Karadeniz Pet

Kursakla İlgili Bir Sorun mu Acaba?

Belinay Aksoy

Meraklı Üye
Merhabalar
Bugün 1 yaşındaki dişi kuşlarımdan biri kafes tabanına inip kusar gibi hareketler yapmaya başladı. İlk başta yediği bir şey olabilir dedim ama dikkatle inceleyince ortada yem falan göremedim. Yumurtlamak üzere olduğu için mi acaba dedim o da değil. Diğer yumurtalarını işaretleyip başka çiftin altına koydum. Veterinere götürdüm hemen üşütmüştür dedi başından savdı. Allah'a havale ettim onu ama sorunum şu. Saatlerdir yemek yemedi sadece zorlamamla su içti. Dışkısı akşam saatlerinde suluydu ama düzeldi. Yumurtlamak üzere olduğu için bilmeden ilaçta veremedim. Evde baytril ve avivit var. Benzer vakaları araştırınca kursak iltihabı gibi görünüyor ama bilenlere sormak istedim.
Belirtiler.
1- Kusar gibi hareketler yapıyor ama ne yem ne de bir sıvı çıkışı yok.
2- Saatlerdir yemek yemedi.
3- Su içirebildim sadece onda da boğulur gibi hareket etmeye başladı.
4- 5 tane veteriner aradım kuşlara bakamadıklarını söylediler.

Bu belirtileri gösteren çok hastalık var. Yemek yememeye devam ederse kendiniz beslemelisiniz. Şu an ne durumda?

Yumurtladı ama dehşet bir yumurtaydı. Simsiyah ince kabuklu birşeydi. Dün her ihtimale karşı zeytinyağı sürüp, birazda masaj yapmıştım. Yemesi için zorlamadım. Sonra eşinin yanına koydum o da besledi ardından yine ayırdım. Gün boyu sadece su verdim akşamda o ucubeyi yumurtlamıştı. Her ihtimale karşı yanımda tutuyorum şimdi. Bu gecede sabaha kadar bekleyeceğim.

Hayret ettim ilk defa duyuyorum o yumurtayı çok geçmiş olsun inşaallah düzelir

Geçmiş olsun [MENTION=78]Belinay Aksoy[/MENTION]. Daha önce yavru aldığın bir dişi kuş mu?
Ben de merak ettim nasıl bir yumurta bunu yapabilen.. Fotoğraf paylaşır mısın yanına ortalama büyüklükte bir yumurta koyarak?

Son düzenleme:
bende merak ettim bu yumurtayı fotoğraf atın lütfen atabilirseniz
acaba içinden yavru çıkar mı ki nasıl bi şeyse

Son düzenleme:
Gecmis olsun. Merak ettik yumurtayi gercekten. Paylasirsaniz gormek isteriz.

Yumurtayı attım, hiç aklıma gelmedi resimlemek. Eskiden siyah bilyeler vardı ya işte onun gibi birşeydi çıkardığı. Yusyuvarlak ve kokusu vardı. Şu anda hasta yatıyor, tahminimce yine yumurtlayacak. Benzeri birşey olursa hemen resimler gönderirim.

:confused::confused::confused::confused:acaba iç kanamamı geçirdi ki o yüzden yumurta kararmış olabilir belki

Hastalıklı bir yumurta olduğu kesin. Hastalığının sebebi de bu demekki. Ama neden bu yumurta bu şekilde oldu onu bilemiyorum. Siz hangi şehirdesiniz?

Ankaradayım İlknur Hanım. Yarın tavsiye üzerine başka bir veterinere götüreceğim. Bakalım o ne diyecek. Daha önce forumda Feyza Hanım tavsiye etmişti unutmuşum ona götüreceğim kısmetse.

Tam oraya götüreceğim işte. Not almıştım ama çevreye yakın olsun diye araştırırken gözden kaçmış. Az daha kaybediyordum kuşumu.

Kuşunuzun cok onemli bir durumu yok yanında eşi varsa ayırın disiyi kalsiyum verin belirli bir zaman mama vermeyin kalsiyum olarak kalamar kemiği ve suyuna damla olarak verebilirsiniz mama yi tekrar yumurta yapmasın diye kesmelişiniz geçmiş olsun

Geri