Karadeniz Pet

Kepekse çaresi ne?

T

tugce

Guest
Bir soru altına yazmıştım fakat yeni konu açmak daha mantıklı geldi.
Yaklaşık bir aydır bende bir muhabbet kuşuna sahibim. Doğuştan kanadı hasarlı ve uçmayı bilmeyen en fazla 5 cm yükseğe çıkıp yere düşen kafeste durmaktan hiç hoşlanmayan omuzda gezmeyede bayılan:) ancak sıkıntımız banyo. Asla su sevmiyor. Ben kendimce bi yöntem geliştirip küçük bir fıs fıs kutusu aldım onunla kanatlarını kuyruğunu ıslıyorum çok debelenmiyor mesela daha önce kendi küvetine sokmaya çalıştığımızda çıldırıyordu ama eminim bu fısfıstanda hoşlanmıyor. Yıkamaya zorlama nedenimde onu rahatlatmaya çalışmak çünkü tüy dökme mevsimi değil diye biliyorum ama aşırı tüy döküyor kendini didikliyor. Geçenlerde omzumda farkettimki beyaz kepek gibi bişeyler döküyor bu didikleme sonrasında. Bende yıkayarak onu azda olsa rahatlatabileceğimi düşündüm ama korkuyorumda çnkü bundan önceki kuşumu zorla yıkamamdan dolayı -oda sevmiyordu suyu- kaybettim. Petshop kepek olabileceğini söyledi internettende araştrdığım kadarıyla vitamin kullanın yazıyor. Yardımcı olur fikir verrseniz çok mutlu olurum. Bu arada kendini didikleme sebebi ya yeni tüy yada canı sıkıldığı için olur diye okudum yine başka bir sitede fakat canının sıkışmaması için illa bir eş mi gerek ondan emin değilim hiç yanlız değil sürekli başka birinin omzunda yada halıda fosforlu sarı kalem ile oynuyor:)) ayna da denedim ama ne zmn kafesine ayna koysam bana gelmiyor kafesten çıkmıyor o yüzden aynada çözüm değil gbi...

Maşallah kusunuza. Muhabbet kuşları 4 mevsim tüye girebiliyor siz fis fis ile yıkayın ama tutup suya daldirmayin Güle güle besleyin

Bencede tüye girerler her zaman

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Geri