Karadeniz Pet

Kur Kusması ve Hastalık Kusması Ayrımı (Videolu)

Merve

Moderatör
Yönetici
Kur Kusması ve Hastalık Kusması Ayrımı
Merhabalar,
Uzun süre kuş besleyenler kur kusmasıyla hastalık kusmasını çok kolay ayırt etse de; yeni kuş sahiplenenler için bu ayrım biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Kur kusması genelde videolardaki gibi, kur sesi çıkartarak ve 5-6'şar tane bütün yem olarak objelere yem bırakma şeklinde görülür. Bu esnada kuşunuzun gözlerinin küçüldüğünü fark edebilirsiniz. Kuşunuzun o anda mutlu ve enerjik olduğunu anlarsınız. Kur kusmasını oyuncaklara, aynaya, parmağınıza, kafes tellerine, suluğuna, gaga taşına ya da herhangi bir nesneye karşı yaparlar. Kur kusması tamamen doğal bir durumdur ve endişe etmeniz gerekmez. Aksine kur kusması yapan bir kuşunuz varsa sağlıklı olduğu için mutlu olmalısınız.
Kur kusmasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; kuşunuzun kustuğu yemleri asla geri yememesidir. Şayet kuşunuz kustuğu yemleri geri yerse kursak mantarına davetiye çıkartmış olacaksınızdır.

Hastalık kusmasında ise yine videodaki gibi; kuş enerjisiz olur. Kafasını sallayıp yemleri etrafa saçarak kusar. Salya ve yemle karışık kustuğu gibi hastalık kusmasında sadece salya da akabilir. Bazı hastalık kusmalarında ise yoğun kötü bir koku hakim olur. Ayrıca hastalık kusması sonrası kuşun tüyleri, gaga kenarları salyalı kusmadan kaynaklı ıslak bir hal alabilir.

IMG_20230412_205801.jpg
IMG_20230412_205739.jpg

NOT: Tüm yazı, fotoğraf ve videolar şahsıma ve muhabbetkusu.com.tr'ye aittir. Hiçbir platformda izinsiz paylaşılamaz.

Çok teşekkürler anlattığınız için. Kuşum kur kusması yapınca çok korktum hasta diye ama şimdi endişelenmeme gerek yok.

Merhaba,

Dişi kusumu erkek kuşum ile eş tutsun diye yeni aldım. 1 hafta oldu geçen hastalıklı kusma videosunda gözüktüğü gibi bir kusma yaşadı ne olduğunu anlamadım. 1 kez yaşandı ve bir daha yapmadı denk gelmedim biraz zayıf bir kuş acaba hasta mıdır. Bir de kafesin dibinde ki kendi dışkılarını yediğini gördüm inip oynuyor sandım ama yiyordu kusunca ondan dolayı diye düşündüm.

Erkek kuşum kur yaptığı için dişiye yem kusuyor erkek kuşum da hastalanır mı?

Kuşlarımın suyuna "Gold wings'in Multi vitaminin" den veriyorum 2 günde bir bunu da yazmak istedim.

Uygulaya bileceğim bir besin takviyesi var mıdır?

Düşünceleriniz nedir yardımcı olur musunuz?

İyi günler dilerim.

Merhaba,

Dişi kusumu erkek kuşum ile eş tutsun diye yeni aldım. 1 hafta oldu geçen hastalıklı kusma videosunda gözüktüğü gibi bir kusma yaşadı ne olduğunu anlamadım. 1 kez yaşandı ve bir daha yapmadı denk gelmedim biraz zayıf bir kuş acaba hasta mıdır. Bir de kafesin dibinde ki kendi dışkılarını yediğini gördüm inip oynuyor sandım ama yiyordu kusunca ondan dolayı diye düşündüm.

Erkek kuşum kur yaptığı için dişiye yem kusuyor erkek kuşum da hastalanır mı?

Kuşlarımın suyuna "Gold wings'in Multi vitaminin" den veriyorum 2 günde bir bunu da yazmak istedim.

Uygulaya bileceğim bir besin takviyesi var mıdır?

Düşünceleriniz nedir yardımcı olur musunuz?

İyi günler dilerim.
Kusma tekrarlanırsa hasta olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Ancak eve yeni gelen muhabbet kuşları direkt olarak diğer kuşla temas halinde olmamalıydı. 7-10 gün karantinada durmalıydı. Yeni konu açıp kuşun videosunu atın bir bakalım. Orada vitaminleri de söylerim.

Şahsen, erkeğimin kur yapma sırasında dişiye yiyecek kusmasının normal bir davranış olduğunu ilginç buluyorum. Bu, dişinin dikkatini çekmek için yapılır.

Muhabbet kuşum bu akşam kusma hareketi yaptı ağzını açtı ama kusmadı bunun sebebi ne hasta mı oldu acaba daha önce de bi kaç kez yapmıştı kusmamıştı

Muhabbet kuşum bu akşam kusma hareketi yaptı ağzını açtı ama kusmadı bunun sebebi ne hasta mı oldu acaba daha önce de bi kaç kez yapmıştı kusmamıştı
Kursak genişletme hareketi yapmıştır. Sindirim amaçlı yapalar. Arada bir yapıyorsa sorun yok. Gün içinde sürekli o haldeyse sorun olabilir, şayet süreklilik varsa yeni konu açıp video ekleyin, öyle bakalım.

Geri