Karadeniz Pet

Gayet sağlıklı ve canlı olan muhabbet kuşum bugün halsiz ve ishal durumda acaba ne olmuş olabilir ?

Ü

Üye silindi 46269

Guest
İyi günler, yaklaşık 7 aylık olan erkek jumbo bir muhabbet kuşu sahibiyim. Kuşum sürekli hareket eden, öten bir kuş. Dışkısında da bugüne kadar ishal dahi görmemiştim. Kuşum peteğin yanında sıcakta duruyor geceleri ayrı odası olduğundan rahat uyuyor, suyuna düzenli vitamini ni koyarım, yeminide kaliteli vitaminli yem alırım. Ama bugün beni endişelendiren bir durum sezdim. Kuşum, bugün biraz daha uykulu, kimi zaman koyu yeşik dışkı bazende sulu dışkı yapıyor. Elime aldığımda da halsiz, uyukluyor. Bugün yaşadığım yerde de hafa kapalı ve yağmurluydu. Acaba bundan dolayımı uyukluyor? Tüğlerinde kabarıklılık yok. Yani bundan önce sürekli canlı neşeli olan bir kuş neden böyle olur bir cevaplamanız varmı sayın forum şimriden hepinize çok çok teşekkür ederim.

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kuşu ve dışkılarını görmeden yorum yapmak anlarsınız ki doğru olmaz. Kuş tünekte dururken kısa bir videosunu paylaşın ve beyaz peçete üzerine yapılmış güncel dışkılarının fotoğrafını paylaşın,en az 6-7 adet dışkı yapsın. Verdiğiniz yem ve takviyeler hangi marka bunu da belirtin lütfen. Kuş cereyana,hava akımına maruz kaldı mı? Oda sıcaklığı kaç derece?

Kuşu ve dışkılarını görmeden yorum yapmak anlarsınız ki doğru olmaz. Kuş tünekte dururken kısa bir videosunu paylaşın ve beyaz peçete üzerine yapılmış güncel dışkılarının fotoğrafını paylaşın,en az 6-7 adet dışkı yapsın. Verdiğiniz yem ve takviyeler hangi marka bunu da belirtin lütfen. Kuş cereyana,hava akımına maruz kaldı mı? Oda sıcaklığı kaç derece?
Cevaplamanız için çok teşekkür ederim, kuş herhangi bir cereyan altında kalmadı, genellikle canı istediği zaman banyosunda banyo yapar ama fazla ıslatmaz kendini, malum kış ayı olduğundan onun olduğu odanın camını fazla açmıyorun açarsamda onu diğer sıcak odalara götürüyorum. Yem olarak enjoy vitaminli olan ( File markette satılan ) yemleri alıyorum, suyuna her gün damlattığım vitaminde biyo anisol sizlere fotoğrafları atayım daha iyi analiz edersiniz.

Oda sıcaklığı şuan 48 derece

Medya öğesini görüntüle 1766

Dışkılarına da bakalım.
Videoya göre anormal bir durum görünmüyor.
Yem markanızı değiştirmenizi öneririm. Renkli şeyler içeren hiçbir yemi almayın,renkli ekmek renkli draje vs olmamalı.
Garden Mix veya Versele Laga alabilirsiniz.
Kullandığınız vitamin iyi mi kötü mü bilmiyorum onun yerine Röhnfried Gervit-w tavsiye ederim, profesyonel üründür.
Oda sıcaklığına gelirsek kuşun odası sabit ısıda olmalı ve 22-24 derece arası 👍

Dışkılarına da bakalım.
Videoya göre anormal bir durum görünmüyor.
Yem markanızı değiştirmenizi öneririm. Renkli şeyler içeren hiçbir yemi almayın,renkli ekmek renkli draje vs olmamalı.
Garden Mix veya Versele Laga alabilirsiniz.
Kullandığınız vitamin iyi mi kötü mü bilmiyorum onun yerine Röhnfried Gervit-w tavsiye ederim, profesyonel üründür.
Oda sıcaklığına gelirsek kuşun odası sabit ısıda olmalı ve 22-24 derece arası 👍

