Karadeniz Pet

kuşum evimi başıma yıkacak

Eger henuz 2-3 haftayi gecmediyse kusunuzla tanisikliginiz, kendini guvende icin avizeye cikiyor olabilir. Zamanla odanin diger yerlerini de kesfedecektir. Ama eglenmek icin avizeyi tercih ediyorsa isiniz daha zor. Aynisi benim basimda da vardi. Bende kafese hic kapatmiyorum. Ama avizeden vazgecmesi icin avizeye her gittiginde, sert bir ses tonuyla kizdigimi belli ederek "hayir" diyerek bir iki kere avizeden aldim. 3.kere giderse yine sert bir sekilde kizarak aldim ve bu sefer kafesine kapattim. Yarim saat kadar bekletip actim kafesi. Tekrar giderse ayni islemleri sabirla uyguladim. Simdi avizeye gitmiyor. Giderse de ayaga kalkip hayir diye bagirmam yetiyor. Artik avizeye gitmenin sonucunun kafes oldugunun farkinda :))
Yok baya oldu 5-6 ay kadar bizle beraber. Ama ben elime alıp kafese parmak ucumda gitmiyo hemen tepesine çıkıyor. Avucumun içine alıpta koymuyorum ama en güzeli korkutmak. kızıp korkutmak disiplin etmek lazım evin gerçek sahibini anlaması lazım artık :)

Eger henuz 2-3 haftayi gecmediyse kusunuzla tanisikliginiz, kendini guvende icin avizeye cikiyor olabilir. Zamanla odanin diger yerlerini de kesfedecektir. Ama eglenmek icin avizeyi tercih ediyorsa isiniz daha zor. Aynisi benim basimda da vardi. Bende kafese hic kapatmiyorum. Ama avizeden vazgecmesi icin avizeye her gittiginde, sert bir ses tonuyla kizdigimi belli ederek "hayir" diyerek bir iki kere avizeden aldim. 3.kere giderse yine sert bir sekilde kizarak aldim ve bu sefer kafesine kapattim. Yarim saat kadar bekletip actim kafesi. Tekrar giderse ayni islemleri sabirla uyguladim. Simdi avizeye gitmiyor. Giderse de ayaga kalkip hayir diye bagirmam yetiyor. Artik avizeye gitmenin sonucunun kafes oldugunun farkinda :))
Yok baya oldu 5-6 ay kadar bizle beraber. Ama ben elime alıp kafese parmak ucumda gitmiyo hemen tepesine çıkıyor. Avucumun içine alıpta koymuyorum ama en güzeli korkutmak. kızıp korkutmak disiplin etmek lazım evin gerçek sahibini anlaması lazım artık :)

Bizim avizede sıkıntı Yok sadece demirlerinde dolanıyor ama milka gel deyince geliyor sizde çağırın konuşun ilgisini çekin ilgilendiğim zaman hiç gitçez odadan çıkınca arada odalar arası dolaşırken oraya konar yükSek güvende hissediyorlar galiba
Aslında bize çok yakın çekinmiyor hiç sürekli tepemizde güvende hissetmesi gibi gelmiyor.. Ama bizle olmadıgı zaman sürekli orada kafesi de çok yüksekte. Avizenin yaprakalrında uyuyor. Orayı bir ağaç dalı gibi tünek olarak görüyor. Avize tepemize düşene kadar bekliycez artık :)

Kuşlar için büyük oyun alanlari yapılıyor zamanın varsa kendinde yapabilirsin ünalvlog kanalında olmasi lazım yapımı veya internette farklı farklı videoları var

Kusa bagirarak bir yere varmak zor. en iyisi odayi onlara uygun hale getirmek.sonucta siz her zaman onu gözlemleyemezsiniz.elektirikle şaka olmaz ciddi bir mevzu.avizeyi imkan varsa değiştirin yoksa bir yolunu bulup kuşu oradan vazgeçirin.ben kuşlar küçükken yer ve koltuk,sehpa seviyesinde oynamaya alıştırıyorum asla gidip yukarı bir yere konmazlar.herkese bunu öneririm.oyun parkı önerisi yapmış arkadaş onu tavsiye ediyorum.ben kuşlarıma basit birşey yaptım ve sürekli onunla oyalanıyorlar.kafes dışında oldukları için sürekli bazen sıkılırlarsa bizi rahat bırakmıyorlar.o yüzden oyun parkı iyi oldu.

Ben hem oyun parki yaptim hem de kendini yukarda iyi hissediyorsa diye tavana bir yuva yapip astim. Ama yine de avizeden vazgecirememistim. Muhabbet kuslarinin inanilmaz bir gözlem yetenegi var. Bagirmaktan kastim, avizeye gitmenin yanlis oldugunu anlamasi icin bisey yapmaniz gerek. İster ses tonunuz degissin isterseniz alip kafese koyun. Bir muddet sonra avizeye cikarsa kafese gidecegini anlayacaktir. Ben de oyle oldu. Elektirk var allah korusun sakaya gelmez.

Ekli dosyalar

• IMG_20181028_160916.jpg
    IMG_20181028_160916.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20181105_220136.jpg
    IMG_20181105_220136.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 21
Benim kuşun birisini yemek masasında sandalyeye koydum baya hoşuna gitti sonra derisini yemeye başladı birden. Bende uzaklaştırmaya çalıştım bana bağırıyor sürekli. Arkasından eşi de geliyor. Sonra al bakalım alabilirsen :D Sürekli gidiyorlar şimdi oraya ben en son poşet geçirdim geri kaçıyor artık. Perdeyide çok seviyor hep oraya uçuyor. Birde koltuğun köşesinde lambamız var bir akşam dışardalardı uçarken oraya çaprıyor elektirik çarpıyordu. Ben sürekli kafeslerini açarım bana diyorlar yeter artık yakında kafese girmeyecekler :D Şimdide zor sokuyorum çoğu zaman. Onlarla vakit geçirmek çok güzel bence, yaramaz olsalarda :)

Kusa bagirarak bir yere varmak zor. en iyisi odayi onlara uygun hale getirmek.sonucta siz her zaman onu gözlemleyemezsiniz.elektirikle şaka olmaz ciddi bir mevzu.avizeyi imkan varsa değiştirin yoksa bir yolunu bulup kuşu oradan vazgeçirin.ben kuşlar küçükken yer ve koltuk,sehpa seviyesinde oynamaya alıştırıyorum asla gidip yukarı bir yere konmazlar.herkese bunu öneririm.oyun parkı önerisi yapmış arkadaş onu tavsiye ediyorum.ben kuşlarıma basit birşey yaptım ve sürekli onunla oyalanıyorlar.kafes dışında oldukları için sürekli bazen sıkılırlarsa bizi rahat bırakmıyorlar.o yüzden oyun parkı iyi oldu.
Yer de sıkıntı üstüne basma durumları yaşayanlar tanıyorum

Yer de sıkıntı üstüne basma durumları yaşayanlar tanıyorum
bizim evde küçük çocuk yok ve 2 kişiyiz ondan sorun yaşamadım bu konuda şuana kadar.inşallah hiç yaşamam.eski kuşlarım yatağın üstünde ve koltuğun üstünde oynarlardı.yer konusunda kendine güvenemeyen arkadaşlar bu seviyeye alıştırabilir.amaç kuşun sizin ulaşabileceğiniz yerlerde vakit geçirmesi.

Geri