Karadeniz Pet

💙BirdLover💙

Emektar Üye
Katılım
15 Şub 2024
Mesajlar
1,727
Tepkime puanı
407
Kafes Temizliği Nasıl Yapılır?
Kafes temizliği evcil kuşların bakım ve sağlığı açısından oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir alandır.Ne yazık ki bazı kimseler beslediği kuşların canını önemsemez ve kafes temizliğini ciddiye almaz sonra da kuşlar kirli kafes-yemlik-su kabı sebebiyle hastalığa yakalandığında internet üzerinden tedavi arayışına geçerler. Kimisi hastalıktan kurtulamayıp hayatını ne yazık ki kaybeder.İş işten geçmiş olur.

Evlerimizin neşesi olan kuşlarımızın bu raddeye gelmemesi için tedbirli olmak gerekmektedir ve bunlardan birisi de kafesi profesyonel olarak dezenfekte etmektir.


Peki Kafes Temizliği Nasıl Yapılır?

1-)Öncelikle yemlikteki yemi,kalamar kemiğini,gaga taşını,grit kuş kumunu,daldarıyı vb ürünleri kafesten çıkartalım.
Daha sonra kafesi yıkayabileceğimiz uygun bir ortama koyalım.

2-)Tünekleri çıkartalım,üzerinde dışkılar varsa kazıyarak temizleyelim.Aynı şekilde kafes tabanındaki ve ızgaradaki dışkıları da temizleyelim dışkı izinin dahi kalmamasına dikkat edelim.

3-)Daha sonra temiz bir leğene biraz sıcak su ve biraz da bulaşık deterjanı ekleyelim, Pril olabilir. Daha sonra temiz bir sünger ile önce yem kabı ve suluğu yıkayalım daha sonra kafesin ön,arka ve yan kısımlarını,tünekleri, oyuncakları ve en son kafesin ızgara ve taban kısmını yıkayalım. Köpüklü olarak 5-10 dakika bekletelim daha sonra sıcak su ile durulama yapalım. Eğer sıcak suyu kaldıramayan eriyen oyuncaklar varsa o ürünleri oda sıcaklığındaki su ile durulayalım.


Ön Temizliği Yaptık Şimdi Profesyonel Temizlik Bölümüne Geçiyoruz

📍 Profesyonel temizlik için bakteri ve virüsleri öldüren dezenfektan kullanmalıyız. Elma sirkesi,pril gibi ürünler profesyonel temizlik sağlamaz,bazı bakterileri ve virüsleri öldüremez.

Kafes temizliğinde kullanılabilecek profesyonel bir dezenfektan olan Virkon S kullanımından bahsedelim.

Virkon S nasıl kullanılır?

1 litre oda sıcaklığındaki suya(hazır şişe suyu olması iyi olur) 5 gr Virkon S ekleyelim ve karışmasını sağlayalım.Su pembe rengini alacaktır. Hazırladığımız bu dezenfektanı spreyleme yöntemi ile de kullanabiliriz veya sünger yardımı ile kafesi,tünekleri ovalayarak da.Püskürtme(spreyleme) yöntemini kullanmak daha rahat oluyor tavsiye ederim,basınçlı su pompası kullanabilirsiniz.Yemlik ve suluğa,tüneklere,oyuncaklara Virkon S sıkalım.
Virkon S kullandıktan sonra 10 dakika kadar bekletelim. 10 dakika bekledikten sonra her şeyi çok iyi şekilde durulayalım.Kafesi ya açık alanda çok iyi kurutun ya da peçete veya temiz bir bezle suyunu iyice alın. Ve kafes temizliği bu kadar 👍🏻☺️
Virkon S kuş gribinde bile etkili bir üründür, profesyoneldir,kendim de kullanıyorum beğendiğim bir dezenfektan.

📍Virkon S kesinlikle sıcak su ile hazırlanmamalıdır,sıcak su Virkon S 'i bozar.
Yem kabı ve suluğu haftada 1 kez,
kafes/tünek/oyuncakları 15-20 günde 1 kez Virkon S veyahut muadil bir dezenfektan ile temizlemek idealdir 👍🏻

Unutmayalım kirli kafesler sebebiyle kuşlarımız kolayca hastalığa yakalanabilirler. Onların iyiliği için bakımlarını aksatmamalıyız. 🌸☺️
 
Geri
Üst