Geri dönüşünüz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hemen geri cevap veremedim ancak bu sırada kuşu gözlemledim. Her sabah kargalara öten kuşum iki sabahtır ötmüyor. Ve dün kafes altı kağıdını değiştirmiştim sizinde önerdiğiniz gibi dışkılamasını gözlemledim.sabaha kadar katı dışkılamış az önce elime aldım sevdim, parmağımı uzatıncs kendi geliyor her neyse kafese koyduğumda sulu dışkı yapmış. Fotoğrafını yükleyeyim sizde bir analiz yapın. Tekrardan çok teşekkür ederim öneriler ve ilginiz için.

Medya öğesini görüntüle 1769

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri dönüşünüz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hemen geri cevap veremedim ancak bu sırada kuşu gözlemledim. Her sabah kargalara öten kuşum iki sabahtır ötmüyor. Ve dün kafes altı kağıdını değiştirmiştim sizinde önerdiğiniz gibi dışkılamasını gözlemledim.sabaha kadar katı dışkılamış az önce elime aldım sevdim, parmağımı uzatıncs kendi geliyor her neyse kafese koyduğumda sulu dışkı yapmış. Fotoğrafını yükleyeyim sizde bir analiz yapın. Tekrardan çok teşekkür ederim öneriler ve ilginiz için.

Medya öğesini görüntüle 1769
Dışkıları lekeli. İçme suyu olarak ne veriyorsunuz? Kapalı hazır su veriniz. UV filtresiz hiçbir suyu vermeyin,örneğin çeşme suyu gibi,arıtma suyu gibi,kaynak suyu gibi..
Bunlar bakteriyel enfeksiyona davetiye çıkartır.
Kuşunuzu kanatlı kuş veterinerine götürmenizi öneririm çünkü dışkılar normal değil,bakteriyel enfeksiyon dışkısı ve sulu dışkılamaya da başlamış. Kanatlı veterineri dışkıları kontrol etmeli 👍🏻
Hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz veya kendiniz araştırabilirsiniz 👍

Dışkıları lekeli. İçme suyu olarak ne veriyorsunuz? Kapalı hazır su veriniz. UV filtresiz hiçbir suyu vermeyin,örneğin çeşme suyu gibi,arıtma suyu gibi,kaynak suyu gibi..
Bunlar bakteriyel enfeksiyona davetiye çıkartır.
Kuşunuzu kanatlı kuş veterinerine götürmenizi öneririm çünkü dışkılar normal değil,bakteriyel enfeksiyon dışkısı ve sulu dışkılamaya da başlamış. Kanatlı veterineri dışkıları kontrol etmeli 👍🏻
Hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz veya kendiniz araştırabilirsiniz 👍
Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın işteydim de , edirne havsa da yaşıyorum. Dediğiniz yem ve vitaminleri hemen aldım. Kuş eve geldiğimde çok neşeliydi ve hala ötüyor, evin sıvaklığı 29 derece. İçme suyu olarak marka verece olursam öz kaynak ve abant su kullanıyorum. İşten gelir gelmez bir arkadaşımın akrabası olan Tavuk, güvercin, papağan muhabbet kuşu vb alanındaki Veteriner bir arkadaşa gittik. İshal için gold bir b 50 cc yarım suluğa 4 damla olacak şekilde vitamin verdi. Stres yada soğuk algınlığından olabileceğini söyledi sizin dediğiniz vitaminleri önerdi ayrıca yeminide sizin dediğinizi önerdi. Çok çok teşekkür ederim yardımınız için. Kuşum iyileşir değilmi ? Birde Röhnfried mi önce kullanayım veterinerin verdiğinimi ? Yeniden çok teşekkür ederim var olun sağolun

Geri