Karadeniz Pet

Kuşum öldü. Yeni kuş aldım anlayanlar bakabilir mi?

daygrameon

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar.

Forumda daha önce Behlül için çok konu açmıştım. Kendisi doğuştan kanadı düşük uçamayan bir kuştu. Daha yeni yeme düştüğünde almıştım. Uçamadığını anlayınca geri vermek istemedim, kıyamadım. Sonuçta alışmıştı o süre içinde bize. Biz de ona. Sağlıklı muhabbet kuşları gibi kafesinden uçup kafamıza omzumuza konamıyordu. Ayağımızın dibine gelip suratımıza tatlı tatlı bakıyordu beni eline al der gibi.. :( Zamanla kızıştı ve bir dişi aldım. Dişiyle anlaşamadılar. Dişiyi geri verip yenisini almayı düşündüğüm zamanlarda 2 gün önce kaybettik. Hiçbir sıkıntısı yoktu. Ölmeden 1 saat önce kafeste ordan oraya hoplayıp zıplıyordu neşesi gayet yerindeydi. Bilgisayar başına oturdum, lavaboya gittim ve çıktıktan sonra bir baktım ki kabarık bir şekilde gözleri kapalı duruyordu. Aklıma üşüttü mü sorusu geldi ilk başta ama imkansız. Bu havalarda bile evde bazı sebeplerden dolayı kalorifer açık. Üşütmesi mümkün değil. Suyu, yemi, maması, kumu, gaga taşı, dal darısı hiçbir şeyi de eksik değildi. Ne olduysa 10 dakika içinde oldu. Daha sonra 2 günlük yorucu bir koşuşturma ardından uyumak istedim. Yattıktan 30 dakika sonra filan annem uyandırdı kuş ölüyor diye. Gerisi malum.. 10 ay beraber yaşadık Behlül ile..

Hala çözebilmiş değilim nasıl öldüğünü. Dişiden çok kaçıyordu. Ya kaçarken bi tarafını çarptı ya da dişiyle kavga etti diye düşünüyorum. Biraz da tombuldu uçamadığından dolayı. Acaba yağ filan mı topladı vücudu da öldü bilemiyorum ama sonuçta öldü. Kararsız kaldım acaba yenisini alayım mı almıyayım mı diye. Sonra alışverişe çarşıya gittiğimde anlık bir kararla yenisini almaya karar verdim. Şimdi dişi ve erkek ayrı kafeslerde. Dişi yeni aldığımı yine dövüyor.

Aldığım yer kendi üretimi. Kuşun özellikle annesi çok güzel ve parlak tüyleri var. Bu da yavrusu. 3 kardeşler ve aynı renktelerdi. İçlerinde en cin göz buydu. Bilenler yaş ve ırk konusunda yardımcı olurlarsa sevinirim. Eğer bunu da kısa zamanda kaybedersem bir daha tövbe edeceğim hayvan edinmeye..

JY6zd5.jpg

628vll.jpg

2g5oYE.jpg

7kP1VL.jpg

Sağolasın kardeşim.

Anlayan arkadaşlar kuş hakkında yorum yaparlarsa sevinirim. Eğitilebilecek yaşta mı, cinsi ne ?

Hayırlı olsun sağlıkla besleyiniz.

Maşallah Behlül e üzüldüm ama :( Güle güle besleyin 4 5 aylık gibi duruyor genç daha

Geri