Karadeniz Pet

Sağlıklı bir kuşa mikosatin verilirse nasıl sonuçları olur? Petshop'um bana kursak mantarı olabilir ama yoksa da ilaçdan bir zarar gelmez dedi.

Eburwin

Yeni Üye
Sağlıklı bir kuşa mikosatin verilirse nasıl sonuçları olur acaba? Petshop'um bana kuşum için kursak mantarı olabilir ama hasta değilse de ilaçtan bir zarar gelmez dedi. Her türlü kullanman boşa gitmez dedi. Mikosatini formda biraz araştırınca da etkili ve ağır bir ilaç olduğunu öğrendiğim için kaygılandım.

Antifungal, yani mantara karşı kullanılan bir ilaç. Antifungal ilaçların gereksiz yere kullanımı zararlı diye biliyorum. Kursaktan ve dışkıdan örnek alıp swap testine bile gerek kalmadan, mikroskopta inceleyerek teşhisi koyabilirdi aslında.

Kuşunuzun durumu nasıl?

Yaklaşık 12 gündür yem yerken boğazını içine çekip çekip geri yemeye devam ediyordu. Daha önce hiç böyle yapmamıştı. Birkaç gündür de yemleri ağzında geveliyor ve yemeye devam ediyor. Önceden de geveleme vardı ama biraz daha arttı gibime geliyor, belki daha dikkatli olduğumdan da onu çok izlemiş olabilirim ama gevelemeleri arasında yem yemeye devam ediyor. Dişi bir kuş, ilk defa dün 3 tane yem çıkardı ağzından ve yapışan bir şey gibi değildi sadece ağzından çıkardı gibi. Sonra yine ilk defa dünden önce akşama doğru siyah dışkılamaya başladı. Dün de ara ara yeşil dışkıladı ara ara da siyah dışkıladı. Enerjik bir kuş, yüksekte benim koyduğum bir odunun üzerinden oturuyor ve etrafı izliyor gün içinde. Kafesine acıktığında girip yemini yiyip çıkıyor. Dikkatini çeken bir şey olursa da uçuyor bakıyor. Biraz kızışmaya başladığını düşünüyorum, mutfak dolabındaki gazeteleri parçalıyor, dolabı kapatınca durmadan sinirli ve küfür eder gibi sesler çıkarıyor. Dolabı açınca sakinliyor.

Mikosatin'i her ş
Antifungal, yani mantara karşı kullanılan bir ilaç. Antifungal ilaçların gereksiz yere kullanımı zararlı diye biliyorum. Kursaktan ve dışkıdan örnek alıp swap testine bile gerek kalmadan, mikroskopta inceleyerek teşhisi koyabilirdi aslında.

Kuşunuzun durumu nasıl?
Sizce mikostatin kullanmak nasıl bir etki bırakır kuşumda. Sitede kusma, ishal gibi semptomlar gördüm kullanımında. Ağı bir ilaçmış sanırım.

Mikosatin'i her ş

Sizce mikostatin kullanmak nasıl bir etki bırakır kuşumda. Sitede kusma, ishal gibi semptomlar gördüm kullanımında. Ağı bir ilaçmış sanırım.
Sadece antifungal bir ilaç olması değil dediğim gibi antibiyotik de olsa gereksiz yere kullanılan tüm ilaçlar zararlı olur. Ama ben mikostatinin ağır sonuçlar doğuracağını pek sanmıyorum. Etkisini seyreltmek için ağızdan değilde suluktan verin isterseniz, böylece direkt yoğun bir durumla karşılaşmaz. Son karar size ait tabiki.

Sadece antifungal bir ilaç olması değil dediğim gibi antibiyotik de olsa gereksiz yere kullanılan tüm ilaçlar zararlı olur. Ama ben mikostatinin ağır sonuçlar doğuracağını pek sanmıyorum. Etkisini seyreltmek için ağızdan değilde suluktan verin isterseniz, böylece direkt yoğun bir durumla karşılaşmaz. Son karar size ait tabiki.
Anladım, suluktan daha hafif olacaksa ve siyah dışkı devam ederse mikostatin'i evde bulunduracağım. Teşekkürler 🍀

Anladım, suluktan daha hafif olacaksa ve siyah dışkı devam ederse mikostatin'i evde bulunduracağım. Teşekkürler 🍀
Kuşunuz siyah dışkı mı yapıyor? Bunu öncesinde dediniz mi hatırlamıyorum ama siyah dışkı problemi varsa kullanmayın.
Siyah dışkı problemi başka hastalık ya da sorunlara işaret edebilir

Ne gibi hastalıklar? Ben kendim de araştıracağım ancak ön yönlendirme çok daha işe yarar olur. Hemen yukarıda İsmail Erden'e problemi ve süreci açıkladım.

Siyah dışkı süreklilik arz ediyorsa genelde koksidiyoz belirtisi veya yetersiz beslenme kaynaklı olabiliyor. Ancak şunuda belirtmek istiyorum; ben kuşuma mikostatin kullanmıştım. Kusması vardı diye. Ancak enerjisi, iştahı vs çok iyiydi hasta gibi değildi sadece geceleri kusmuştu. Ve kusmadan saatlerce önce 2 kere falan siyah dışkı dışkı yapmıştı. Yani farklı sebepleri olmasıyla beraber, ana iki ana nedeni; genelde koksidiyoz ve yetersiz beslenme oluyor.

Dışkısını atarsanız daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Ama yeni yapılmış olmalı

WhatsApp Image 2023-09-10 at 17.11.28.jpeg
WhatsApp Image 2023-09-10 at 17.11.36.jpeg
WhatsApp Image 2023-09-10 at 17.11.44.jpeg

Şu an yeşil normal dışkıya başladı, bunları 2 gün önce dışkıladığı an çekmiştim.

İlk iki dışkı değil ama üçüncüsü düşündürücü. Normale döndüyse sorun yok ama takipte olun. Kuşunuza herhangi bir vitamin, probiyotik kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız aşağıya eklediğim tablodaki ürünleri temin edip kullanınız. Hem ilaç kullanırsanız öncesinde faydası olur hem de ilaç sonrasında da ihtiyacınız olabilir. Zararı olmaz ama önemli faydaları vardır.
Polish_20230814_211925118.jpg

Geri