Karadeniz Pet

Kursak mantarı

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Bir follukta 4 yavrum vardı. Fakat ikisi bir türlü gelişmedi. Farkettim ki anne çok az besliyor. Ve erkekle eslesmelerini gördüm. Ve yumurtlayacagindan onlara bakmadığını düşündüm. Son zamanlarda en kucugu can cekisecek duruma geliyordu açlıktan. Ben bir kaç kez besleyip gene annenin yanına koydum. Ama olmayınca ikisini birden alıp eve getirdim. Ikisi de çok iyiydi 1 haftaya yakın oldu. Yemeleri çok güzeldi kutsallarına aparatı sokmadan bile saniye içinde yemeklerini yiyorlardı. Fakat dün gece en küçüğün kursağında şişmiş hava gördüm. Bunu bir kaç kez yaşadım. Ve hep ölümle sonuçlandı. Bugün beslemeye kalktım gene şişti. Isteği eskisi gibi olmasada yemek yemeye gene hali var yemek istiyor. Ama kuşta eski canlılık kalmadı. Mama 3 saate hiç kalmazdı kursakta ama şimdi az da olsa kalmış. Mantar başlangıcı direk kursakta başlar mi. Ilk gaga da ayaklarda başlamaz mı. Şu günlerde 3 yem kıran kuşumu aşırı halsizlik agiz kokusu salyayla kaybettim. Yem kirmaya başlıyorlar. Daha sonra oluyorlar. Olmeyenler de var. Ama bir sorun oldugunu dusunmeye basladim. Kesin emin olmadan ilac kullanmak istemiyorum. Ayakta ve gagada basliyorsa ilk kursaga gecmeden demek ki mama da bir problem var diyecegim. Kendim yapiyorum cunku. Bir kac kere internetten soylemistim. Ama çok pahalı geldiği için kendim yapmaya başladım. Çünkü haftada o gönderdikleri kutu bitiyor. Bu arada ölen kuşlar halsizlesince de yemek yemeyi kesince de bu mamayla baktım. Içinde bebe buskivisi bebelac mısır buğday pirinç unu var.

Bir follukta 4 yavrum vardı. Fakat ikisi bir türlü gelişmedi. Farkettim ki anne çok az besliyor. Ve erkekle eslesmelerini gördüm. Ve yumurtlayacagindan onlara bakmadığını düşündüm. Son zamanlarda en kucugu can cekisecek duruma geliyordu açlıktan. Ben bir kaç kez besleyip gene annenin yanına koydum. Ama olmayınca ikisini birden alıp eve getirdim. Ikisi de çok iyiydi 1 haftaya yakın oldu. Yemeleri çok güzeldi kutsallarına aparatı sokmadan bile saniye içinde yemeklerini yiyorlardı. Fakat dün gece en küçüğün kursağında şişmiş hava gördüm. Bunu bir kaç kez yaşadım. Ve hep ölümle sonuçlandı. Bugün beslemeye kalktım gene şişti. Isteği eskisi gibi olmasada yemek yemeye gene hali var yemek istiyor. Ama kuşta eski canlılık kalmadı. Mama 3 saate hiç kalmazdı kursakta ama şimdi az da olsa kalmış. Mantar başlangıcı direk kursakta başlar mi. Ilk gaga da ayaklarda başlamaz mı. Şu günlerde 3 yem kıran kuşumu aşırı halsizlik agiz kokusu salyayla kaybettim. Yem kirmaya başlıyorlar. Daha sonra oluyorlar. Olmeyenler de var. Ama bir sorun oldugunu dusunmeye basladim. Kesin emin olmadan ilac kullanmak istemiyorum. Ayakta ve gagada basliyorsa ilk kursaga gecmeden demek ki mama da bir problem var diyecegim. Kendim yapiyorum cunku. Bir kac kere internetten soylemistim. Ama çok pahalı geldiği için kendim yapmaya başladım. Çünkü haftada o gönderdikleri kutu bitiyor. Bu arada ölen kuşlar halsizlesince de yemek yemeyi kesince de bu mamayla baktım. Içinde bebe buskivisi bebelac mısır buğday pirinç unu var.
Kursak mantarı gaga ve ayaklarda başlamadan kursağa sıçramaz diye bir şey yoktur, çoğunlukla yediklerinin kalitesinden dolayı ve hijyen olmamasından dolayı kaynaklanır. Geçmiş olsun. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Son düzenleme:
Trichomanisis tedavisi uygulayınız. Anneleri beslemiyor diye düşünmeniz en başından hatalı idi. Kuşların boğazlarında yutma zorluğu var. Flagyl damlatın 1 damla sabah 1 damla akşam. Varsa bakıcıların altına sürün. 3 gün sabah akşam birer damla uygulayın.
Geçmiş olsun.

Ha bu arada o hastalık anne babadan geçiyor yavruya. Onlarıda ilaçla tedavi etmeniz gerekiyor. Hatta o kuşlar yavrularını tam doyuramıyordur. Zayıf yavrular büyütüyorlardır.

Bahsettiğiniz ilacı nerden temin edebilirim Ayhan Bey ?

