Karadeniz Pet

Kuş Kumu Hakkında

• Konbuyu başlatan Mustafa URE
  • Başlangıç tarihi
M

Mustafa URE

Guest
Kuş kumu aldım 2. bi suluk kabına koyup kafese taksam bi sorun çıkartırmı yoksa yemlerinemi serpicez tesekkurler

Bence ayrı bi yemlikte koy daha iyi istedikçe kuş yer.

Mustafa bey benim bildiğim kuş yemi ishali kesiyor .

sanrım hazmı kulaylaştırıyormuş öle duydum ve aldım

İşde mustafa bende onu demeye calıstımmm :)))

Kuşlar tarafından yenilen kabuklu tohumların tümüyle sindirimine yardımcı olması için kullanılır.

kuşlar yedılerını ogutemedgı ıcın kum yerler we oyle ogturler sındırımı kolylastırır. kum cok faydalı bısey :D

sindirimi kolaylaştırmasının yanında kumun göğsü kabarttığını duymuştum ne kadar doğru?

kum sindirimi kolaylaştırır.ishal olmalarını engeller ve ölümü engeller kuşlar sıklıkla ishalden ölebilen hayvanlardır yani önemlidir :)

Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta, salgıların etkisiyle yumuşayan besinler taşlığa geçer. Taşlık, kuş tarafından yutulan besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kasılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar.

( Alıntıdır )

Geri