Karadeniz Pet

Kış mevsimi hakkında

Cihan UYĞUR

Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar,mağlum kış mevsimine girmekteyiz,kuşlarımız için her türlü tedbiri alıyoruz,tabi ki bir çoğumuz kaygı içerisinde olduğumuz durumlar var.ben daha önceleri evde bakıyordum,şimdi kendime ait bşr hobihanem var,yani ilk kış mevsimi olacak kısmet olursa,içeride profosyonel bir havalandırma sistemi bulunmuyor,sadece bir pencere var,onun kanadından çıkarıp sineklik taktırmıştım,Bulundukları ortam gündüz 22 derece sabahın erken saatlerinde ise 20 derecelerde oluyor,her ihtimale karşı 3 gündür pencereyi taktım fakat bu defa da hiç hava girecek yer kalmıyor,şimdi bu pencere tamamen çıkıp yani sadece sineklikten girecek hava şeklinde mi Olmalı yoksa pancere takılı ayrıyeten kış aylarında radyatör şeklinde ilave bir Isıtma sistemi kullanmak mı?gerekir
Fikir ve Tecrübe açısından Sayın [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] bey'in fikrini alayım,sanırım Öncesinde Isıtma sistemi kullanıyordu,sonradan kış mevsiminde Isıtma olayını sonlandırmıştı,konu fikir Amaçlı herkese Açıktır,her türlü deneyim paylaşalım,tabi her ilde sıcaklık ve soğukluk Farkları oluyor,bunları da belirtelim,sağlıklı ve keyifli üretimler olsun

Cihan, hiç ısıtmadım ben kümesi. Yağlı radyatör almıştım. Kullanmadım.
Benim kümes zaten 6m². Dört duvar, tavan ve tabanda ısı yalıtımı var. Geçtiğimiz kış çok soğuk geçmişti hele ki bir hafta boyunca sıcaklık sıfır santigrat derece altında seyretmişti. O süre boyunca benim kümesin iç ısısı 10°C altına düşmedi. Üretim de devam etti, kuşlarda yavrularda problem olmadı.

Cihan, hiç ısıtmadım ben kümesi. Yağlı radyatör almıştım. Kullanmadım.
Benim kümes zaten 6m². Dört duvar, tavan ve tabanda ısı yalıtımı var. Geçtiğimiz kış çok soğuk geçmişti hele ki bir hafta boyunca sıcaklık sıfır santigrat derece altında seyretmişti. O süre boyunca benim kümesin iç ısısı 10°C altına düşmedi. Üretim de devam etti, kuşlarda yavrularda problem olmadı.

Havalandırma sistemi var mı?sizin kümeste Levent bey
Yani Levent bey öneriniz benim pencereyi hiç takmamam ve ısıtıcı kullanmamam yönde mi?

Bence pencerenin kapagini takmalisin..Havalar sogudugu icin hava akimi cok fazla olur ve kuslari hasta edebilir..Gunluk havalandirman yeterli olur..Mesela temizlige yada yem su degisimi icin indiginde 1 saat havalandirman kis mevsiminde yeterli olacaktir..Isitma olarakta otomatik zaman ayarli yagli radyator kullanmani oneririm..Bol bereketli uretimler dilerim..

Havalandırma sistemi var mı?sizin kümeste Levent bey
Yani Levent bey öneriniz benim pencereyi hiç takmamam ve ısıtıcı kullanmamam yönde mi?

Kümeste 1 vasistas pencere var. Yazın sürekli aralık duruyor. Hava 10 derece altına düştüğünde kapatıyorum. Cam üzerinde plastik menfezlerden var. Şu kombicilerin pencereye taktığı şeffaf plastik ızgaralı oradan hava giriş çıkışı oluyor. Kğmes 6m² ancak tavanı oldukça yüksek 3,5-4m. var. İçerde yeterince temiz hava oluyor. Ben akşamları temizlik ve yemleme için girdiğimde 1 saat kadar kapısı da açık kalıyor. Tabi herkesin kümesi ve sistemi farklı olabilir. Önemli olan kuşların temiz, havadar ve ışık alan bir ortamda bulunmaları..

Son düzenleme:
Bence pencerenin kapagini takmalisin..Havalar sogudugu icin hava akimi cok fazla olur ve kuslari hasta edebilir..Gunluk havalandirman yeterli olur..Mesela temizlige yada yem su degisimi icin indiginde 1 saat havalandirman kis mevsiminde yeterli olacaktir..Isitma olarakta otomatik zaman ayarli yagli radyator kullanmani oneririm..Bol bereketli uretimler dilerim..

Serkan bey tşkler,sineklik de bulunsa içeriye bir hava girişi oluyor sonuçta,radyatör konusunda bir araştırma yapayım o zaman bu konuda kararsızdım,

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:56 -->-> Daha önceki mesaj 11:55 --

Kümeste 1 vasistas pencere var. Yazın sürekli aralık duruyor. Hava 10 derece altına düştüğünde kapatıyorum. Cam üzerinde plastik menfezlerden var. Şu kombicilerin pencereye taktığı şeffaf plastik ızgaralı oradan hava giriş çıkışı oluyor. Kğmes 6m² ancak tavanı oldukça yüksek 3,5-4m. var. İçerde yeterince temiz hava oluyor. Ben akşamları temizlik ve yemleme için girdiğimde 1 saat kadar kapısı da açık kalıyor. Tabi herkesin kümesi ve sistemi farklı olabilir. Önemli olan kuşların temiz, havadar ve ışık alan bir ortamda bulunmaları..

Benim pencere de vasistas sistem hatta bugun sisteminde sorun vardı hafif havada Aralık bıraktım birden düşünce camı kırdı,sabah camı değiştirdim benim toplam alan 15 m2 olması Lazım Işık gündüzleri sürekli açık 6-9 kadar beyaz otomatik aydınlatmalı loş bir Işık bulunuyor

Merhaba.Ben Tekirdağ'da oturuyorum.Kapalı balkonda bst'in PVC kafesleri ile kuşları baksam üşürler mi?

Cihan hocam sizin yer hatırladığım kadarıyla ısı yalıtımlıydı. Isı yalıtımı büyük bir oranda sorunu çözüyor.

Cihan hocam sizin yer hatırladığım kadarıyla ısı yalıtımlıydı. Isı yalıtımı büyük bir oranda sorunu çözüyor.

Evet Uğur bey mantolama yaptırmıştım,geçen yıl ama Kuşlarımı ılkbaharda taşımıştım,şu anki hava sıcaklığı gaziantep gündüz 23 akşam 10 derece benim hobihane 20 derece ortalama ısısı bulunuyor.inş yalıtım işe yarar.

Geri