Karadeniz Pet

Seyahat Çantası ve Taşıma Kafesi

Merve

Moderatör
Yönetici
Seyahat Çantası ve Taşıma Kafesi
Merhabalar, muhabbet kuşlarımızla yolculuk yapmak için yolculuk esnasında seyahat çantası ya da taşıma kafesi kullanmamız en doğrusu olacaktır. Çünkü yolculuk esnasında kuşların alanını ne kadar daraltılsak o kadar güvenli olmaktadır. Piyasada bulunan iki farklı seyahat ürünlerini forum için inceledim ve karşılaştırdım. Videolarına da sıkça rastlayabilirsiniz ama burada olabildiğince detaylı inceleyip kişisel tecrübe ve gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım.
Ayrıca; kuşlarınızla yolculuğa çıkmadan önce mutlaka okumanız gereken diğer bir ilgili konuyu bırakmış olacağım.
Faydalı olması dileğiyle, iyi yolculuklar, iyi forumlar 🍀✨

Mor ve pembe.jpg
Mor Pembe.jpg

Seyahat Çantası
Fotoğrafta gördüğünüz seyahat çantasının ölçüleri internette yazılan ölçülerinden birkaç cm daha küçük. Orta boy seyahat çantası olarak geçmektedir.
İnternette yazılan: 32x22x20 cm
Benim ölçtüğüme göre: 30x20x20 cm
Genel olarak güzel bir görüntüsü var. Satıcıya göre yanında gelen hediyeleri değişse de; tünek ve taşıma askısı mutlaka yollanıyor. Yine suluk takılabilmesi için yanında bir tahta parçası ve suluk yollanabiliyor. Lastik yardımıyla suluğu tünek üstüne kolayca takabiliyorsunuz. (Ama kuş içindeyken çıkartması ve takması zor)
Çantanın karşılıklı kapağı diyebileceğimiz yerleri fileli ve iki adet fermuarlı. Kuşunuz fileye asıldığında file yamulmayacak kadar kaliteli. Yani kalın bir file yapısı var, kesinlikle bir sorun yaratmaz.
Omuz askısı oldukça uzun, istediğiniz ölçüde ayarlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde elde taşıma özelliği de var.
Çantada herhangi bir kalıcı koku yok. Rahatsız olduğunuz koku durumunda havalandırabilirsiniz zira ürün tam derece açılmaktadır.
Çantanın taban kısmına, dışkısının temizlenmesi için peçete sermeniz uygun olacaktır. Aksi taktirde temizlemesi zor olabilir.

Açıkçası çantayı biraz bunaltıcı bulduğumu belirtmeliyim. Sıcak günlerde kullanım için iyi bir izlenim vermedi. Suluğu takıp çıkarma kuş içerdeyken sıkıntı yaratmaması imkansız. Ayrıca yemlik asamazsınız ve kuşunuzla iletişime geçmek telli taşıma kafesine göre daha kısıtlı. Yazın yolculuklarda çanta yerine diğer telli taşıma kafesini tercih etmek daha uygun olacaktır. Ancak kışın yolculuklarda çok kullanışlı olacağı ve soğuğa karşı daha korunaklı olduğunu söylemeliyim. Klimalı yolculuklarda da kullanışlı olacaktır ancak klima kapandığı anda kuş içeride pişecek gibi bir havası var.
Mor Canta.jpg
Mor Kus.jpg

Taşıma Kafesi
Fotoğrafını görmüş olduğunuz taşıma kafesinin ölçüleri :
Uzunluk: 22 cm Yükseklik:14,5 cm Genişlik:12,5 cm
Açıkçası görüldüğü üzere pek anlatılacak bir yanı bulunmuyor ama çekoslavak bir kuşunuz varsa o uzun kuyruğu sığmayacaktır :)
Küçük ama yolculuk esnasında kullanışlı. Küçük boy suluk tellerden çok rahat geçiyor ve fotoğrafta görüldüğü üzere mama kabında yem koyabilir yine isteğe bağlı tellere rahatlıkla dal darı asabilirsiniz. Tünek koyduğunuzda kuşunuzun kafası tavana değmiyor, sorunsuz yolculuk yapıyor. Ancak dediğim gibi çekoslavak veya iri bir kuşunuz varsa bence bu tarz kafesin bir tık büyük boyunu almanız halinde çantadan çok daha kullanışlı olacaktır. Yaz aylarında bu tarz telli taşıma kafesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü istenilen zamanda spreyleme, dal darı asabilme, kuşunuzla çantaya göre daha kolay iletişime geçebilme ve en büyük avantajı çantaya göre çok daha havadar olması.
Ancak kışın yolculuklarda üşümemesi için bu kafesi streçlemeniz gerekecek. Açıkçası ben yatay genişliği bir tık daha büyük boyunu almadığıma pişmanım. Şayet yükseklik olarak değil de, genişlik olarak bunun bir tık daha büyük boyunu alırsanız harika bir yolculuk olacaktır.
Pembe Kafes.jpg
Pembe Kus.jpg