Karadeniz Pet

Kendi yem karışımım.

deniz kom

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar,
Üretim yaptığım zamanlarda vitakraft markası ülkemizden çıkınca ben de kuşlarımın tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre kendi karışımımı hazırlamıştım. Yıllarca severek onlarca kuşa yedirdim, musmutlu gagalar gördüm :)
Tecrübemi paylaşmak istedim, lakin ihtiyacı olan olursa aşamaları hakkında bilgi sahibi olabilir diye.

Görsellere geçmeden önce açık yem hazırlama konusunda belirtmek zorunda olduklarım var.

1- tohumları kesinlikle güvendiğiniz bir yerden alın. parlatılmış tohumlar bazen bayat olabiliyor.
2- sterilizasyonu soğuk ile sağlıyoruz. ben 5 kg kadar hazırlayıp 500 er gramlık paketlere bölüyordum. her bir paketi en az 7 gün derin dondurucuda tutarsanız bütün olası böcek ve kurt kontaminasyonunu engellersiniz.
3- yemler her ne kadar temiz de olsa her tohumu karışıma eklemeden önce ince bir elekten geçirip kalan tozları temizleyin.
4- karışıma havalar soğuduğunda %10 oranında iç yulaf eklemeyi unutmayın :)

öncelikle 1 kg kanarya yemi (aspur)
Fotoraf-0282.jpg

750 şer gram ak darı, sarı darı, kırmızı darı. eğer bulabilirseniz çok nadir de olsa çok koyu kırmızıları da mevcut (siyah darı da diyenler var) onlardan da ekleyin.

Fotoraf-0287.jpg

Fotoraf-0283.jpg

Fotoraf-0288.jpg

150 gram nijer, 250 gram keten tohumu

Fotoraf-0286.jpg

tamamını iyice elekten geçirin.

Fotoraf-0289.jpg

üzerine 100 gram kadar kuş kumu ekleyin

Fotoraf-0281.jpg

iyice karıştırın ve haftalık ihtiyacınız kadar bölün.

Fotoraf-0295.jpg

Son düzenleme:
Paylaşım için teşekkürler. Görselin olmasi kullanicilar için
faydali olacaktir.
Küçük bir düzeltme de yapiyim kanarya yemi aspir değil aspur olacak.
aspir farkli bir tohum,zaten gorselinide paylasmamissiniz.

Paylaşım için teşekkürler. Görselin olmasi kullanicilar için
faydali olacaktir.
Küçük bir düzeltme de yapiyim kanarya yemi aspir değil aspur olacak.
aspir farkli bir tohum,zaten gorselinide paylasmamissiniz.

aynen dediğiniz gibi, orada bir hata yapmışım. düzelttim.

Buzluğa koyarken mümkün mertebe poşetin havası boşaltılıp ağzının bağlanması gerek.
Buzluktan çıktığında poşeti hemen açmamak lazım. Önce oda sıcaklığına gelsin. Aksi taktirde terlemeye olup yemler ıslanabilir.

evet bundan bahsetmeyi unutmuşum :)

Elinize sağlık.Paylaşım için teşekkürler.

Böyle bilgi verici paylaşımlar çoğu kişinin ilgisini çekiyor forumda. Ben karışım oranlarından fazla anlamam şahsen eksik veya fazla veya doğru önemli olan bu tecrübenizi yönteminizi bizimle paylaşmanız. Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Geri