.

Bir de bu aralar iki kuşum da aşırı kemirmeye başladılar. Kafesin boyalarını hep sökmüşler. Arkadaşlara sorduğum da kızıştıkları için dediler ama , daha 7.5-8 Aylık oldukları için tünek takmak istemedim. Sizce takayım mı ?

Kuşlar kemirmeye meraklı canlılardır. Kafes boyalarını yemelerine izin vermeyin boyalı olduğu için kimyasal zarar verir. Kemirilmeyecek cinsten kafeslere bakın.(boyalı olmayan metal tarzı)

Kuşlar kemirmeye meraklı canlılardır. Kafes boyalarını yemelerine izin vermeyin boyalı olduğu için kimyasal zarar verir. Kemirilmeyecek cinsten kafeslere bakın.(boyalı olmayan metal tarzı)

hocam bu kafesi de yeni aldım , evde 2 adet kafesim var tekrardan kafes mi almalıyım ? pet shoplar çok para istiyor. Başka engellememi sağlayacak tavsiyeniz var mı ?

Kafeste mineralli blok taşı kuş kumu ve kalamar kemiği bunların üçünü bulundurun

Yusuf beye katılıyorum. Ek olarak şuan tam çiftleşme yaşlarına adım attıkları dönem. Dışarı saldığınızda da tunekleri o sekilde yapmayin derim. Kafesin uzerine konmalari daha iyi olur. Sorun da ortadan kalkar

Merhabalar tekrardan. Şunu sormayı unutmuşum ; erkek kuşum bu aralar fazla olmasa da güvercinlerin çıkardığı bir ses vardır ya , içten gelir "guguguk" tarzında. Öyle bir ses çıkartıyor ve titriyor ama bu titreme olayını sanki bu sesi çıkarmak için yapıyor gibi geliyor bana. Acaba ne ile alakalı bir fikriniz var mı ?

Merhabalar tekrardan. Şunu sormayı unutmuşum ; erkek kuşum bu aralar fazla olmasa da güvercinlerin çıkardığı bir ses vardır ya , içten gelir "guguguk" tarzında. Öyle bir ses çıkartıyor ve titriyor ama bu titreme olayını sanki bu sesi çıkarmak için yapıyor gibi geliyor bana. Acaba ne ile alakalı bir fikriniz var mı ?
Kuşlar keyifleri yerindeyken bu tarz mırıltılar çıkarabilirler.