Karadeniz Pet

💙BirdLover💙

Emektar Üye
Katılım
15 Şub 2024
Mesajlar
1,727
Tepkime puanı
407

Evcil Kuşların Banyo Yapması Hakkında Bilinmesi Gerekenler​

📍Kuşlarımızın banyo yapması sağlıkları açısından gerekli ve çok önemlidir. Özellikle tüy dökme döneminde banyo yapmaları rahatlamalarına yardımcı olacaktır. Yaz aylarında haftada 1-2 kez, kış mevsiminde ayda 1 kez banyo yaptırmak idealdir. Kış mevsiminde kuşun odasının oda sıcaklığında olması gerekir,çok soğuk ve çok sıcak olmamalıdır.

📍Banyo suyu mutlaka içme suyu(kapalı hazır su) olmalıdır.Çeşme veya arıtma suları çok iyi arıtılmış sular değildir. Arıtma ve çeşme sularını kaynatsak da bazı bakteriler 100 derecenin üzerinde de yaşar, kuşlarımız bu sudan içerse bakteriyel enfeksiyona yakalanabilir.

📍Banyo suyunun sıcaklığı soğuk ya da sıcak olmamalıdır,ılık olması idealdir.

📍Banyo suyunun içerisine sirke,limon,şampuan(bebek şampuanı da dahil) gibi ürünler eklenmemelidir.Bu ürünler kuşlarımızın vücudunun ph dengesini bozup olumsuz durumlara yol açabilir.Ayrıca sirke gibi keskin kokulu ürünler kuşların hem kötü kokmasına sebep olur hem de kuşlarımız bu kokudan rahatsız olurlar.

📍Nadiren banyo suyuna 1 mercimek tanesi kadar entrobac probiyotik eklenebilir.


📍 Banyo kaplarının geniş hacimli ve deri ile temasa uygun(hipoalerjenik) olmasına dikkat etmek gerekir. Dar banyo kaplarında kuşlar rahat yıkanamazlar.Kuşun boyunun yarısına yakın veya biraz daha az su eklenebilir.Dilerseniz kuşu banyo yapmaya çekebilmek için banyoluğuna iyice yıkanmış birkaç adet marul ekleyebilirsiniz.Banyo yapmayan kuşlar için kuş kafes içindeyken spreyleme yapılabilir fakat çok fazla yakından sıkılmamalı ve kuşu çok ıslatmamak gerekir. Kuşlarımız kendileri yıkanmalıdır ya da spreyleme yöntemi kullanılmalıdır. Kuşu elimize alıp yıkamaya çalışmak son derece hatalı bir davranıştır. Bu gibi durumlarda kuşun ciğerlerine su kaçabilir,stres oluşabilir.

📍Dış parazit ilacı kullanan kuşlar 3 gün sonra banyo yapmaları uygundur.


📍Banyo yaptıktan sonra kuşumuzu sabit duracağı uygun ortama alalım. Çünkü kanatları ıslakken hem düzgün uçamayacak hem de kanat çırptıkça rüzgar olacaktır. Kafese koyup kendiliğinden kuruması uygun olacaktır.
Kurutmak için fön-saç kurutma makinesi kesinlikle kullanılmamalıdır ve cereyandan, hava akımından kuş muhafaza edilmelidir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Geri
Üst