Karadeniz Pet

Kuşlarım Hala Alışmadı

Oğuz Emre

Meraklı Üye
Arkadaşlar tam 1 ay önce çift muhabbet kuşu aldım. Ertesi hafta tüye girdiler sanırım. Kapsül falan görünmüyor ama kafesin içinde aşırı miktarda beyaz pamuk gibi tüylerden var. Şimdi o dökülmeler azaldı fakat hala çok hareketsizler. Bilgisayarda müzik ya da video açtığımda ses olunca bıcırdayıp bazen ötüyorlar fakat ses olmazsa sürekli uyuklama halindeler. Yem bile yemiyorlar bi sabah kahvaltıları var bir de gece 11-12 gibi yatış yemekleri :) Su içtiklerini 1 kez gördüm 1 aydır. Ara sıra dişi erkeğin kafasını kaşıyor o kadar. Sürekli yanlarındayım işim bilgisayarla olduğu için. Ama pek rahatsız etmiyorum yem su verip çekiliyorum uzaktan izliyorum. Herhangi bir sağlık sorunları da yok görünürde. Dişi yine biraz sağa sola bakıyor merak ediyor ama erkekte hiç hareket yok. Hatta yemliğin yerini falan dişi keşfetmişti ilk aldığımda. Tam tersi olması gerekmez mi?

Kafes şifonyerin üzerinde hemen hemen omuz hizasında duruyor. Odaya girip çıkan tek ben varım zaten. Kafeste yuvalık da var ama şuan boşa duruyor sanırım.

Gayet detaylı yazdım hocam ötmüyorlar hareket etmiyorlar bütün gün uyukluyorlar. Ne yapmam gerekir yavru almak için?

Günün belli saatinde güneş gören bir yere koysan belki güneş canlandırır onları. :)

Aslında oda güzel güneş alıyor Levent hocam. Yuvalığın içine kadar güneş vuruyor akşam batana kadar :) Anlamadım ki neden bu kadar hareketsizler. Hiçbir hastalık yok 1 ayda alışmaları gerekmez miydi? Müzik falan açınca neşeleri yerine geliyor hareketleniyorlar ama ses yoksa bütün gün uyukluyorlar.

hocam benım ciftdede aynı sorun var. tüy dökmesi hic bitmiyor. ama hareketsizlik sorununuda devam diyor azcık ama ötme sorununu cözduk bıcırık bıcırık konusuyorlar . müzik sesi tv sesi hatda camasır makınesının sesıne bile ötüyorlar . müzik acarak konusmama sorunu cöze bilirsin ( benimkiler 3. Ayında konusmaya basladılar bu arada benım durum cok daha vahım :) )

Teşekkürler. Müzik falan açınca gayet güzel ötüyorlar ama sessiz ortamda 24 saat uyukluyorlar. Haftada 2 gün vitamin, 1 gün elma sirkesi karıştırıyorum sularına. Ona rağmen böyleler. Yapacak birşey yok bekleyip göreceğiz o zaman dediğiniz gibi.

Arkadaşlar tam 1 ay önce çift muhabbet kuşu aldım. Ertesi hafta tüye girdiler sanırım. Kapsül falan görünmüyor ama kafesin içinde aşırı miktarda beyaz pamuk gibi tüylerden var. Şimdi o dökülmeler azaldı fakat hala çok hareketsizler. Bilgisayarda müzik ya da video açtığımda ses olunca bıcırdayıp bazen ötüyorlar fakat ses olmazsa sürekli uyuklama halindeler. Yem bile yemiyorlar bi sabah kahvaltıları var bir de gece 11-12 gibi yatış yemekleri :) Su içtiklerini 1 kez gördüm 1 aydır. Ara sıra dişi erkeğin kafasını kaşıyor o kadar. Sürekli yanlarındayım işim bilgisayarla olduğu için. Ama pek rahatsız etmiyorum yem su verip çekiliyorum uzaktan izliyorum. Herhangi bir sağlık sorunları da yok görünürde. Dişi yine biraz sağa sola bakıyor merak ediyor ama erkekte hiç hareket yok. Hatta yemliğin yerini falan dişi keşfetmişti ilk aldığımda. Tam tersi olması gerekmez mi?

Kafes şifonyerin üzerinde hemen hemen omuz hizasında duruyor. Odaya girip çıkan tek ben varım zaten. Kafeste yuvalık da var ama şuan boşa duruyor sanırım.

kuşlarınız gün içinde sürekli yalnız kalıyorsa ev içinde ses yapan kimse yoksa yada tek başlarına bir odada kalıyorlarsa susmaları normal yem ve su meselesine gelince onlar biz görmeden de yiyip içiyorlar yaşadıklarına göre sıkıntı yok :)bence tek bi oda tutmak yerine azda olsa gidip gelinen bir yerde ses duyacakları bir yerde olurlarsa bence kuşlarınız neşelenecektir.ev ortamında bir çift bakıyorum benim kuşlarda sekiz aydır çift ama yavru yok.bence muhabbet kuşları sosyal ve sürü halinde yaşamaya alışkın hayvanlar evde tek çiftten yavru alamamak yada geç çift olma nedenleri bu.kuşunuzun yerini değiştirin bence biraz daha ilgi gösterin bence .

Kuşların durumu aynı devam ediyordu dün değiştirdim. Yumurtlama yaşında değiller tahminimce 5-6 aylıklar. Daha ilk günden diğer çiftimde 2 aydır göremediğim ötmeyi öpüşmeyi gördüm yeni çiftimle maşallah :) Umarım yaşları geldiğinde yavru almak da nasip olur.

Geri