Karadeniz Pet

kusma problemi :/

gamze arat

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar merhaba. muhabbet kuşumu iki hafta önce aldım. sanırım bir aylıktan biraz büyük şu anda. hemen ikinci günden alıştı bana .yemesi içmesi de normaldi. fakat son birkaç gündür hapşırıyor ara ara. ve hapşırdığı zaman sıvı bişeyler sıçrıyor. son iki gündür pek yem yemiyor. yemlikten hele hiç yemiyor. yemi masanın üstüne döküyorum ordan ya da elimden veriyorum. dün akşam yem yiyo gibi sesler çıkardı ve sonra bikaç tane birbirine yapışmış yem kustu. ondan sonra yine ve aynı şekilde bu sabahta aynısını yaptı tek tek birkaç tane daha öğütülmemiş yem kustu. aldığım yere gittim kuş kumu kullan dediler. sabah birazcık yedi kumdan sonra yemini yedi elimden. fakat şimdi yine kustu. acaba üşüttü mü ya da başka bir şeyi mi var? bide hunharca her şeyi kemiriyor. kazaklarımı falan da kemiriyor. acaba onların üstündeki minik tüyleri yutuyo onlar zarar verebilir mi? lütfen yardım edin :/

arkadaşlar merhaba. muhabbet kuşumu iki hafta önce aldım. sanırım bir aylıktan biraz büyük şu anda. hemen ikinci günden alıştı bana .yemesi içmesi de normaldi. fakat son birkaç gündür hapşırıyor ara ara. ve hapşırdığı zaman sıvı bişeyler sıçrıyor. son iki gündür pek yem yemiyor. yemlikten hele hiç yemiyor. yemi masanın üstüne döküyorum ordan ya da elimden veriyorum. dün akşam yem yiyo gibi sesler çıkardı ve sonra bikaç tane birbirine yapışmış yem kustu. ondan sonra yine ve aynı şekilde bu sabahta aynısını yaptı tek tek birkaç tane daha öğütülmemiş yem kustu. aldığım yere gittim kuş kumu kullan dediler. sabah birazcık yedi kumdan sonra yemini yedi elimden. fakat şimdi yine kustu. acaba üşüttü mü ya da başka bir şeyi mi var? bide hunharca her şeyi kemiriyor. kazaklarımı falan da kemiriyor. acaba onların üstündeki minik tüyleri yutuyo onlar zarar verebilir mi? lütfen yardım edin :/

Aynı olayı yaşıyorum. Kuşum herşeyi yemeye çalışıyor ve sonra kustu falan folon. Hiçbirşey yememesine özen gösterin . Benimki yere falan konuyor , hemen alıyorum. Bir şey yememesi için , yiyebilceği şeyler olan yerlere giderse hemen alın ve eğer ağzına aldıysa bişey, ağzından elinizle nazikçe alın. Benimki 2 gün önce sizinki gibi kustu fakat şimdi geçti. Suyunu iyi değiştirin , bol bol kum yedirin , suyuna 2-3 damla limon damlatın. Eğer hareketleri yavaşlamışsa, ve eskisinden daha az hareketliyse , kabarıyorsa sürekli vb. durumlar varsa veterinere götürün.

Son düzenleme:

Benimkide ara sıra hapsırıyor dediğiniz gibi ama sıklıkla olmadığı icin üzerine düsmedim cünkü bazen kasındığı zaman daha cok hapsırıyor öyle sanırım tüyden dolayı olabilir sizinkide öyle olabilir cünkü o aylarda sürekli kasınıyordur yeni tüylerden sebep bunu kollayabilirsiniz cok sıksa daha sıcak ortama gecirin üsütmüs olmasın vitamin desteği yapın derim ben. Yem konusunda yem kumu kullanın ama kısadan veterinere götürseniz fena olmaz

Gamze hnm kuşunuzu sıcak ortamda tutunuz ve ceyranda bırakmayınız,suyuna elma sirkesi veya limon damlatabilirsiniz,inş toparlar yemini eksik etmeyin inş bu tatlı erkek kuşunuz toparlar

çok teşekkür ederim hepinize cevaplarınız için. içim rahatladı :D biraz araştırınca kusma ciddi problem belirtileri falan diyordu. korktum açıkçası. ilk defa evcil hayvan bakıyorum, çok da alıştım. umarım bir an önce düzelir. tekrardan çok teşekkürler.

Geri