Anne babanın suluguna nasıl koyabilirim ne kadar koyabilirim anlatırsanız da çok sevinirim.

Ve bu ilacı tüm kuşlara versem ne olur ne maz diye uygun olur mu?

Hepsine verebilirsiniz İlacı Eczaneden bulursunuz. Reçetesiz vermiyorlar yazdırmanız gerek. Veterinerden ronidazol veya cocsigell de alabilirsiniz aynı etkiye sahiplerdir. Ama enjektörün havasını almadan mamayla birlikte yavruların kursağına hava basıyor olabilir misiniz onu da bir düşünün.

Onu da dusundum. Ama ben öyle bir şey yapıyor olsam heralde yemek borusu şişmeye başladı. Bu kadar da olmazdı diye düşünüyorum. Yanı mantar olduğunu düşünmeye başladım. Gelişimleri falanda olmayınca. Aslında dediğim gibi mamayı ben siringayla kursağa aparatı sokmadan bile çok güzel alıyordu hemen kursağa. Hatta en iyi o alıyordu. Şimdi bile almaya çalışıyor. Ama acı verir diye direk kursağa veriyorum. Ve aparatı sokarken zaten belli şekilde şişliği anlaşılıyor

Sağlık ocağı antibiyotik olduğu için yazmadı fakat elinde bulunan albitrol diye aynı etkiye sahip ilacı verdi. Biliyorsanız dozunu söyleyebilir misiniz. Mikostatinde aldım onunda dozunu yazabilir misiniz kuş can çekişir vaziyetteydi sabah. Sabah kuşağındaki havayı siringayla çektim. Şimdi de biraz ıyi ama hala can çekişir durumda acil yazar misiniz. Bu arada verdiği ilaç hap şeklinde

Son düzenleme:
Kuşun ağzına sikamadım fakat kursağına siktim. Ağzına da çok az damlayın daha sonra. Diğer kuşlara 5 litrelik suya nasıl uygulamalıyım mikostatin ve flagyl 'e es değer olan hapı?

Elif Hanım,
(Flagyl)İlaç anti protozoal etkili. Yani asalak öldürücü. Asalaklar özellikle boğaz, yutak ve hemen çevresinde yerleşik. Bu nedenle damlalıkla ağzına vermenizde direkt temas noktasında büyük fayda var. Kursakta yerleşik değil. Tabi ilaç etken madde kana karışacak ve tüm vücuda zamanla yayılacak ama eğer kuşun ağzına damlalıkla uygularsanız hemen sonuç alacaksınız. Kuşun ağzını açtırma videosu youtube kanalımda mevcut. Geçmiş olsun.

Ama flagyl yazdiramadim bu hap seklinde olani suyla karistirip birazini agzindan damlatsam yarar saglamaz mi. Cunku cok uğraştım yazmadı eczanelerde vermedi.

Hasta olmayan kuşlara önlem amaçlı mikostatini ve hapı nasıl uygulayabilirim? Çünkü bazılarının yavrularında gelişme bozuklugu oluyor bu sıralar

Ama flagyl yazdiramadim bu hap seklinde olani suyla karistirip birazini agzindan damlatsam yarar saglamaz mi. Cunku cok uğraştım yazmadı eczanelerde vermedi.
Veterinere başvurunuz. Hastalığın adını size bildirdim. Bu hastalığa ait ilacı talep edin. Bulamazsanız forumda bir çok veterinerin adresi var. Bir tanesinden kargo ile de alabilirsiniz.

Bende muhabbet kuşumda kursak mantarından şüpheleniyorum. Yem yedikten sonra ağzını açıp açıp kapatıyor. Sanki dişiye yem kusarken de zorlanıyor. Kanatlarıda düşük duruyor. Onun dışında en ufak bir sağlık sorunu yok. Sizde de bu belirtiler var mı?

Sizinkinin kursak mantarı olduğunu düşünmüyorum. Benim elimdekiler yemek bile yemiyor ve halsiz bitkin ertesi gününe sağ çıkan olmadi. 4 kadar kuşumu böyle kaybettim.

Toplu iğne başı kadar tozu 3-4 damla suda çözün ve tamamını kuşların ağzına damlatın. Yavruların mamalarına da o çözeltinin bir damlasını damlatın. Günde iki kez.
Eğer suya katacaksanız yarım suluğa 1 tabletin 1/8 ini eriterek verin.

Çok teşekkür ederim selçuk bey. Bütün üretimhaneye mikostatin den verdim. Her suluga 2ser damla damlattim. Bir zararı olur mu acaba. Yarın suluklari tazelicem tekrar. Bir de mikostatinden sonra o hapı versem zararı olur mu kuşlara

İkisini beraber vereceksiniz bide bir suluğa iki damla vermemin herhangi bir anlamı yok. Hiç vermemek daha mantıklı. Çeyrek suluğa 5 damla şeklinde veya her kuşun ağzına sabah akşam birer damla şeklinde vermelisiniz. İki ilacı aynı suya karıştırarak da verebilirsiniz. 2 damlanın 100 CC suda dağıldığını düşünsenize 1 damlanın 1/100’ünü içmiş olur kuş hiç anlamı yok.

Geri